Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C

Už zase rýma? 7 rad, jak se jí co nejrychleji zbavit!

/
 • 28. ledna 2019 ● 09:53

  Smrtelná mužská nemoc na čtyři, ale taky nepříjemná komplikace každé zimy. Rýmu nemá nikdo rád, ucpaný nos a slzy v očích prostě nepotěší. Víte, jak se jí zbavit co nejrychleji? 

 • 1.

  Pokud se objeví příznaky…

  Rýmu způsobují adenoviry. Nejčastěji se přenáší vzduchem jako kapénková infekce, ale možné jsou i jiné způsoby přenosu, například orální, nebo tělními tekutinami.

  Jak zakročit hned v počátcích?

   

  Užívejte vitamin C, pomáhá produkci bílých krvinek, které bojují s infekcí.

   

  Udržujte nos průchodný pomocí nosních kapek, zabráníte tím vniknutí infekce do středního ucha, nebo do vedlejších dutin. Pozor, nosní kapky lze užívat nepřetržitě jen týden!

  Smrkáním si nepomůžete, pocit plného nosu způsobuje otok nosní sliznice. Nahraďte látkové kapesníky papírovými. Jednak si jimi méně odřete nos, jednak jsou hygieničtější. Látkové kapesníky mnohem více zadržují bacily a vy je znovu vdechujete, zatímco papírový kapesník hned vyhodíte.

   

  Koupejte se v horké vodě. Pobyt v teplé vodě způsobí prokrvení cév v končetinách, čímž se odkrví sliznice v nose. Napusťte si do vany nebo umyvadla horkou vodu. Postupně můžete teplou vodu připouštět a teplotu zvyšovat.

   

  Nespoléhejte na teplé oblečení. Podle odborníků nemá rýma mnoho společného s pobytem v chladu. Nahrává jí spíš dlouhý pobyt ve vytápěných prostorách, kde se virům dobře daří.

   

  Na nemoc pomáhá hlavně důkladný odpočinek a nejlepší je zkrátka nemoc „vyležet“. Zalezte si pod peřinu, zapomeňte na stres a hodně spěte. Bohužel je tento bod stále často podceňován a z přechozených lehkých viróz se může později vyklubat něco horšího.

  Autor: istock.com

 • 2.

  Důležitá je prevence

  Nejlepší je otravnou nemoc vůbec nedostat, takže v období zvýšeného rizika je nutno dodržovat několik zásad: ◆ posilujte tělo pobytem na čerstvém vzduchu ◆ myjte si ruce ◆ otužujte se ◆ často větrejte ◆ jezde ovoce a zeleninu ◆ užívejte vitamin C, zinek, echinaceu a jiné přípravky na podporu imunity ◆ dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujete ◆ volte vhodné oblečení

  Autor: Shutterstock.com

 • 3.

  Kdy jít k lékaři?

  Máte rýmu, bolí vás hlava a už nemůžete smrkat. Půjde nejspíš o zánět nosních dutin a lékař nasadí antibiotika. Rýma trvá víc než dva týdny a nelepší se. Potřebujete odborníka na ORL.

  Autor: istock.com

Dnešní horoskopy