Revmatických onemocnění je mnoho, mezi nejčastější pak patří osteoartróza, která je důsledkem selhání obnovy chrupavky. Celkově bolestmi kloubů trpí v České republice více než 2 miliony lidí, tedy každý pátý člověk. Pracovní neschopnost a rovněž vyplácení invalidních důchodů činí z revmatických chorob jedny z nejdražších vůbec.

Zkušený revmatolog prof. MUDr. Milan Adam sestavil pro pacienty trpící bolestmi kloubů několik praktických rad:

1) Lidé s dispozicemi k osteoartróze jako jsou luxace kyčlí v dětství, dědičné postižení těžkou artrózou, těžce fyzicky pracující, sportovci či lidi trpící nadváhou, by měli preventivně již od mládí užívat přípravky určené k ochraně a výživě kloubů. Ty by měly obsahovat kolagenní peptidy, které vyživují a regenerují kloubní tkáně, protože zvyšují pojení kloubního kolagenu o 100 %. Ostatní by měli samoléčení kloubů pomocí těchto přípravků zahájit ihned při prvních příznacích, jako jsou např. citlivost kloubů na chlad a počasí či ztuhlost kloubů při pohybu.

2) Při prvních příznacích by měly být omezeny pohyby s doskoky, při kterých klouby velmi trpí. Také je třeba zamezit přetěžování kloubů dlouhým stáním nebo chůzí.

3) Doporučuji však posilování svalů dolních končetin, neboť dobře vyvinuté svaly jsou schopny nahrazovat sníženou funkci kloubů. Vhodné je posilování na rotopedu a plavání.

4) Je třeba věnovat pozornost výběru obuvi s pružnou podrážkou tlumící nárazy při pohybu. Na to by měli dbát hlavně lidé s nadváhou.

5) Po operaci umělého kloubu je třeba ihned zahájit odbornou rehabilitaci včetně nácviku chůze v bazénu a posilovat vlastní kloubní tkáně speciální kolagenní výživou.

 

Víte, že …

… v lidském těle je více než 100 kloubů, které zajišťují jeho pohyblivost?

 

Foto Orling