Alkohol jednoznačně do práce nepatří, takže pokud nejste sommeliér nebo sládek, raději na alkohol v práci zapomeňte. Zákoník práce totiž jasně zakazuje požívání alkoholu na pracovišti. Trest za porušení si určuje každý zaměstnavatel sám, a je tedy jen na něm, jestli vás jen pokárá, nebo rovnou vyhodí.
Samozřejmě záleží i na vaší profesi. Řidič autobusu se skleničkou sektu v ruce bude nést daleko horší následky než třeba manažer, k jehož práci vlastně přípitek s podřízenými patří.
S kocovinou do práce nechoďte
Na pracovišti nesmíte popíjet ani po skončení pracovní doby. Pokud si ale přece jen chcete s kolegy skleničku dát, zajděte po práci do baru, ale nepřehánějte to. Vyhazov vás totiž čeká i za zbytkový alkohol v krvi.
Jestliže se tedy ráno probudíte s bolestí hlavy a žaludkem na vodě, raději se zaměstnavateli omluvte a vezměte si náhradní volno nebo dovolenou. V některých firmách je i pro tyto případy zaveden tzv. sick day, tedy den, kdy se omluvíte pro nevolnost. Běžně je takto tolerován den nebo dva v roce.
Dechová zkouška vás nemine
Říkáte si, že na vás po jednom drinku nikdo nic nepozná? Znáte to. Náhoda je blbec a je docela možné, že z vás někdo závan alkoholu ucítí. Vedoucí pracovník vás pak může podrobit dechové zkoušce, a to dokonce bez udání důvodu. Pokud nějaké promile nadýcháte, může vás poslat i na krevní rozbor, který si v případě, že bude pozitivní, budete muset uhradit. Pokud bude negativní, hradí rozbor zaměstnavatel.
Uvažujete o tom, že dechovou zkoušku nebo krevní rozbor odmítnete? Tak v tom případě vám zase hrozí vyhazov. Odmítnutí dechové zkoušky totiž může být bráno jako závažné porušení povinností zaměstnance.