Včera konečně padl trest za mlčení čuňátek. Ač nechtěl, musel. Šéf lidovců Jiří Čunek odchází z vlády. Vaz mu zlomilo to, že stále nevysvětlil své finanční poměry. Nejvyšší státní zástupkyně navíc znovuotevřela jeho korupční kauzu. "Na středeční vládě odstoupím," slíbil včera Čunek. Vzdá se i postu ministra pro místní rozvoj. Senátorem ale zůstane a zatím je i předsedou KDU-ČSL. O Čunkově osudu ve vedení strany se může rozhodnout už příští úterý na celostátním výboru KDU-ČSL. Lidovečtí senátoři už Čunka vyzvali k odchodu z funkce předsedy ve středu. Výbor by měl navrhnout i jeho možného nástupce ve vládě a na ministerstvu. Spekuluje se o místopředsedovi lidovců Romanu Línkovi. Ještě před oznámením své rezignace se Čunek sešel na Úřadu vlády s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem. To byl ještě ve výborné náladě, úsměv ho neopouštěl. "Ještě jsem se nerozhodl, zda budu rezignovat," prohlásil před Strakovou akademií. O čtvrt hodiny bylo vše jinak. Před novináře předstoupilo trio Topolánek, Čunek, Bursík. Premiér krátce uvedl, že řešení po debatě našli, a předal slovo vicepremiérovi. "Odstoupím," řekl zdrceným hlasem. Prý kvůli tomu, aby bylo vyšetřování jeho korupční kauzy nezávislé. Následně si vzal slovo šéf zelených Martin Bursík: "Já si myslím, že se sluší, abych popřál za nás, koaliční partnery, Jiřímu Čunkovi vše dobré jak v soukromém životě, tak v jeho pokračování ve funkci předsedy KDU-ČSL." Romské organizace Čunkovu rezignaci uvítaly. Inspekce ministra vnitra už začala prověřovat, zda informace o majetkových poměrech odstupujícího Čunka neunikly do médií od policistů.


Miliardy z Unie ohroženy? Ohrozí odchod Čunka z ministerstva pro místní rozvoj tok miliard z EU do ČR? Prý nikoli. "V otázce čerpání peněz z Evropských fondů není s odchodem ministra důvod ke zneklidnění," reagovala na dotaz Blesku mluvčí ministerstva Kateřina Rózsová. Projekty jsou realizovány stabilizovaným týmem. V letech 2007 až 2013 mohou Češi ze strukturálních fondů EU čerpat asi 750 miliard Kč.
Září 2006 Marcela Urbanová, bývalá sekretářka, Jiřího Čunka obvinila ze sexuálního obtěžování. O starostovi Vsetína se v té době hovořilo jako o možném budoucím šéfovi KDU-ČSL. Říjen 2006 Čunek opět stanul v popředí zájmu. Tentokrát jako starosta. Vsetínská radnice vystěhovala romské neplatiče nájemného. Zhruba 230 Romů město přestěhovalo do komplexu z plechových kontejnerů. Prosinec 2006 Celý zářil. Lidovci si na svém sjezdu zvolili Jiřího Čunka do svého čela. Ve straně, která se tehdy pohybovala na hranici volitelnosti, byl vnímán jako schopný, razantní a neokoukaný politik. Leden 2007 Hvězda stoupala, avšak... Čunek byl sice jmenován vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj, ovšem začala se o něj zajímat i policie. Senát byl požádán o jeho vydání kvůli údajnému přijetí úplatku. Únor 2007 Senát těsnou většinou zbavil Čunka imunity, aby bylo možné prošetřit, zda před pěti lety jako vsetínský starosta přijal půlmilionový úplatek. Čunek byl jako historicky první úřadující člen vlády obviněn. Duben 2007 Čunek se v Blesku opřel do Romů. Vyjádřil se o nich jako o "opálených, co dělají binec". Romské organizace okamžitě podaly trestní oznámení a začaly žádat jeho odchod. Srpen 2007 Konec krize? Jihlavský státní zástupce Arif Salichov zastavil stíhání vicepremiéra kvůli údajnému přijetí úplatku. Hlavním důvodem zastavení stíhání byla řada procesních chyb. Říjen 2007 Kruté probuzení připravil Čunkovi žalobce, který přezkoumával srpnové rozhodnutí. Zastavení trestního stíhání bylo podle něj nezákonné. Navíc vyšlo najevo, že Čunek pobíral dávky, když měl na účtech miliony.
Sedm "smrtelných" hříchů * Sexuální obtěžování sekretářky * Stěhování Romů do unimobuněk * Přijetí půlmilionového úplatku * Pobírání sociálních dávek * Označení Romů za opálené lidi * Používání neplatné občanky * Lhaní o svých příjmech