7. červen 2020
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard

Největší dietní omyly: Tahle fakta o hubnutí vás potěší!

/
 • 4. února 2019 ● 06:00

  Dali jste si novoroční předsevzetí, a přesto se vám nepodařilo v lednu shodit ani kilo? Buď vám chyběla silná vůle, nebo jste někde udělali chybu. I když si možná myslíte, že o hubnutí víte skoro všechno, stále se můžete dopouštět mnoha omylů. Co tedy patří mezi největší dietní chyby? A čeho se naopak bát nemusíte?

 • 1.

  1. Nejíst vůbec nic tučného

  Omyl! Tuk je životně důležitá složka výživy. Je obsažen v masu, v mléčných výrobcích a sladkostech. Denně by ho měl každý zkonzumovat 80 – 120 g. Pokud budete toto množství výrazně překračovat, máte našlápnuto na obezitu a také zvýšíte hladinu cholesterolu. Ideální je konzumovat ten »zdravý« s obsahem 3 omega mastných kyselin.

   

 • 2.

  2. Ovoce kdykoli během dne

  Omyl! Obsahuje sice spoustu vitamínů, ale také mnoho cukrů. Takže vhodné je ho konzumovat hlavně dopoledne, večer už ne. Energie z ovoce nemá šanci se před spaním efektivně zpracovat.

 • 3.

  3. Cukr způsobuje cukrovku a nadváhu

  Omyl! Tělo potřebuje denně 100 až 200 g cukru pro správnou činnost mozku, ledvin, a krevního oběhu. Jeho správné množství v krvi také udržuje stabilní tělesnou teplotu. Problém nastává při nadměrné konzumaci. To pak máte nakročeno k nadváze i cukrovce.

 • 4.

  4. Po hranolcích se tloustne

  Omyl! Tedy pokud je nesmažíte či nefritujete v několika litrech oleje. Zdravou variantou jsou hranolky, které se připravují na suchém plechu v troubě. Pak obsahují minimum tuku a chutnají výborně.

 • 5.

  5. Čokoláda je zakázána

  Omyl! Ovšem není čokoláda jako čokoláda. Pokud sníte kousek kvalitní čokolády s obsahem kakaového oleje, rostlinného tuku a množstvím cukru mezi 30 až 40 g, nijak si neublížíte ani nepřiberete.

   

  Naopak levné „čokolády“ ani čokoládami doopravdy nejsou. A ty právě pro linii představují největší nebezpečí. Obsahují jen mnoho cukrů a přemíru tuku.

 • 6.

  6. Vejce zvyšují cholesterol

  Omyl! Zvyšovaly by ho výrazně, pokud byste konzumovali víc než 5 kousků týdně. Zdravému člověku jedno vejce denně neuškodí.

   

 • 7.

  7. Light produkty pomohou hubnout

  Omyl! Light potraviny mají buď snížený obsah tuku, nebo cukru. Také některé další složky (např. zahušťovadla) energetický příjem zvyšují.

 • 8.

  8. Sýry jsou zdravé

  Omyl! Bohužel hlavně v Česku tolik oblíbené taveňáky mají vysoké procento tuku. Ideální je konzumovat sýry s 30 % a nižším obsahem tuku.

 • 9.

  9. Hladovkou ke snížení váhy

  Omyl! Pokud hladovíte, organismus okamžitě přepne do úsporného režimu a i to málo, co sníte, si uloží do tukových zásob na horší časy.

   

 • 10.

  10. Nesnídat znamená ztratit kila

  Omyl! Bez snídaně se tělo obtížně nastartuje na denní provoz. Také tělesná teplota je nižší než by měla být. Naopak platí, kdo nesnídá, přibírá na váze.

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy