Tento gigant svou evropskou centrálu stěhuje z Vídně do české metropole. Rakušáci, sorry, byznys se teď dělá z Prahy!
Po prodeji své počítačové divize čínskému Lenovu se IBM zaměřuje na vývoj softwaru. I proto dal vale sousední Vídni a v rámci reorganizace chce své aktivity řídit z Moskvy, Johannesburgu, Dubaje a teď i z Prahy.
Během tří let pak gigant, celosvětově zaměstnávající přes 380 tisíc lidí, do rostoucích trhů investuje téměř třicet miliard korun.
Kromě vzniku nových, vysoce kvalifikovaných míst získá Česko dobré reference. A co nabízíme my? "Především výbornou polohu. Letadlem z Prahy kamkoliv do Evropy jsou to maximálně dvě hodiny," říká Jiří Sochor z agentury CzechInvest.
A proč si ČR vlastně IBM vybral? "Mimo jiné máme skvělé programátory. Například v Indii je také spousta specialistů, ale Češi jsou kreativní, vždy dokážou přijít s něčím novým," vysvětluje Sochor.
To už pochopili např. softwarový Adobe či logistická firma DHL, kteří své středoevropské aktivity z ČR už řídí. O přesunu do Prahy, nejen kvůli geografické poloze, uvažuje i švédský průmyslový koncern AF-Kontroll.
Tihle už tu jsou...
-
DHL - logistika
-
Acer - počítače
-
Hewlett-Packard - počítače, IT služby
-
Telefónica O2 Services - IT služby
-
Adobe - software
-
Microsoft - software
...těšíme se na další