Chvíle hrůzy prožili pasažéři na palubě českého letadla Boeing 737 na lince Dubaj - Praha! Jeden ze sedmdesáti cestujících na palubě totiž vyvolal konflikt s posádkou a s aktivovaným mobilním telefonem odmítal opustit prostor u pilotní kabiny.
Mladý Arab musel být nakonec spoután a při neplánovaném mezipřistání vysazen na letišti v Bahrajnu, kde byl předán policii. Incident, který se stal už 19. ledna, ovšem zůstal veřejnosti utajen! Mluvčí Českých aerolinií, které letadlo vypravily, Dan Plovajko i včera tvrdil: "Během letu se nestalo nic výjimečného, kvůli čemu by měla být veřejnost informována." »Neškodný« arabský student je nyní vyšetřován bahrajnskou policií a podrobován lékařským vyšetřením, protože je podezření, že je duševně nemocný. I místní tisk píše o "šíleném Arabovi na palubě českého letadla, křičícím »Allah Akbar« (Alláh je veliký)." Jaká tajemství zahalují let OK 401? Co se skutečně stalo na palubě letadla deset tisíc metrů nad zemí? Kdo a proč má zájem událost ututlat?
Ofciální verze zní: Nestalo se nic mimořádného! Kanadský učitel Aaron Matte (31), který letadlem cestoval, ovšem vidí událost zcela jinak "Stevardka mě vzbudila s tím, že potřebuje pomoci s cestujícím, který se chce dostat k pilotům. Ten mladík si něco drmolil, mával rukama, ve kterých držel zapnutý mobil. Pak začal šílet a ječet arabsky Bůh je veliký," vypráví rozrušený Kanaďan. Mluvčí Českých aerolinií Dan Plovajko k zneškodnění Araba uvádí: "Pro případ, že by cestující kladl odpor, byli požádáni dva cestující o případnou pomoc. Arab však nekladl žádný odpor, nebyl agresívní, pouze nereagoval." Aaron Matte líčí incident opět jinak: "Stevardi, kteří se Arabovi snažili zabránit ve vstupu do pilotní kabiny, měli připravená pouta, ale zřejmě se báli cestujícího hned chytnout, aby nebyl ještě agresívnější. Chtěl jsem tedy odvést jeho pozornost a promluvil jsem na něj arabsky," pokračuje Matte, který ve Spojených arabských emirátech vyučuje angličtinu na vojenské akademii. "V tom okamžiku se ho jeden ze stevardů pokusil spoutat, ale Arab se zuřivě bránil, tak jsem zasáhl i já. Vrhl jsem se na něj, přitlačil ho ramenem a už nepustil," popisuje Matte zneškodnění arabského cestujícího. "Když ho stevardi spoutávali, dost se bránil, takže další cestující, kterého zavolala letuška, ho tloukl do nohou, které jsem mu nakonec svázal svým páskem," končí své vyprávění Aaron Matte. Mluvčí aerolinií Dan Plovajko však tvrdošíjně stojí na svém: "Mám k dispozici výpověď vedoucí kabiny i kapitána posádky a podle té k žádnému fyzickému výpadu nedošlo."
Drama definitivně skončilo až po nouzovém přistání v Bahrajnu. "Do letadla napochodovali bahrajnští policisté a vojáci a Araba zatkli," dodává Aaron Matte.
Proč ČSA neinformovaly ihned po incidentu ve svém letadle veřejnost? Obávaly se odlivu zákazníků a následných finančních ztrát? Přitom po loňských teroristických útocích většina leteckých společností rozhodla nejenom o zvýšení bezpečnostních opatření, která se promítla i do cen letenek, ale i o větší informovanosti cestujích o rizicích spojených s leteckou dopravou. Krátce po tragickém 11. září bylo navíc oznámeno, že na palubách letadel budou přítomni profesionální ochránci, kteří by v podobných situacích, jako nastala na lince Dubaj - Praha, zasáhli. "Zatím létají jenom na některých linkách," přiznává mlučí ČSA Dan Plovajko. Cesty do arabských zemí mezi ně bůhvíproč zřejmě nepatří...
Kdo, co, proč tají?

(autor: )
Zpět
na
Během letu českých aerolinií z Dubaje do Prahy se snažil mladý Arab dostat se do kabiny pilotů. V ruce držel zapnutý mobilní telefon. Za pomoci cestujících byl nakonec přemožen a spoután. Podle ČSA se však neudálo nic zvláštního.