Žilní systém dolních končetin je velmi důmyslný a skládá se z povrchových žil a z hlubokého žilního systému, které spolu vzájemně komunikují. Aby byl usnadněn správný tok krve, jsou žíly vybaveny chlopněmi, které umožní tok krve pouze jedním směrem. Dojde-li k poruše tohoto systému, vznikají předpoklady pro vznik varixů – křečových žil.

Křečové žíly
Autor: scom

Začíná to otoky

Nohy otékají většinou v teplém počasí při dlouhém stání nebo sezení, ať již v práci, nebo na cestách. Tyto otoky, ale také křeče nebo pocit těžkých nohou jsou první příznaky chronického žilního onemocnění. Jedná se o dlouhodobý problém, který vzniká kvůli rozšiřování žil a následné špatné funkci žilních chlopní.

Žilní onemocnění se projevuje varixy neboli křečovými žílami.
Autor: Profimedia

Jaká je prevence?

Máte sedavé zaměstnání, nebo naopak musíte dlouho stát? „Nezapomeňte na procvičování nohou – stačí nenápadně kroužit kotníky nebo propínat a ohýbat špičky. Dojde tak k aktivaci žilní pumpy a rozproudění krve. Současně si naplánujte návštěvu u praktického lékaře, který vám případně doporučí kompresní punčochy nebo punčocháče a předepsat může také léky na posílení žil,“ doporučuje praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková.

Čemu se vyhnout?

Pokud máte sedavé zaměstnání, nedělejte tu chybu, že si po příchodu domů rovnou opět sednete. Při výběru bot nesahejte po vysokých podpatcích, ale ani po balerínkách. Stejně tak nechte ve skříni těsné oblečení.

Co říká odborník: „Pokud se žilní problémy vyskytnou, doporučuji nic neodkládat a vyřešit je co nejdřív. Objednat se na vyšetření a dodržovat specialistou doporučenou následnou péči. Tu je nutné absolvovat co nejdříve, aby nedošlo k výraznému zhoršení, že operace buďto nebude možná, nebo bude, ale výsledky nebudou stoprocentní,“ radí MUDr. Ota Schütz , primář Žilní kliniky v Praze.

Tip pro vás: Léčba kaštanem

Úlevu při pocitu těžkých nohou přináší výtažky z kaštanu, který dobře funguje na žilní systém a pomáhá také při hemoroidech. Výtažky z kaštanu zmírňují pocity těžkých nohou a celkově ulevují žilnímu systému. Zlepšují prokrvení, působí protizánětlivě a mírně svíravě.

Fotogalerie
5 fotografií