Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Mykologové varují: Otrav houbami přibývá! Jak se v lese nesplést?

/
 • Otrav houbami bude přibývat, soudí přední toxikolog RNDr. Jaroslav Klán
  Otrav houbami bude přibývat, soudí přední toxikolog RNDr. Jaroslav Klán (Profimedia.cz, archiv)
  25. září 2018 ● 14:04

  Houby  konečně rostou, a tak není divu, že přibývá i otrav. A své o tom ví i slavní. Muchomůrkou tygrovanou se před několika dny přiotrávil muzikálový herec Martin Pošta (51), který si tuhle krásku spletl s masákem. Podle RNDr. Jaroslava Klána z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy čekají odborníci doslova smršť otrav!

   

 • 1.

  Až tři otravy denně

   Úznávaný toxikolog Jaroslav Klán potvrdil, že  případy otrav budou narůstat. „Lidé jsou doslova nadržení do sběru hub a s víkendem se situace ještě zhorší,“ vysvětluje Klán. Podle něj jedovatých hub přibývá, v lese je možné narazit i na nebezpečné pavučince. „A situace bude ještě divočejší, s  podzimem rostou i halucinogenní lysohlávky,“ vypočítává.

   

 • 2.

  Jako byste vypili láhev rumu na ex

   Mykolog varuje před záměnou hub, k jaké došlo i u herce Martina Pošty. „O tom případu samozřejmě vím. Po požití muchomůrky tygrované se cítíte, jako byste naráz vypili půl litr rumu. Pak dochází  k bezvědomí, zvracení a pacient se může udusit svými zvratky,“ dodává Klán.  

   

 • 3.

  Pozor na tepelnou úpravu


   Klán také upozornil, že nejčastěji dochází k otravám spojeným se špatnou tepelnou úpravou hub. „Oblíbený modrák se musí ve vodě dusit patnáct až dvacet minut. Pokud houbu upravujeme na tuku, stačí vzhledem k jeho vyšší teplotě deset minut,“ dodává Klán.

   

  hřib kovář
  Autor: Profimedia.cz

 • 4.

  Možnost záměny se žampionem

  Muchomůrka zelená

  Klobouk má zelený až žlutozelený, šedý nebo bílý a je paprsčitě žíhaný s hladkým okrajem. Třeň je bílý, válcovitý až kyjovitý, směrem dolů se rozšiřující, na bázi s výraznou hlízou, která je obalena bílou pochvou, známým "kalichem smrti". Lupeny a třeň jsou bílé. Bílý, slabě rýhovaný prstenec v dospělosti mizí. Dužina je bílá a sladce voní. Roste od července do listopadu ve v listnatých a smíšených lesech, nejčastěji v okolí dubů. Po požití vyvolává zvracení, způsobuje selhání ledvin a jater. Otrava se může projevit až po několika dnech.

   Na co si dát pozor

  Klobouk je u mladých žampionu polních polokulovitý, u starších téměř plochý s pokožkou, která se dá sloupnout. Lupeny jsou v mládí růžové, později čokoládově hnědé ─ toto je důležitý poznávací znak! Třeň bílé barvy je válcovitý, plný a nese v horní části kožovitý, zplihlý prsten. Třeň se dá snadno vylomit z klobouku.

  Záměna muchomůrky zelené (vlevo) za žampion polní

  Záměna muchomůrky zelené (vlevo) za žampion polní
  Autor: Profimedia.cz, archiv

   

 • 5.

  Možnost záměny s muchomůrkou růžovkou (masákem)

  Muchomůrka tygrovaná

  Má hnědý polokulovitý klobouk s bílými šupinami, který se v dospělosti zplošťuje, jeho okraje jsou rýhované. Vespodu najdete volné bílé lupeny a v polovině bílého třené převislý hladký prsten stejné barvy. Dužina je bílá a sladce voní. Od července do října roste v listnatých i jehličnatých lesích s kyselou půdou. Je prudce jedovatá, projeví se to půl až 2 hodiny po požití. Otrava se podobá opilosti, po které následuje hluboký spánek nebo bezvědomí. Houba způsobuje selhání krevního oběhu a udušení.

   Na co si dát pozor

  Muchomůrka růžovka má narůžovělý klobouk posetý šupinami, který je 5 až 15 cm široký. Spodek klobouku je plný šupinatých bílých lupenů, které mohou být ve stáři posety červenými skvrnami. Na rozdíl od muchomůrky tygrované má na třeni rýhovaný prsten podobný sukénce, který vyrůstá z vrcholu třeně a v mládí je přitisknutý k lupenům, od nichž získává rýhování.

  Záměna muchomůrky tygrované (vlevo) za muchomůrku růžovku 

  Záměna muchomůrky tygrované (vlevo) za muchomůrku růžovku
  Autor: Profimedia.cz, archiv

   

Dnešní horoskopy