Klasická rýma je jedním z nejběžnějších onemocnění, mnohdy je považována za banalitu spojenou se sezonním nachlazením. Častý názor, že neléčená rýma trvá stejně dlouho jako ta léčená, ovšem neplatí. „I běžnou rýmu je vhodné léčit, abychom předešli možnému šíření infekce, která by mohla způsobit zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha,“ upozorňuje MUDr. Michal Jurovčík z kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol.

Nosní spreje uvolní nos, ale...

Při rýmě nás trápí hlavně ucpaný nos, proto hledáme způsoby, jak ho uvolnit. Účinným prostředkem jsou nosní spreje a kapky obsahující dekongestanty. Působením těchto látek dojde ke stažení cév, a tím ke splasknutí otoku nosní sliznice. Dlouhodobé podávání těchto přípravků s sebou nese riziko nosní neprůchodnosti a paradoxně i rýmy, kterou vyvolávají některé tyto spreje a kapky.

Léčba maximálně týden!

Obvykle se udává maximální doba nepřetržitého užívání u dospělých týden a u dětí 3 – 5 dnů. Jinak hrozí úbytek nosní sliznice, která pak není schopná plnit základní funkce – zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Nosní sliznice pak také snadno krvácí a tvoří se na ní příškvary.

„Nosní sliznice pak přestává na kapky reagovat a je trvale zduřená. Tento stav se sám nevyřeší a je nutné zahájit jinou léčbu, například spreji s kortikoidy. V některých případech ale ani ty nepomůžou a je třeba přistoupit k operaci,“ popisuje MUDr. Jurovčík.

Mořská voda rýmu nevyléčí

Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek či sprejů s roztoky mořské vody. Slaná voda opláchne nosní sliznici, odstraní nosní sekret a zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí. Sama ale rýmu nevyléčí.

Síla přírody

Další možností v boji s rýmou jsou přírodní bylinné spreje. Představují šetrnou a účinnou léčbu. Ideální jsou přípravky, které poskytují účinky nosních kapek a mořské vody v jednom. Přináší rychlou a přírodní léčbu rýmy a onemocnění nosních dutin. Mohou obsahovat např. glycerol a esenciální oleje z máty peprné, eukalyptu, rozmarýnu a mateřídoušky. Takové 100% přírodní produkty jsou nenávykové, protože neobsahují dekongestanty, a proto vhodné i pro těhotné a kojící ženy.

VIDEO: Alice Bendová nám prozradila zaručený lék na prochladnutí.

Video
délka: 03:29.40
720p 480p 360p 240p

Alice Bendová nám prozradila zaručený lék na prochladnutí Adriana Krátká