Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Cukrovka? Statisíce Čechů ani neví, že ji má!

/
 • Diabetes se v těle může vyvíjet i deset let, než se projeví příznaky.
  13. května 2016 ● 09:42

  Cukrovkou trpí u nás více než 850 milionů pacientů a další takřka čtvrt milion neví, že tuto nemoc má! Nyní mají cukrovkáři zase trochu komfortnější život - nová léčba, která jim chrání ledviny.

 • 1.

  Signálem je i vlčí hlad

  Nemoc, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů, lidé stále podceňují. Přitom patří mezi velmi závažná onemocnění a při pozdní diagnóze nebo špatné léčbě může vést až k těžkým a život ohrožujícím komplikacím. Důležité pro včasné zachycení choroby je navštívit svého praktického lékaře při jakýchkoliv nezvyklých zdravotních potížích. Varovným příznakem je rychlý úbytek i přibývání na váze, časté močení, únava, špatné hojení ran, psychická zmatenost nebo tzv. vlčí hlad.

  Příznakem cukrovky je i tzv. vlčí hlad.
  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Nadváha je riziko

  Během svého života onemocní skoro každý třetí Čech cukrovkou 2. typu. Ta se vyskytuje u hlavně u dospělých s nadváhou nebo obezitou. Ti mají totiž zvýšenou hladinu sacharidů a inzulín v těle je pak již nestačí zpracovávat.  Onemocnění je nejčastěji diagnostikováno mezi čtyřicátým až šedesátým rokem.  „Cukrovce často předchází tzv. prediabetes, stav, který se v mnohém cukrovce podobá. Pacienti s diabetem i s prediabetem mají větší pravděpodobnost srdečního infarktu, mozkové příhody nebo onkologického onemocnění. Prediabetem trpí až 5 procent populace a mnozí o něm ani nevědí,“ říká profesor Štěpán Svačina a dodává: „Existuje již řada léků, které výrazně zlepšují glykémii, a zároveň pomáhají snižovat hmotnost. Dříve se po antidiabetikách hmotnost vždy zvyšovala.“

  Nadváha je pro vznik curkovky riziková.
  Autor: profimedia.cz

 • 3.

  Novinky v léčbě

  Odborníci nyní přišli s novinkou, která řeší další komplikaci cukrovky: dokáže oddálit selhání ledvin. Pacientům s cukrovkou k dlouhodobému udržení správné hladiny glukózy v krvi často nestačí jeden lék. To pak vyvolává potřebu užívat několik přípravků. U nové léčby jde o kombinaci dvou účinných látek s různými účinky,“ říká Terezie Pelikánová, předsedkyně České diabetologické společnosti.

  Nový lék přináší diabetikům úlevu.
  Autor: isifa.cz

Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy