Kdy jste alergii na lepek zjistila?

Přišlo se na to, když mi bylo dvanáct let. Ale celiakii mám zřejmě od narození. Akorát v lehké formě. Takže zpočátku se to u mě projevovalo velice mírně.

Jak se to projevovalo?

Vypadalo to, že mám alergii jen na bílé pečivo. A protože se o celiakii ještě tolik nevědělo, právě v těch dvanácti přišli na to, že ta alergie je obecně na lepek.

Jak jste se s tím jako dítě vyrovnala?

Ze začátku to bylo hodně nepříjemné. Nechtěla jsem se s tím smířit. Proto vždycky když jsem byla někde bez mámy, tak jsem tu dietu porušovala.

Čím jste hřešila?

Jedla jsem ovocné knedlíky nebo hamburgery a tak. Ve svých dvaceti letech jsem se dokonce hecla a řekla jsem si, že se psychicky uzdravím. Začala jsem jíst lepek, mezitím jsem chodila na kontroly a odběry krve a oni to, že jim lžu, zjistili až po dvou letech. Opravdu trvalo dost dlouho, než se to na testech ukázalo. Ale pak jsem měla střeva v brutálně špatném stavu.

Jaké byly následky takového porušení diety?

Já to nemám tak extrémní, takže mně není špatně hned druhý den. Projeví se to tehdy, když jím špatně soustavně třeba tři dny. Ale mám pocit, že jak stárnu, tak se to zhoršuje. Anebo si toho víc všímám. Když jsem jedla ty dva roky lepek, byla jsem pořád nemocná. Střeva byla v tak špatném stavu, že obranyschopnost organismu nebyla skoro žádná. Paradoxně mi nebylo špatně od žaludku, ale měla jsem pořád virózy a bolelo mě v krku.
Kupodivu to vedlo k takovému zvláštnímu stavu, že mi přestal chutnat chleba.

Myslíte si, že se tím mohlo tělo bránit tomu, co mu škodí?

Přesně tak. Tělo začalo ten lepek odmítat. Takže teď už mi vlastně ani nedělá problém tu dietu držet, protože jsem prožila stav, kdy mě neuspokojovalo jíst potraviny s lepkem. Teď už je to pro mě brnkačka.

V současné době ji tedy už neporušujete?

Dietu neporušuju už léta. A chodím i na pravidelné odběry krve.

Naučila jste se tedy i vybírat správná jídla v obchodě a restauraci?

Teď je navíc všude i velký výběr. Ale když jsem byla ještě dítě, byl jen jeden obchod v celé Praze, kde prodávali bezlepkové potraviny.

Ovlivnila vaše dieta i stravování rodiny?

Máma vařila bezlepkově pro všechny.

Kupovat bezlepkové potraviny je ale také hodně finančně náročné.

Je to dražší. Proto si dopřávám bezlepkové chleby jako sváteční věc a spíš se tomu lepku obecně vyhýbám. Jsem v podstatě na rýžových krekrech.

Trpí celiakií i někdo jiný v rodině nebo ji měl někdo z předků?

Kupodivu ne. Ale je pravda, že u dědečků a babiček to těžko člověk zjistí, protože se to ani dřív nevědělo. A když je tělo nějakým způsobem poškozené, projevuje se to různými jinými nemocemi, jako je třeba chudokrevnost. Takže je možné, že to někdo měl, jen to nebylo zjištěné.

Co byste doporučila všem, kterým lékaři alergii na lepek oznámí?

Ať si z toho nedělají zbytečné starosti a přijmou to. Děti to navíc donutí alespoň jíst víc zdravě, protože se nemůžete stravovat v rychlých občerstveních. Dieta vás přiměje jíst zdravé věci, aniž byste o tom nějak zvlášť přemýšleli.

 

Fotogalerie
3 fotografie

50 OTÁZEK

Pohled Šárky Vaculíkové:

 

23. Jaké byly následky porušení diety?

Já to nemám tak extrémní, takže mně není špatně hned druhý den. Projeví se to, když jím špatně soustavně třeba tři dny.

24. A co říkalo vaše tělo na dlouhodobé porušování diety?

Když jsem jedla ty dva roky lepek, byla jsem pořád nemocná. Střeva byla v tak špatném stavu, že obranyschopnost organismu nebyla skoro žádná. Paradoxně mi nebylo špatně od žaludku, ale měla jsem pořád virózy a bolelo mě v krku.

25. Co byste doporučila všem, kterým lékaři alergii na lepek oznámí?

Ať si z toho nedělají zbytečné starosti a přijmou to. Děti to navíc donutí alespoň jíst víc zdravě, protože se nemůžete stravovat v rychlých občerstveních. Dieta vás přiměje jíst zdravé věci, aniž byste o tom něja