Rumunský inženýr se marně domáhal práva u štrasburského soudu. Chatovací
službu kromě komunikace s kolegy používal v pracovní době i pro intimní komunikaci s přítelkyní a to se pro jeho kariéru stalo osudným. Zaměstnavatel ho stejně jako ostatní zaměstnance upozornil, že soukromá komunikace je v pracovní době tabu, a kontroloval obsah komunikace v chatu v pracovní době.

Vyhazov právem

Podle soudu to nebylo šmírování, ale oprávněný postup a důvod k vyhazovu. Podle experta na pracovní právo a advokáta JUDr. Ladislava Jouzy není v Česku verdikt štrasburského soudu žádný průlom. „V zákoníku práce je taková možnost již 10 let,“ připomíná Jouza. A nejde jen o e-maily nebo chaty. „Zákonný postup zaměstnavatele se vztahuje i na odposlech a záznam telefonických hovorů, kontrolu zásilek adresovaných zaměstnanci, obsah SMS apod.,“ připomíná Jouza.

Platí i kamery

Pravidla jako pro elektronickou komunikaci platí i pro sledování zaměstnanců kamerami. Jako důvod postačí ochrana majetku zaměstnavatele a jiných osob kontrola pracovní výkonnosti zaměstnance, dodržování výrobního programu, technologických norem apod.

Hlásit se musí dopředu

Podle Listiny základních práv a svobod nesmí nikdo porušit listovní tajemství. Platí i pro e-maily nebo chat a musí ji dodržovat zaměstnavatel i úřady nebo vyšetřovací orgány. Výjimkou je tzv. závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze práce (§ 316 odst. 2 a 3 ZP). Třeba když firma pracuje s tajnými nebo citlivými daty. Na zvláštní povahu činnosti se ale může odvolávat řada firem – zcela jistě banky, úřady a všechny firmy, kde je nutné chránit know-how, údaje zaměstnanců a obchodních partnerů. Tento závažný důvod musí zaměstnavatel vymezit a zaměstnance upozornit. A uvést, jaké údaje kontrolují, kde a po jakou dobu budou uschovány, kdo k nim má přístup a podobně.

Za co hrozí vyhazov?

Hrozí vám vyhazov, nebo jen pokárání? I to v zákoně najdete. „Pro volbu sankce
(např. výpověď z pracovního poměru) musí zaměstnavatel brát v úvahu zákonné vymezení a stupeň porušení pracovních povinností,“ upozorňuje Jouza. Když zaměstnanec použil firemní počítač jen k menšímu počtu odeslaných nebo přijatých zpráv, měl by ho zaměstnavatel na možnost výpovědi písemně upozornit. Teprve při třetím porušení by mohla následovat výpověď. V případě častého využívání firemního počítače k soukromým účelům ale můžete dostat výpověď bez upozornění. „Takové hrubé porušení pracovních povinností by ale musel zaměstnavatel u soudu prokázat,“ upozorňuje Jouza.

Hlídejte si pracovní dobu

I když nepracujete s utajovanými informacemi, může vám za soukromou komunikaci hrozit výpověď. Jste totiž povinni plně využívat pracovní dobu a k odůvodnění výpovědi stačí příliš času stráveného na sociálních sítích, e-mailu nebo hraním her. „V soudní praxi byl řešen případ, kdy zaměstnanci jednoho zemědělského podniku hráli na firemním počítači karty, vyhledávali inzertní stránky a v důsledku toho nevyužili pracovní dobu v rozsahu čtyř pracovních směn za měsíc. Zaměstnavatel s nimi skončil pracovní poměr a soud tento postup posoudil jako správný,“ varuje Jouza. Ke kontrole surfování na počítači není nutné, aby zaměstnavatel uvedl vážný důvod. Kontrolovat může bez předchozího upozornění.