1. Nejprve si zjistěte, zda má smlouvu s vaší pojišťovnou, jinak se nedoplatíte. 

2. Nechte si praktika doporučit od známých či sousedů. Určitě půjdete s větší důvěrou k odborníkovi, kterého vám kamarád vychválil, než na neznámou adresu. Další možností je podívat se na hodnocení na internetu. Ale pozor! Berte je s rezervou, protože i tam se dočíst hodně nepravdy.

3. Zavolejte lékaři a promluvte si s ním. Už během prvního rozhovoru si uděláte představu, jestli si lidsky »sednete «

4. Důležité je, jaký dojem na vás udělá zdravotní sestra. Možná s ní budete jednat častěji než s lékařem samotným. Je komunikativní, profesionální a příjemná? V pořádku. Pokud je odměřená, zamračená a dává vám najevo, že jste otravný pacient, nebude ani lékař zřejmě správnou volbou.

5. Také prostředí, čistota a zařízení čekárny i ordinace mnohé napoví. Oprýskané zdi, neudržovaná toaleta, starobylé nemoderní vybavení v pracovně lékaře by vás mělo varovat.

6. Je plná čekárna značkou dobrého doktora? Jak kdy. Snahou kvalitních lékařů ale je objednat si pacienty tak, aby nemuseli dlouho čekat. Takže přeplněná čekárna může svědčit o špatné organizaci práce, a nikoliv o kvalitě lékaře.

7. Dobrý doktor, ke kterému jdete poprvé, by se vás měl vyptat na váš zdravotní stav, rodinnou anamnézu, léky, které užíváte, preventivně vás vyšetřit a pokud to bude potřeba, poslat ke specialistovi.

8. Vaše soukromí by měl zdravotnický personál chránit. Pokud sestra řekne něco jako: Tak pojďte s tím průjmem, tak tady se na osobní ochranu moc nehledí. Záleží na vás, zda vám to vadí.

9. Velice důležitá je komunikace s lékařem. Pokud se na vás ani nepodívá, kouká jen do počítače, mluví nejasně nebo ordinuje tzv. »ode dveří«, hledejte dál. 

10. Měl by vás informovat o prevenci, na kterou máte nárok. Také umožnit druhý odborný názor, pokud musíte podstoupit například operaci.

VIDEO: Lékaři pacientovi operovali mozek, on si s nimi povídal!

Video
délka: 01:03.68

Lékaři pacientovi operovali mozek, on si s nimi povídal FN sv. Anny v Brně