V současné době se v Praze léčí hned dvě děti pojištěné u VZP a mají tak velkou šanci, že budou žít normální život bez zdravotních komplikací a nebudou mít trvalé škodlivé následky ozařování.
Matýsek (4): Tři týdny totální nejistoty!
Chlapeček podstoupil několikaměsíční chemoterapii vzácného nádoru hlavy a krku v Praze v Motole. Jako navazující léčbu doporučili lékaři léčbu zářením. „Bylo mi jasné, že když je to hlava a krk, může ozařování poškodit mozek. V té době už jsem věděla o protonové léčbě a sama jsem se na ní ošetřujícího onkologa v Motole zeptala. Po zvážení mi napsal doporučení o úhradu na VZP,“ říká jeho maminka Martina.
Následovaly tři týdny nejistoty, kdy maminka zvažovala, co všechno by byla ochotna podniknout, kdyby pojišťovna úhradu zamítla - od veřejné sbírky po požádání všech kolem o finanční podporu. „Matýsek v té době nejedl a já měla plnou hlavu starostí, když mi najednou zavolali: Jste maminka Matýska? Máme pro Vás dobrou zprávu, pojišťovna vám uhradí protonovou léčbu. V tu ránu mi z očí vytryskly slzy. Maminky ostatních nemocných dětí mi gratulovaly. Celou dobu to prožívaly se mnou,“ dodává paní Martina.
Tomášek (7): Kvůli synovi by prodali byt i auto!
Druhý příběh maminky Lenky je velmi podobný. Ta si se synem Tomáškem prošla klasickou radioterapií. „Když se nádor vrátil a další se objevil v páteři, lékař v Motole mi sám řekl, že v úvahu přichází protonová léčba. Kdyby nám pojišťovna léčbu neuhradila, prodali bychom auto nebo byt, zkrátka udělali cokoliv,“ vypráví paní Lenka a dodává:
„Když se Tomáš léčil běžným ozařováním, neměl chuť k jídlu a čtyřikrát denně zvracel. Vypadaly mu také vlasy. Když mi volali z VZP, že léčbu schvalují, čekala jsem ještě, jestli to bude Praha nebo Mnichov, ale jsem moc ráda, že jsem tady v pražském centru,“ říká dnes s úlevou maminka nemocného chlapce.
Slovo hlavního lékaře protonové terapie MUDr. Jiřího Kubeše:
„Oba chlapci mají nádorová onemocnění v oblasti mozku, u kterých dosavadní možnosti ozařování mají velmi malou naději na úspěch a rozhodně by jim způsobily těžké a trvalé poškození v dalším životě. Protonová léčba jim dává šanci na úspěšnou budoucnost.“
Co je protonová léčba?
Představuje revoluční metodu v léčbě nádorových onemocnění ionizujícím zářením. Při terapii se používá urychlovač částic cyklotron, kde jsou protony urychlovány na dvoutřetinovou rychlost světla a poté směrovány do jednotlivých ozařoven. Výhodou působení protonů je maximalizace a distribuce dávky, urychlení léčby a menší ozáření zdravé tkáně, takže pacienti nemají po ukončení léčby závažné zdravotní potíže. Tato přednost je patrná zejména při ochraně zdravých tkání u dětí.
Více o léčbě se dozvíte ve videu!
Video
Video se připravuje ...
Tady bojují s rakovinou: Prohlídka protonového centra Protonové centrum
Tady bojují s rakovinou: Prohlídka protonového centra Protonové centrum