Pode britského thesun.co.uk už za půl minuty zjistíte, zda vaše srdce funguje tak, jak má. Pojďte to vyzkoušet! Ale pozor! Považujte tento test jen za orientační. Existuje totiž velké množství faktorů, které ovlivňují stav vašeho srdce.

Jak na to?

Nalijte velmi studenou vodu do větší misky, aby se vám do ní vešly obě dlaně. Můžete přidat i led, abyste dosáhli přesnějšího výsledku. Následně vložte ruce do vody s kostkami ledu a nechte je tak půl minuty. Tak uvidíte, jak bude vaše krev reagovat, až přijde do kontaktu s ledem.

Může se stát některá z těchto věcí:

Prsty zčervenají

Jestli jste zpozorovali červené prsty, je to dobrá zpráva! Znamená to, že nemáte žádné problémy související s okysličováním krve. Vaše srdce a krevní oběh jsou zdravé.

Prsty jsou bledé, nebo namodralé

Jestliže jsou vaše prsty bledé nebo mají dokonce modrou barvu, pravděpodobně máte problémy s krevním oběhem. Stává se to kvůli nízké hladině kyslíku v červených krvinkách. Také to může být způsobené tím, že se okysličená krev má problém dostat do celého vašeho těla. V tomto případě se pokuste danou oblast zahřát nebo masírovat, aby se barva dostala do normálu.

Pokud se tak nestane, je na čase navštívit lékaře. Obzvláště v případě, že je modré zbarvení doprovázeno těmito příznaky: Lapáte po dechu, máte horečku, pociťujete bolest hlavy, máte bolest v hrudi, potíte se, máte závrať nebo na vás jdou mdloby. Také můžete pociťovat necitlivost v rukách, nohách, prstech.

Pamatujte, že nejlepším způsobem, jak udržovat své srdce zdravé, je pravidelná kontrola hladiny cholesterolu, měření krevního tlaku  a prevence proti cukrovce. K tomu vám pomůže zdravý životní styl a pravidelný pohyb.

IKEM začal využívat novou metodu odběru srdce, která umožňuje transport bijícího srdce.

Video
Video se připravuje ...

IKEM začal využívat novou metodu odběru srdce, která umožňuje transport bijícího srdce ve fyziologických podmínkách od zemřelého dárce k příjemci. IKEM