Na poskytování ochranných nápojů zdarma není automaticky nárok všude, kde je horko. Zjednodušeně se dá říci, že nárok napít se v práci na účet podniku mají jen lidé, kteří dělají fyzicky náročnou práci. A vyhláška přesně stanoví, kdo a jak namáhavou práci dělá. Existuje osm pracovních tříd a pro každou z nich platí jiná pravidla pro maximální teplotu.
Ten může to a ten zas tohle
Tak například zaměstnanci v kancelářích, ale i pokladní v obchodech, laboranti a další profese, které se při práci příliš fyzicky »nenadřou«, na pití nárok nemají. „Zaměstnavatel ale musí zajistit, aby zaměstnanec pracoval v příznivých mikroklimatických podmínkách. Mezi ně patří i příznivá teplota na pracovišti,“ vysvětluje advokát Tomáš Mužík. A i ta je daná zákonem. Podle něj tyto »lehčí« profese mají mít na pracovišti maximálně 28 stupňů, fyzicky náročnější profese pak 26 nebo 27 stupňů. A šéf by měl teplotu ohlídat.
„V případě překročení určité hranice pak může například zkrátit pracovní dobu,“ uvádí advokát. Ale třeba právě v kanceláři by musela být víc jak 38 stupňů, aby se pracovní doba ze 480 minut snížila na 270 minut. „Pro každou pracovní třídu a každou teplotu je pak přesně na minuty uvedeno jak dlouho, která pracovní třída může být v určité teplotě jakou dobu,“ dodává advokát.