7. červen 2020
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard

Čeká vás pohovor? 5 rad, jak se na něj obléknout!

/
 • První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý.
  První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý. (Scom)
  28. listopadu 2016 ● 09:31

  Ucházíte se o nové zaměstnání a čeká vás pohovor? Poradíme, jak se správně obléknout a upravit. Psychologové totiž tvrdí, že první dojem se vytváří během 7 až 17 vteřin od prvního podání ruky.

 • 1.

  Upravené ruce, vlasy i vousy

  Nehty: Podání ruky patří k nezbytnému rituálu představování, proto byste měli protějšku podávat čistou ruku s upravenými nehty. Okousané či špatně nalakované nehty mohou vyvolat dojem nervozity či nepřipravenosti, proto by manikúře měli věnovat pozornost i muži.

   

  Vlasy a make-up:  Účes volte takový,a byste se v něm cítili dobře. Nemá smysl na pohovor česat na hlavě »něco« nového, z čeho budete akorát nervózní. Z roztřepených konečků a vrabčího hnízda místo vlasů si potencionální zaměstnavatel může vyvodit lenost. Rozmazaná řasenka pro změnu evokuje divoký mejdan, což může signalizovat nespolehlivost. Make-up by měl být velmi decentní.

   

  Vousy:  Pokud si pěstujete vousy, nemůžete je nechat jako křoví v lese. Existují tzv. barber shopy, kde se o styling vousů a celé tváře postarají.

  První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý.

   

 • 2.

  Výstřednost nechte doma

   

  Oblečení na pohovor by nemělo být výstřední a příliš sexy a mělo by být přiměřené pozici, o kterou se ucházíte. Ačkoliv tetování je hodně rozšířenou módou, měli byste volit takové oblečení, které ho skryje. „U pozic, jejichž pracovní náplní je kontakt s lidmi jako recepční, úřednice, poradci, o manažerech nemluvě, manažeři,  hledá zaměstnavatel člověka, který bude svým vystupováním a vzhledem co nejvíce univerzální. Velký výstřih, stejně tak průsvitné materiály patří do šatníku pro volný čas,“ říká Petra Koutná z oděvní firmy Koutný. Délka sukně by měla být maximálně na tři prsty od kolene.

  První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý.

   

 • 3.

  Do kanceláře kostým a oblek

   

  Ne každá pozice vyžaduje nutně oblek, či kostýmek, ale kancelářské a řídící pozice ano. Mějte na paměti, že reprezentativní a vhodné oblečení podtrhne vaši kompetenci a dodá sebevědomí. Druhé straně navíc dáte najevo respekt a úctu. Ženy mají na rozdíl od mužů daleko větší repertoár volby oblečení. Mohou sáhnout po kostýmku, sukni a topu, nebo šatech. U mužů se v zásadě připouští jen oblek. Jak by takový oblek měl vypadat? „Pro pohovor je ideální šedý nebo modrý oblek, přičemž kvalita použitého materiálu ovlivňuje výsledek. Vlněný oblek nabízí nejvyšší komfort a zvyšuje životnost obleku. Také absorbuje vlhkost, což muž ocení zejména během letních měsíců,“ upozorňuje Petra Koutná.

  První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý.

   

 • 4.

  Největší prohřešky

   

  Džíny, kraťasy, trička a nátělníky jsou na pracovní pohovor zcela nevhodné, stejně jako značková outdoorová móda. Žena by neměla jakkoliv poutat pozornost na své tělesné přednosti a sáhnout po elegantních outfitech. Trendem v mužské módě jsou tzv. slim jednořadé obleky se zapínáním na jeden či dva knoflíky. „Sako musí dobře sedět v ramenou a manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka maximálně o 1-1,5 cm. Rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. Kalhoty u obleku by se správně měly sotva dotýkat obuvi a nezbytností u kalhot je kvalitní kožený pásek. Jeho barva by měla korespondovat s barvou bot,“ radí Petra Koutná.

  První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý.

   

 • 5.

  Pánové, neodflákněte to!

   

  U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík. Obuv k obleku by vždy měla být uzavřená, šněrovací a vyleštěná. Tabu u mužů jsou košile s krátkým rukávem, které se hodí jen pro volný čas. Nikdy nenoste ani krátké ponožky, kdy vykukuje chlupaté lýtko, či povolenou kravatu a rozepnutý knoflíček u krku. Pokud je předpoklad, že oblek bude vaším každodenním oděvem, zapřemýšlejte o obleku na míru z kvalitní vlny, dá se pořídit přibližně už od deseti tisíc korun.

  První dojem při pohovoru o práci je velmi důležitý.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

Josef124: Já už práci mám a doufám, že na dlouho. Pohovory nejsou nic pro mě. Je to strašný stres. Na každý pohovor jsem se slušně oblékl. První dojem je hrozně důležitý. Před posledním pohovorem jsem si koupil pánské náramky z kamínků http­s://ww­w.mi­dori­ni.cz­/pan­ske-naramky/ , které mi přinesly štěstí.

(25. 06. 2019 06:57)

donlabuznik:  Já jsem práci neměla dost dlouho, takže jsem bohužel neměl peníze na to, abych si koupil na pohovor nějaké nové oblečení. Naštěstí jsem narazil na poměrně levný a kvalitní second hand https://www.onlinesekac.cz/ , kde jsem našel docela pěkné oblečení, které se k pohovoru náramně hodilo. Myslím, že za práci mohu vdečit právě novému outfitu.

(25. 11. 2018 22:02)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy