Fotka, která na sociálních sítích získala přes 22 tisíc komentářů a má více než 50 tisíc sdílení, má dokumentovat pohyb kostí v těle budoucí matky v průběhu porodu.  

„Vidíte tu bouli ve spodní části zad? To je Michaelisův kosočtverec. V průběhu druhé fáze porodní se kosti včetně vaší křížové kosti posunou dozadu, a tím se zvětší průměr pánve. Je to úplně přirozená a neodmyslitelná součást fyziologického porodu. Umožňuje to dítěti, aby se otočilo směrem ven,“ píše se na facebookové stránce těhotenského centra Tangi Birth Services.

Zatímco pánev se rozšiřuje, hlava dítěte se formuje - mění tvar, aby prošla pánevními kostmi. Tělo ženy a miminko spolu během porodu jednoduše spolupracují, vysvětluje se na Facebooku Tangi Birth Services.

Pro usnadnění porodu bychom měli používat aktivní způsob, kdy rodička stojí vzpřímeně a a naklání se dopředu. Zrození není něco, čeho je potřeba se bát. Je to něco, čemu je třeba rozumět, nabádá příspěvek Tangi Birth Services.

Jde o hlavičku miminka?

Je ona boule hlavička miminka, které se dere na svět? Gynekolog profesor MUDr. Antonín Pařízek (60) pro Blesk.cz potvrdil, že rozhodně ne!  A skeptický je i k původu fotografie. „Pokud útvar nevznikl uměle ve fotoshopu, tak se s určitostí nejedná o vyklenující hlavičku plodu," má jasno přední český porodník.

Při porodu jde o milimetry

„Mohlo by se jednat například o zmnožení tukové tkáně nad křížovou kostí ženy. Během porodu sice dochází k částečnému rozvolnění pánve, zejména pak ve II. době porodní uhýbá kostrč rodičky a na druhé straně hlavička plodu částečně zmenšuje svůj objem (odborně: konfigurace hlavičky), ale to hovoříme o milimetrech. Toto není ten případ," dodává Pařízek.

 VIDEO: Prof. MUDr. Antonín Pařízek hovoří o domácích porodech