Jestliže však nemáte ve svých financích pořádek, budete nejspíš muset sáhnout po pomocné ruce. Ať už je vaší volbou rychlá půjčka bez doložení příjmu, kontokorent či spotřebitelský úvěr u vaší banky, vždy je důležité se na tuto situaci dopředu připravit, pak vás totiž žádná skutečnost jen tak nezaskočí.
Co promyslet dopředu?
Dnes si můžete půjčku vzít takřka na cokoliv. Je však velmi důležité, aby byla využita smysluplně. Pokud je vaším důvodem k půjčce přepychová dovolená, bohatý Ježíšek, nákup nového oblečení, nová lepší televize či o třídu novější model smartphonu, zkuste se zamyslet ještě jednou. Právě díky úvěrům k nákupu těchto statků se mnozí dostávají do spirály finančních potíží.
Jestliže se vám rozbije lednice nebo vozidlo, je úvaha zažádat o úvěr na místě. Potřebuje váš domácí mazlíček akutní veterinární ošetření, na které nemáte našetřeno? Pravděpodobně nebudete váhat a půjčku si vezmete. Váš motiv půjčit si peníze je zkrátka ten nejdůležitější faktor, který byste měli pečlivě zvážit, než podniknete další kroky.
I když jste si promysleli všechna pro a proti, víte jistě, že se úvěru nevyhnete? Pak se ujistěte, že své peníze budete moci splatit. Než si půjčku vezmete, vyplatí se si zjistit, kolik za ni celkově měsíčně zaplatíte. Pokud peníze nepotřebujete ihned, výši splátky zkoušejte tři až šest měsíců odkládat a pracujte jen s prostředky, které vám při odkládání zůstanou. Díky tomu získáte představu o tom, zda život s půjčkou zvládnete ukočírovat.
Nejprve prověřujte, až potom důvěřujte
Přehodnotili jste již důvod k půjčce i vaši schopnost splácet? Výborně! Nyní je důležité vybrat společnost, jejíž službu využijete. Poskytovatele půjček bychom na aktuálním finančním trhu mohli takřka přehazovat vidlemi, vybírejte ale s rozumem. Kvalitní věřitel by měl splňovat následující:
- společnost má vlastní webové stránky, na kterých uvádí celé existující a funkční kontaktní údaje, uvádí také veškeré podmínky a poplatky přehledně a srozumitelně;
- nevyžaduje žádné platby předem a nabízí relevantní reference a hodnocení skutečných klientů;
- má pro vás k dispozici bezplatnou linku a přehledné údaje o tom, kolik si půjčit můžete a kdy kolik zaplatíte.
Nevěřte společnostem, které vám slibují nemožné. Uvádí-li instituce, že půjčí každému libovolnou sumu peněz, mějte se na pozoru. Věrohodné společnosti půjčí klientovi jen takovou částku, o které jsou přesvědčeni, že ji bude schopen splatit. Velkým červeným vykřičníkem by pro vás také měly být reklamy vylepené na sloupech veřejného osvětlení.
Až už bude vaším cílem půjčka ihned bez doložení příjmu nebo jiný typ úvěru, porovnávejte nejen samotné poskytovatele, ale také jejich produkty. Úroková sazba i výše poplatků se od sebe může lišit v řádech stovek i tisíců korun a bez řádného srovnání jen těžko vyberete produkt, u kterého nepřeplatíte zbytečně vysokou částku. Proveďte si důkladný průzkum, přečtěte si reference klientů a srovnání poskytovatelů, projděte si webové stránky vybraných institucí a teprve potom začněte rozesílat žádosti.
Co vše k žádosti o půjčku potřebujete?
Vše záleží na finanční instituci, od které půjčku žádáte. U nebankovních půjček bývá proces volnější, většinou vám stačí průkaz totožnosti a orientační výše vašeho příjmu, případně doložená výpisem z bankovního účtu.
U bankovních půjček je běžné, že banky požadují dva průkazy totožnosti a výplatní pásky za poslední tři měsíce opatřené razítkem a podpisem. Dále musíte k žádosti přiložit potvrzení zaměstnavatele o průměrné výši čistého měsíčního příjmu za poslední čtvrtletí, a to včetně potvrzení, že nejste ve zkušební lhůtě a není s vámi vedeno jednání o ukončení pracovního poměru.
Připravte si také přiznání k dani z příjmu fyzických osob a výpis prokazující, že vám na účet banky v posledních třech měsících dorazil minimální měsíční příjem - musí z něj být možné jednoznačně vyčíst původ platu (např. mzda, výživné, důchod či nájemné).
Věřitelé také velmi často vyhodnocují tzv. bonitu klienta. V tom případě je zajímá, zda žijete sami s partnerem ve společné domácnosti, či s rodinou, jak velké máte příjmy a to, zda pracujete na smlouvu neurčitou nebo podnikáte. Důležitá je také vaše finanční minulost, a jestli máte nějaký záznam v registrech dlužníků.
Určitě přijde řeč i na to, jaké jsou vaše aktuální finanční závazky, jak velkým majetkem disponujete a kolik peněz každý měsíc opustí váš bankovní účet. Pokud banka nebo nebankovní společnost vyhodnotí, že jste pro ni příliš rizikovým klientem, půjčku vám jednoduše neschválí.