Tyto příznaky jsou projevem tzv. náhlých příhod břišních, na nichž se zpravidla podílejí patogenní bakterie a plísně, často v kombinaci s dalšími toxickými látkami a alergeny, které mohou být v potravinách obsaženy. Výskyt náhlých břišních příhod je častější u osob vyššího věku, v letním období a při stravování mimo domov. Má na něm svůj podíl i stres. Častěji se tak s těmito potížemi setkáváme na cestách do cizích zemí – jídlo si tam nemůžeme vždy vybírat, ani neznáme hygienické podmínky, za nichž bylo připravováno. Často se také nedokážeme v cizím prostředí zcela uvolnit.

Trpí i zdraví lidé

Trávicí ústrojí je orgánem, který má nejvíc co do činění s množstvím škodlivin ohrožujících zdraví. Polykáme z větší části nesterilní potravu, vzdušné polutanty i patogeny vdechujeme i do jícnu, často bereme chemické léky, které trávení zatěžují. Přestože má trávicí ústrojí vlastní imunitu, nápor škodlivin příležitostně nedokáže zvládnout i jinak zdravý organismus.

Pomoooc!

V takových situacích není nutné trpět a čekat, až nepříjemné stavy odezní. Pro pomoc v jednotlivých případech se nabízejí různé prostředky. Vedle volně prodejných léků lze užívat např. bylinné čaje z koriandru, heřmánku, listů bazalky, fenyklu, zázvoru, anýzu a meduňky, které uklidňují žaludek, trávicí trakt. Odvary si nemusíte připravovat sami, jsou běžně dostupné  v podobě čajových směsí. Nebo můžete zkusit výtažky z pistácie (dnes v pod názvem mastix) a z lékořice (DGL). Účinky těchto rostlin na mírnění poruch trávení jsou známé a využívané již více než 3000 let, a to pro svou schopnost přinést úlevu rychle i spolehlivě a tlumit řadu příznaků najednou.

„Stres jsem prožívala během vysokoškolských studií. Dalo by se říct, že v té době jsem držela doslova „stresovou“ dietu.  Jsem totiž obrovský nervák, a tak mi každé zkouškové období ubralo několik kil na váze, protože jsem měla sevřený žaludek a nebyla schopná pozřít větší porci jídla.“

Lucie Křížková, moderátorka

Autor: Shutterstock

Nejlepší lék

Přípravky na zmírnění příznaků náhlých příhod břišních je dobré užívat skutečně příležitostně. Pokud trpíte stresem při každé jen trochu vypjaté situaci, zajděte za psychologem. Jsou-li nepříjemné pocity vyvolávány určitým pokrmem či přejídáním, vyvarujte se ho. Správná životospráva a psychická pohoda jsou nejlepší lék.