Podobné srovnání platí i v Rakousku či Španělsku. Jak je to možné, vždyť česká ekonomika roste a koruna dokonce za poslední rok posílila vůči euru o téměř pět korun. Průměrný plat u nás je ve srovnání s německým o 13 997 Kč nižší a ještě nakupujeme o tolik dráž. Proč?

Čtvrtkilová čokoláda Ritter o 35 korun, litrovka stoprocentního džusu o 24 a třeba značkové džíny levnější o 960 Kč. A ještě větší rozdíly jsou u luxusního zboží. Na kabelce od Diora ušetříte v Německu přes dvanáct tisíc korun! Jak je to možné?

Opravdu levné!
Autor: Jiří Černohorský

"Na vině vysokých cen u nás je hlavně daňové zatížení. Náš daňový zákon je v porovnání se zákony jiných evropských států přísnější a státu se z každého prodaného kusu na daních o hodně víc. Vysokou daň platí i podnikatelé, kteří zboží dovážejí a prodávají. Chtějí také něco vydělat, proto ceny nasazují tak vysoko," vysvětluje situaci na českém trhu finanční analytik Petr Mahler. Zároveň připouští, že se na vysokých cenách, zejména oblečení a kosmetiky, podílí i "česká tradice předražovat" zahraniční značky.

Dalším důvodem drahoty může být i fakt, že obchodní síť není tak hustá jako třeba v Německu. Firmy tolik netlačí konkurence a tak se nemusí uskrovňovat. Na dovážené zboží se musí pořizovat české etikety, což má prý také vliv na vyšší cenu.

"Osobně si myslím, že důvod, proč někteří čeští obchodníci předražují zboží luxusnějších značek, je v nás. Kdybychom nebyli ochotni za zahraniční zboží tolik zaplatit, protože ho považujeme za lepší než tuzemské, museli by zlevnit," říká Roman Gunther, nezávislý finanční poradce. "Pokud začneme jezdit na nákupy víc do zahraničí, budou muset ceny přizpůsobit také," říká Gunther.

 

Srovnání cen: V Německu se vyplatí koupit skoro všechno! Více zde.