OZVĚTE SE NÁM!
Zaujaly nás váše názory na problematiku pracujících důchodců, chceme s vámi udělat velký rozhovor a vyfotografovat vás. Máte zájem? Odpovězte prosím na online@blesk.cz nebo na telefon 724014586. Děkujeme, Blesk.cz

Novela zákoníku práce umožnila důchodcům pokračovat v zaměstnání dál na smlouvu na dobu neurčitou. To komplikuje život také zaměstnavatelům, kteří by rádi zaměstnali mladé, perspektivní lidi. Jak by situace vypadala kdyby na místa důchodců šli mladí z úřadu práce?

Ztracená generace!

Krize na pracovním trhu, se kterou se v současnosti potýká řada vyspělých průmyslových zemí, včetně Česka, nejvíce dopadla na mladé lidi.

Podle informací českého ministerstva práce a sociálních věcí hledalo v září roku 2009 v ČR práci 37 599 mladistvých a absolventů škol. Před rokem jich ve stejném období bylo 28 885. Zájem o absolventy upadá. Potvrzují  personální agentury. "Firmy už absolventy nechtějí a přestávají je i poptávat přes personální agentury," řekl pro Hospodářské noviny Aleš Křížek, šéf české pobočky personální agentury Robert Half International.

Ve světě možná kvůli hluboké recesi vyrůstá ztracená generace, uvedl v americký ekonomický časopis BusinessWeek. Ukázkovým příkladem tohoto znepokojivého trendu jsou  třeba USA. Zatímco loni zde nezaměstnanost ve věkové kategorii 16 až 24 let činila 13 procent, v současnosti vzrostla na 18 procent. Podobná situace ale je i v Británii či v Japonsku.

271283:wide:true:true 574 226 Čechů bez práce! Dočkáme se úlevy?

Čtěte, co napsal k diskuzi o problému čtenář Blesk.cz:

"Zrovna dnes mi oznámily tři dámy, které letos mají odejít do starobního důchodu, že budou i nadále pracovat, protože bude super pobírat souběžně důchod i mzdu. Dle novely zákoníku práce je takové rozhodnutí od 1. 1.2010 naprosto legitimní, já můžu jenom koukat anebo na ně vymýšlet nějaké svinstvo, abych se jich zbavil. To neudělám, takže propustím 3 lidi v produktivním věku, kteří mají tu smůlu, že jsou ve zkušební době a původně měli nastávající důchodkyně nahradit. Je mi jich líto (těch mladých), ale nejsem kouzelný dědeček. Takže snad jenom řečnická otázka: Toto jste chtěli, vážení zákonodárci?"


BEROU PODLE VÁS DŮCHODCI PRÁCI MLADÝM? HLASUJTE V ANKETĚ NAD ČLÁNKEM!

Máte s důchodci podobnou zkušenost? Přišel někdo z vašeho okolí o práci, protože důchodce se rozhodl, že brát dvakrát je lepší než brát jen jednou? Co si o novele zákoníku práce myslíte? Řekněte nám to v diskuzi!