Zahraniční cesty premiéra Miloše Zemana to je v poslední době jeden velký malér. V tomto duchu se nesla i jeho včerejší cesta do španělské Barcelony na summit Evropské unie.
Historickou událost, kdy Češi poprvé mohli zasednout k jednomu evropskému stolu, Zeman málem prošvihl. Na vině bylo porouchané letadlo, kvůli kterému premiér uvízl v Londýně. Aby toho nebylo málo, v Barceloně se dozvěděl, že britský ministerský předseda Tony Blair do České republiky na avizovanou návštěvu nepřijede.
Jestli pouť k řádnému členství v EU bude pro ČR stejně komplikovaná jako cesta její delegace na barcelonskou schůzku patnáctky, tak se máme na co těšit. Premiér Zeman totiž před summitem navštívil ještě Velkou Británii a do Barcelony se chystal odletět přímo z Londýna. Až v katalánské metropoli se měl setkat se zbytkem delegace, tedy ministrem financí Jiřím Rusnokem a náměstkem ministra zahraničí Pavlem Teličkou. Nestalo se. Kvůli technickým problémům s letadlem nemohl předseda české vlády z Londýna odcestovat. Nezbývalo tedy, než aby se pro něj na Britských ostrovech zastavilo letadlo, které vezlo z Prahy do Barcelony zbytek delegace. Její členové si tak museli přivstat. Vládní speciál opouštěl ruzyňské letiště krátce před šestou hodinou a místo do Barcelony mířil za kanál La Manche.
Barcelona přivítala účastníky summitu blankytně modrou oblohou a 21 st.C. Hlavy států a předsedové vlád se setkali na okraji města. Celý areál byl obehnán třemi vysokými ostnatými ploty ploty a kromě několika tisícovek policistů s brokovnicemi a ostřelovačů dohlížely na průběh summitu také obrněné transportéry, válečné lodě a stíhačky. I přes silná bezpečnostní opatření se útoky antiglobalistů očekávají během noci.
Češi včera poprvé společně se zástupci dalších kandidátských zemí zasedli k jednomu evropskému stolu a měli možnost do jednání mluvit, i když bez jakéhokoliv vlivu na konečná usnesení. Pokrok je v tom, že při dřívějších summitech EU přijížděli s představiteli členských států patnáctky pouze poobědvat.
Premiéři zemí EU včera dostali v Barceloně jedinečnou příležitost potřást si rukou a prohodit pár slov se i španělskou modrou krví. Na audienci u španělského krále nechyběl ani premiér Miloš Zeman. Opět působil značně nekonvenčně a rozdával úsměvy a záhadné výrazy na všechny strany. Jeho stisk šlechtických pravic byl prý mimořádně silný. Velmi neformální výraz nasadil premiér Zeman i při tradičním family foto. Zatímco jiní premiéři mezi sebou probírali buď šance svých zemí na brzké přijetí doí unie, či další zapeklité hlavolamy, náš premiér opět v pohodě lelkoval. Západní novináři se zjevně bavili a nechali se mimo mikrofon slyšet, že Zeman se chová, jako kdyby ČR byla zakládajícím členem unie a teď už je to jen taková formalitka a úsměvná záležitost.
Čekání na »šlechtickou« ruku

(autor: )
Kvůli porouchanému letadlu Zeman málem zmeškal summit EU v Barceloně.