Stala se vám o vánocích nehoda? Přečtěte si, jak se s ní popasovat. Tipy, triky a návody naleznete na webu www.lepsipece.cz

Důkladné přípravy – bez nich se neobejdete

Zatímco nakupování zvládne většina z nás bez větší újmy, při úklidu a vaření se mohou odehrát malá dramata. Co je totiž největším úskalím vánočních příprav? Že každý, kdo se na nich podílí, je okolnostmi donucen pracovat s mnoha potenciálně nebezpečnými nástroji. Jejich výčet začíná kladivem, pokračuje nožem a končí třeba pánví s rozpáleným olejem. Úrazy se nevyhýbají zkušeným kuchařkám, zručným domácím kutilům ani nešikům, kterým se po většinu roku daří se domácím pracím vyhýbat.

A když se úrazu nevyhnete? Důležitá je první pomoc.

Nebezpečí úrazu na vás číhá i v kuchyni

Nejvíce nehod se přihodí v kuchyni, kde se více než kdy jindy vaří, smaží a peče. I zkušené kuchařky se mohou lehce opařit horkou vodou, popálit horkým olejem nebo o rozpálenou troubu. Naštěstí popálené plochy nebývají rozsáhlé, život ohrožující, na druhou stranu jsou bolestivé a citlivé natolik, že je potřeba je ošetřit a rychle zahojit. Hlavně proto, že předvánoční přípravy nepočkají…

Víte, jak ošetřit popáleninu

Popálené místo je třeba okamžitě zchladit tekoucí vlažnou vodou a po ochlazení překrýt sterilním obvazem, který zabrání vzniku infekce. U větších popálenin je vhodné použít metodu vlhkého hojení. Bylo zjištěno, že hojení je účinnější, pokud se v ráně udrží vlhké prostředí. K jeho zajištění používáme speciální krytí, které lze samozřejmě přiložit na ránu i v případě, že se popálíme otevřeným ohněm při rozsvěcování svíček, prskavek, lití olova nebo při odpalování silvestrovského ohňostroje.

Zásady ošetřování popálenin čtěte zde.

Pořezání při kuchání kapra i zdobení stromku

Krytí pro vlhké hojení je vhodné i k ošetření řezných, tržných a bodných ran způsobených nástroji k zabití a vykuchání kapra. Rizikovou činností je i zdobení vánočního stromku. Než je stromeček usazen do stojanu a ozdoben, začne krvácet nejeden prst. Ránu bychom měli vždy dezinfikovat a překrýt sterilním obvazem, abychom zabránili její infekci.

Teče vám z rány krev? Jen náplast nestačí. Jak postupovat?

Autor: Profimedia

Vodní kámen jako příčina poleptání

Nebezpečí se skrývá i v různých domácích chemikáliích. Hospodyňka si ve spěchu nepřečte, že má pracovat v rukavicích a vyhýbat se potřísnění kůže, a teprve když ji ruka začne pálit, zjistí, že se právě poleptala. I v tomto případě poleptané místo okamžitě oplachujeme vodou a posléze neutralizujeme – kyselinu roztokem jedlé sody a louh zředěným octem. Ránu překryjeme sterilním obvazem a i zde můžeme úspěšně využít krytí pro vlhké hojení. Přečtěte si podrobnější návod.

Vánoční lékárnička

Náš článek vás jistě od důkladného předvánočního úklidu neodradí. Přesto byste se měli včas zamyslet, zda je na Vánoce připravena i vaše lékárnička. Krytí umožňující vlhké hojení se hodí nejen při předvánočním úklidu, ale i k ošetření všech ran vzniklých během roku, včetně dětských odřenin a obtížně se hojících ran starší generace. Pokud je běžné, že naši blízcí pod stromečkem nacházejí doplňky k podpoře zdraví, mohou dostat i kvalitní zdravotnický materiál, zejména tehdy, pokud úrazy nebo špatně se hojící rány přitahují jako magnet.

S výběrem nejvhodnějšího zdravotnického materiálu vám ochotně pomohou zaměstnanci prodejen zdravotnických potřeb.