„Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči.  „V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědit, pálit nebo otékat,“ popisuje lékařka.

Jak se vyhnout problémům?

Chcete zmírnit problémy s alergií? Pomoci můžou i zdánlivě jednoduché prostředky.

1. Omezte pohyb venku

Pokud víte, na co máte alergii, sledujte pylová zpravodajství. „V době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší doporučuji co nejméně vycházet ven,“ radí MUDr. Jerhotová.

2. Osprchujte se

Úplně rezignovat na pobyt venku ale ani při alergii nemusíte. „Při příchodu domů je pak ideální celková sprcha a výměna oblečení,“ říká lékařka.

3. Vyhýbejte se mnutí oči

Svědí vás oči? Určitě si je nemněte! Uvolníte tím ještě více dráždivých látek.

4. Dejte si studený obklad

Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Podle babských rad pomáhají i použité vychladlé čajové sáčky, výplachy a obklady s odvary z bylinek (např. světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský nebo maliník).

5. Zkuste sluneční brýle

Bolavé oči umí ochránit i brýle a je jedno, jestli sluneční, nebo »klasické«. Omezí vliv polétavého prachu i pylu. 

6. Oči vyplachujte vodou

Jako »první pomoc« očím podrážděným alergií pomůže i vypláchnutí studenou čistou vodou.

7. Brýle pravidelně čistěte

Pokud nosíte brýle, nezapomínejte je pravidelně čistit speciálními ubrousky pro brýlové čočky. Vybírejte ty bez obsahu umělých parfémů či agresivních prostředků.

8. Zavírejte okna

Doma mějte zavřená okna a větrejte jen v určitou dobu – na venkově je polétavého pylu nejméně mezi 19. hodinou a půlnocí, ve městech mezi 6. až 8. hodinou.

9. Investujte do filtru

Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě. Při jízdě pak mějte zavřená okénka.

10. Po třech dnech navštivte lékaře

Pokud problémy se zrakem přetrvávají déle než tři dny, raději navštivte očního lékaře. Ten nejen provede nutná vyšetření, ale začne s léčbou akutních příznaků. Oční kapky nebo tablety s antihistaminiky obvykle zapůsobí téměř okamžitě. Dlouhodobě neléčená oční alergie naopak může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku.