15. říjen 2019
Svátek slaví Tereza, zítra Havel

Herec Zima (47) daroval ledvinu a zachránil život! Lékaři varují: Tahle nemoc nebolí!

/
 • Karel Zima daroval svou ledvinu.
  14. března 2019 ● 05:00

  Světový den ledvin má letos heslo: „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“. To by mělo zvýšit povědomí o neustále rostoucí zátěži, kterou způsobuje onemocnění ledvin na celém světě, a upozornit na nutnost prevence a léčby onemocnění ledvin! Svou vlastní ledvinu k záchraně života hudebníka Karla Vaňka věnoval herec Karel Zima (47).

   „Jednou jsem natáčel v Plzni, se štábem jsme se bavili o nemocích a já zmínil Karla a jeho trable. A v tu chvíli mi došlo, že mu můžu ledvinu dát. Poslal jsem mu zprávu a on mi odepsal, ať už nechlastám. Nevěřil tomu,“ vzpomíná herec a milovník žen Karel Zima.

 • 1.

  Každý desátý onemocní!

  Podle odhadů přibližně 850 milionů lidí po celém světě trpí onemocněním ledvin. To je v současnosti 6. nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí a 2,4 milionu lidí ročně zemře. Každý desátý Čech starší padesáti let trpí onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Nemocné ledviny totiž nebolí!

  Karel Zima a muž, kterému zachránil život.
  Karel Zima a muž, kterému zachránil život.

 • 2.

  Diabetici a hypertonici v ohrožení

  „Téměř milion lidí v České republice trpí diabetem. Z osob ve věku 25 – 64 let dnes vidíme hypertenzi u 40 %. Její výskyt roste s věkem, takže ve věkové kategorii 55 – 64 let má hypertenzi již 72 % mužů a 64 % žen. Obě tato onemocnění přitom způsobují nevratné cévní změny na ledvinách,“ vypočítává primářka Petra Ronová ze společnosti Fresenius Medical Care. 

  Karel Zima na preventivním vyšetření.

 • 3.

  Jak ledviny fungují?

  Ledviny patří mezi klíčové orgány v našem těle. Plní zásadní funkce, zejména odstraňují z těla zplodiny látkové přeměny, jako jsou draslík, kreatinin a močovina, které vylučujeme spolu s přebytečnou tekutinou v podobě moči. Ledviny se tak starají i o rovnováhu vody v těle. Dále regulují krevní tlak, aktivují vitamin D důležitý nejen pro růst kostí, ale také pro jejich sílu a pevnost, a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

  Průřez ledvinou

 • 4.

  Co ledvinám škodí?

  ✘ nevhodná strava a stres

   

  ✘ kouření a pití alkoholu

   

  ✘ nadváha a obezita

   

  ✘ vysoký krevní tlak

   

  ✘ nedostatečný pitný režim

   

  ✘ nadměrné solení skryté v jídle, v polotovarech, slaných i sladkých dobrotách a dochucovadlech

 • 5.

  Co jim prospívá?

  ✔ Pestrá strava bohatá na důležité vitaminy, minerály, cukry, tuky a bílkoviny. Jídlo by nemělo být pro organismus zatěžující a vést k nadváze.

   

  ✔ Vhodné jsou močopudné potraviny jako okurky, jablka, meloun, řepa, petržel a další zelenina a ovoce.

   

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy