Dr. Maurice Hilleman, mikrobiolog, který stojí za vývojem více než 40 vakcín, by letos v srpnu oslavil 100 let. Práce tohoto »otce moderní medicíny«, jak jej odborníci nazývají, každý rok zachrání asi 8 milionů životů po celém světě. Dr. Maurice Hilleman jich tak zachránil více, než jakýkoliv jiný lékařský vědec v historii.

...
Autor: archiv

Snad vůbec nejznámější je příběh, který stojí za vývojem vakcíny proti příušnicím: V roce 1963 onemocněla pětiletá Jeryl Lynn příušnicemi. Její otec - Dr. Hilleman nelenil, oblékl se, nasedl do auta a vyzvedl z laboratoře patřičné vybavení pro odběr vzorků. Po návratu odebral Jeryl Lynn vzorek z hrdla a jel ho zpátky uložit do laboratorního mrazáku. V následujících dnech se mu podařilo právě z tohoto vzorku izolovat virus a vyrobit účinnou vakcínu proti příušnicím. Jeho druhá dcera Kirsten, pak tuto vakcínu dostala, když měla rok. Zajímavé také je, že se dodnes používá k výrobě vakcíny stejný kmen viru - říká se mu kmen Jeryl Lynn a existuje v nejznámější trivalentní vakcíně proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám (MMR).

Za svůj život dr. Maurice Hilleman vyvinul například vakcínu na spalničky, příušnice, hepatitidu typu A a B, plané neštovice, meningitidu, či zápal plic. Vyvinul také první vakcínu proti rakovině.  Vytvořením vakcíny proti hepatitidě B, se dr. Hilleman stal vůbec prvním člověkem, který zajistil ochranu proti viru, jenž u lidí způsobuje rakovinu jater. Jeho vakcína proti spalničkám zachránila v letech 2000 až 2017 přes 21 miliónů životů, úmrtnost na tuto nemoc klesla celosvětově o 80 %. Dr. Hilleman odešel do důchodu jako viceprezident Merck Research Labs v roce 1984, ve věku 65 let. Přestože se říká, že svoji laboratoř řídil jako vojenskou jednotku, byl velmi skromný - žádná z vakcín nenese jeho jméno.

...
Autor: archiv

Dr. Maurice Hilleman se narodil 30. srpna 1919, na farmě v Miles City, v americké Montaně, jako 8 dítě. Ve stejné době, kdy se narodil, zemřely jeho 2 sestry (dvojčata) a 2 dny poté i jeho matka. Vychoval jej strýc a teta.

Foto Archiv MSD, nfid.org