Loni 17. července odpoledne došlo v Brně k dopravní nehodě, při níž se srazila motorka s dodávkou. U nehody zastavilo hned několik řidičů, včetně brněnského hasiče Jiřího Oharka. „Byl jsem zrovna na cestě za dcerou. To, že jsem projížděl kolem místa té nehody, byla mimořádně velká náhoda,“ řekl Jiří Oharek.Z účastníků nehody na tom byl nejhůře řidič motocyklu, jehož zranění byla velmi vážná. Zkušený hasič ihned poskytl první pomoc.

Zamáčkl rukou ránu v tepně

„Jednalo se o otevřenou ránu a tepenné krvácení. Jiří Oharek se zachoval jako profesionál. Ránu překryl obvazem z lékárničky a porušenou tepnu zamáčkl rukou přímo v ráně, čímž zamezil vykrvácení,“ popsal zásah kolegy mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Video
délka: 00:33.30
Video se připravuje ...

Gentleman silnic, hasič Jiří Oharek z Brna Blesk TV Zdeněk Matyáš


Na místě nehody pomáhalo více lidí, byl to ale právě pohotový a profesionální zásah Jiřího Oharka, který motorkáři nejspíš zachránil život. „Jsem hasič a ty znalosti z práce se určitě projevily. Člověk pak jedná více automaticky. Dá se to přirovnat k tunelu - soustředíte se jen na tu jednu věc, na záchranu života, a ten zbytek okolo jakoby vytěsníte,“ popsal zásah Jiří Oharek, který slouží u sboru už 30 let.

Jen ne lhostejnost

„Jirkův čin je zamyšlením i inspirací pro jiné. Aby v podobných situacích nezvítězila lhostejnost,“ podotkl Mikoška. I proto obdržel pohotový hasič ocenění v rámci projektu Gentleman silnic.

V případě brněnského hasiče se jednalo o první titul letošního roku a zároveň 156. titul Gentlemana silnic v pořadí. Ocenění uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s policií již od roku 2004.