Téměř každý pátý návštěvník stránek se zajímá o humanitní obory. Humanitním a společenským vědám se ale těsně v patách drží ekonomie a management. Naproti tomu technika studenty zdaleka tak neláká. A když už chce někdo studovat nějaký technický obor, jedničkou je pro něj informatika. Na úplném chvostu žebříčku zájmu o jednotlivé obory se drží zemědělství a veterina.

Medicína obsadila třetí místo

Mezi nejvyhledávanější zaměření studia patří v rámci jednotlivých kategorií psychologie a psychoterapie, cestovní ruch, učitelství pro MŠ, právo a právní věda, design a grafika, informatika nebo filologie zaměřená na evropské jazyky. Bez zajímavosti není, že lékařství a stomatologie obsadily ve své kategorii až třetí a čtvrtou příčku.

Taková je oblíbenost studijních oborů

Oblíbenost studijních oborů
Autor: LMC

Nejsnáze najdou práci programátoři

Budoucí studenti sice dychtí po humanitních vědách, ale neuvědomují si, že s nimi budou často jen obtížně hledat pracovní uplatnění v oboru. Na trhu práce je totiž největší poptávka po absolventech technických a informatických oborů. A i navzdory ekonomické situaci zájem firem o programátory a vývojáře stále roste.

Analytik společnosti LMC Tomáš E. Dombrovský
Autor: archiv Blesku
„Nelze paušálně tvrdit, že jedinou správnou volbou pro studium jsou nyní pouze technické obory,“ komentuje ale situaci Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC. Podle něj totiž dává studium humanitních a ekonomických oborů prostor pro změnu zaměření.

Studenti těchto oborů umí pružně reagovat na změny pracovního trhu. Technická zaměření je naproti tomu mezi studenty v malé oblibě kvůli své obtížnosti i tomu, že často nesplňuje představy o vysněné práci. „Volbu oboru přitom nejvíce ovlivňuje vlastní zájem a chuť věnovat se té které činnosti, skutečné možnosti pozdějšího uplatnění na trhu obvykle u mladých nehrají velkou roli,“ dodává Dombrovský.