Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Zákeřná mrtvice: O záchraně rozhodují minuty! Podívejte se, jak ji poznáte!

/
 • Na dnešek připadá Světový den mrtvice
  29. října 2018 ● 09:06

  Světový den mrtvice připomíná, že cévní mozkové příhody patří mezi nejčastější a nejobávanější onemocnění. Jsou často provázené těžkou invaliditou a spojuje je vysoká úmrtnost. Jak postižený dopadne, závisí na tom, jak rychle se dostane do nemocnice. Nejčastěji jde o ischemická cévní onemocnění mozku způsobená ucpáním mozkové tepny krevní sraženinou – ve většině případů přenesenou krevním proudem ze srdce či z velkých tepen mimo mozek.

 • 1.

  Jak poznáme mrtvici?

  Zdravotníci nabízejí jako jednoduchou pomůcku pro rozpoznání příznaků mrtvice slovo FAST neboli česky »rychle«:

   

  Face – obličej. Svaly povolí, polovina obličeje a jeden koutek poklesnou.

   

  Arm – ruka. Necitlivost, brnění a slabost v končetinách nebo celé polovině těla. Požádejte postiženého, aby zvedl obě paže s dlaněmi dolů před sebe. Když jedna klesá, je to mrtvice.

   

  Speech – řeč. Pacient začne mluvit z cesty. Máte-li podezření, požádejte ho, aby po vás zopakoval jednoduchou větu. Když toho není schopen, je to mrtvice.

   

  Time – čas. Když se stane cokoliv z výše uvedeného, je čas okamžitě volat záchranku.

  Vyzkoušejte, zda můžete hýbat rukama.

 • 2.

  Mnoho nemocných přichází pozdě

  „Na naší neurologické klinice hospitalizujeme ročně kolem 650 – 700 cévních mozkových příhod, z toho moderní léčbu poskytujeme u cca 15 – 20 % osob. Řada nemocných s cévní mozkovou příhodou však přichází do nemocnice pozdě,“ říká přednostka Neurologické kliniky 3. LFUK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová.

   
  Mozek zasažený cévní mozkovou příhodou

 • 3.

  Komplikace po příhodě?

   

  ◆ Jednostranné svalové ochrnutí. Může postihovat jednu nebo obě končetiny či svaly na obličeji.

   

  ◆ Potíže s mluvením a polykáním.

   

  ◆ Ztráta paměti a potíže s myšlením.

   

  ◆ Deprese, výkyvy nálad a silné bolesti nebo pocity mravenčení v postižených končetinách.


  VIDEO: Zdeněk (40) prodělal cévní mozkovou příhodu

  Video
  délka: 02:56.47

  Zdeněk (40) prodělal cévní mozkovou příhodu Andrea Ulagová, Aleš Brunclík

 • 4.

  Jak vypadá moderní léčba?

  Nejmodernější léčba mrtvice se provádí pomocí tzv. endovaskulární trombektomie. Při tomto zákroku je ucpaná mozková tepna zprůchodněna speciálním katétrem. Ten z mozku vytáhne krevní sraženinu, která byla příčinou mrtvice. Pokud se zákrok provede v prvních třech hodinách, je možné zachránit až 70 % nemocných, kteří by jinak buď zemřeli, nebo zůstali těžce postižení.

   

  Proto je ze všeho nejdůležitější čas – pacient musí být rychle dopraven do komplexního cerebrovaskulárního centra. Například v nemocnici Královské Vinohrady bylo touto metodou ošetřeno více než 250 nemocných a přibližně polovina z nich se vrátila do normálního života.

   

  V České republice každoročně mozková mrtvice postihne okolo 30 000 pacientů. Pro postižené je vytvořena síť 45 specializovaných center.
  V České republice každoročně mozková mrtvice postihne okolo 30 000 pacientů. Pro postižené je vytvořena síť 45 specializovaných center.

   

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy