Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Nejpopulárnější sport: Běhání! Umíte to ale správně? Poradíme, jak na to!

/
 • Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili!
  Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili! (profimedia.cz)
  24. května 2016 ● 09:31

  Chcete udělat něco pro své zdraví? Obujete tričko, kraťasy, tenisky a hurá běhat do parku? Zdaleka to není tak jednoduché! Běhat se totiž musí umět, abyste si více neublížili!

 • 1.

  Běhání je trendy

  Běh se stal v poslední době znovu objeveným trendem. Různé závody čimaratony se běhají po českých městech snad každý víkend. Běh můžete provozovat prakticky kdekoliv a s minimálními finančními náklady. Navíc běhání prospívá nejen našemu pohybovému aparátu, ale také srdci a cévnímu systému a je přínosné k celkové tělesné kondici a posiluje funkci plic. Pravidelné běhání může pomoci snížit vysoký krevní tlak či cholesterol. Pokud ale trpíte bolestmi pohybového aparátu či máte nadváhu, je důležité dodržovat několik pravidel, aby vám běh neuškodil.

  Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili!
  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Připravte se na zátěž

  Pokud nebudete dodržovat základní pravidla, můžete si spíše ublížit. Především lidé, kteří trpí nadváhou nebo dlouho nesportovali, by s během měli být ze začátku opatrní. „Před samotným během je vhodné také tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně,“ radí Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí a dodává: „Začít můžete také s desetiminutovou rychlou chůzí, a pokud vám to zdraví a kondice dovolí,  pomalu přejdete na běh. Na závěr dopřejte svému tělu uvolňovací cviky.“ Běhání by se měli vyhnout lidé bezprostředně  po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor na posilování a běh u lidí, kteří mají i jen počínající artrózu. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy.

  Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili!
  Autor: profimedia.cz

 • 3.

  Kdo se hýbe, má silné kosti

  Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně 3x týdně v aktivním pohybu. „Běh je tak jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí. Výzkumy potvrdily, že ta je vyšší u lidí, kteří se vhodně hýbají a tím zatěžují kosti,“ dodává primářka Tomanová a pokračuje: „Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla.“ Není však dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout celý pohybový aparát.

  Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili!
  Autor: profimedia.cz

 • 4.

  Pozor na vazy a klouby

  Běhání je zdravé v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je rizikové na přetížení pohybového aparátu a na vznik možného zranění, a to především vazů, úponů a kloubů. „Nejvíce se zranění objevují na jaře, kdy si většina běžců, se ztuhlým pohybovým systémem, jde po dlouhé zimě opět zaběhat. Namáhány jsou nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle a kolena,“ vypočítává Tomanová. Při nadměrné či nerovnoměrné zátěži může dojít k poškození kloubů, které někdy vede až ke vzniku úponových bolestí a artrózy.“ Pokud si nejste jistí, zda vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem či fyzioterapeutem.

  Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili!
  Autor: scom

 • 5.

  Na obutí nešetřete

  Pro zdraví kloubů je nutné zvolit především vhodnou a kvalitní obuv. Na té se vyplatí nešetřit a je dobré se při nákupu poradit s odborníkem. Vyberte si obuv, která je speciálně určená pro běh a dobře tlumí nárazy. Pokud je to možné, snažte se běhat spíše na měkčím povrchu, např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2 až 3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá - zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

  Běhat se musí umět, abyste tělu neublížili!
  Autor: profimedia.cz

   

Dnešní horoskopy