8. červenec 2020
Svátek slaví Nora, zítra Drahoslava

Bezpečně po náledí: Natrénujte správný postoj! A první pomoc při zlomeninách

/
 • 11. ledna 2019 ● 10:24

  Venku to pořádně klouže, a tak není divu, že stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a někdy končí trvalými následky! Dá se takovým úrazům předejít? 

 • 1.

  Co je nejhorší? Vazy a klouby...

  V zimě zdravotníci ošetřují také poranění vazů a kloubů. „U těchto úrazů je rehabilitace dlouhá, hojení vazů bývá komplikované a rozsah kolenního kloubu může zůstat trvale omezen,“ vysvětluje fyzioterapeutka  Iva Bílková. Jaká jsou typicky zimní zranění?

   

  ■ zlomeniny zápěstí ■ zlomeniny pažní kosti nebo předloktí ■ naražené kostrče ■ úrazy dolních končetin (zlomeniny v oblasti kyčelního kloubu nebo stehenní kosti, podvrtnutí kolena, výrony kotníku)

 • 2.

  Kde vás může led také zaskočit?

  „Kromě náledí na chodnících by chodci měli dát pozor také na namrzlé přechody pro chodce. Barva na nich snadno namrzá a může klouzat. Stejně obezřetní buďte i při přecházení tramvajových kolejí, které jsou také náchylnější k námraze,“ varuje Olga Boučková z oddělení BESIP TSK.

 • 3.

  Namrzlý terén? Správný postoj a vhodná obuv!

  Nejen zimní sporty, ale také chůze po namrzlých vozovkách či chodnících může zapříčinit vážné úrazy. „Základem je pevný stabilní stoj s nohama rozkročenýma na šířku pánve. Díky malým krůčkům a přenášení váhy z jedné nohy na druhou, rychleji se střídající za sebou, nedochází k tak velké destabilizaci těžiště těla, jako když děláte kroky dlouhé. Našlapujte na celá chodidla spíše přes špičku než přes patu,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Samozřejmostí je v tomto případě také vhodná obuv s kvalitní podrážkou s neklouzavým hlubokým zimním dezénem.

 • 4.

  Na svah odpočatí a s čistou hlavou

  Nikdo by neměl podceňovat únavu, která způsobuje horší koordinaci a nezvládnutí sportovní zátěže. Podobně zrádný bývá i alkohol »pro zahřátí«, kvůli kterému sportovec ztrácí sebereflexi, přeceňuje se a častěji tak může dojít k pádu a úrazu.

 • 5.

  První pomoc při zlomeninách

  Otevřené zlomeniny:


  ■ Ránu překryjte sterilní gázou a přichyťte náplastí

   

  ■ Končetinu v dané poloze znehybněte, nikdy ji nerovnejte a volejte pomoc.

   

  Zavřené zlomeniny:


  ■ Znehybněte končetinu nad a pod zlomeninou. Použijte dlahy nebo hůlky.

   

  ■ Volejte záchranku nebo jeďte na chirurgii.

   

  Poranění kloubů

   

  ■ Může jít o výron, podvrtnutí či vykloubení.

   

  ■ Uložte končetinu do zvýšené polohy a znehybněte v nejméně bolestivé poloze elastickým obvazem.

   

  ■ Nikdy nevracejte kloub zpět, může dojít k poranění cév a nervů.

   

  ■ Přikládejte chladivé obklady.

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy