Na nákup vánočních dárků si půjčuje přibližně 7 % lidí. Nejčastěji na spotřební elektroniku, vybavení domácnosti a hračky pro děti.

Problémem moderních Vánoc je podle konzultanta společnosti 4fin Davida Krůty pocit, že pokud nebude nadílka pod stromečkem dost štědrá, nebudou to pořádné Vánoce. A tak místo toho, abychom si udělali skutečné svátky plné pohody a klidu, stresujeme se při nákupu mnohdy zbytečných a drahých dárků.

„Zvláště před Vánocemi lidé jednají impulzivně, a to je živnou půdou pro nevýhodné a drahé půjčky. Z televize, rádia a internetu doslova útočí nejrůznější lákavé nabídky na ty, co mají obavu, zda budou jejich Vánoce skutečně svátky hojnosti,“ varuje Krůta.

13 cenných rad odborníků, jak mít svátky bez dluhů

1. Potřebuji to?

Při rozhodování, zda si vzít půjčku na nějaký dárek, a to ať produkt či službu, je důležité zvážit: je daná věc skutečně natolik důležitá a potřebná, abych si na ni musel půjčit a následně ji s navýšením splácel několik měsíců či let?

2. Jak dlouho slouží

Užitná doba předmětu úvěru by neměla být kratší než splácení produktu. Pokud se nejedná o něco životně důležitého. Typickým příkladem může být půjčka na exotickou dovolenou, kterou si lidé nadělí pod stromeček. Radost z dvou báječných týdnů rychle vyprchá a zbude nepříjemný pocit ze splácení, který trvá násobně déle.

3. Můžu si to dovolit?

Pečlivě zvažte, zda si splácení za dárky můžete dovolit, aniž byste museli omezit platby za věci, které pro život mají vyšší prioritu. Každý chce o Vánocích někomu udělat radost, ale ta obvykle rychle vyprchá a pak zůstane jen to splácení. Posuďte tedy, zda ten fajn pocit nebude příliš draze vykoupen.

4. Počítejte dobře

Spočítejte si, kolik vás bude daná věc stát i s navýšením o úroky, tedy počet splátek krát její výše. Finální výsledek pro vás musí být přijatelný jako konečná cena daného produktu. Pokud usoudíte, že je finální částka příliš vysoká, produkt nekupujte. 

5. Kratší, či delší?

Rozmyslete si dobře, jestli volit menší splátku na delší dobu nebo vyšší s rychlejším splacením. Pokud se rozhodnete pro co nejkratší dobu, můžete zbytečně napínat měsíční rozpočet. Na druhou stranu může být kratší doba výhodná, zvláště pokud prodejce nabízí takový úvěr bez navýšení.

6. Srovnávejte

Většina nákupů na úvěr před Vánocemi je impulzivních, takže se člověk nestíhá na možnost úvěru připravit. Pokud si ale uděláte čas porovnat různé nabídky půjček, případně se poradit s odborníkem, můžete si ušetřit nejen hodně peněz, ale také budoucích problémů.

7. Nejen splátky

Porovnávejte nejen splátku, RPSN (procentuální podíl z dlužné částky, kterou za rok celkem zaplatíte), délku splácení, ale také sankce při případných problémech se splácením. To je parametr, který se u různých institucí liší, a přitom vás může zachránit od vážných těžkostí.

8. Pět minut nestačí

Jen třetina lidí studuje úvěrové podmínky před podpisem smlouvy, a to většinou kolem 5 minut. To je dost málo na úvěr, který budete splácet několik měsíců nebo let. I v časové tísni se tak vyplatí pořádně si dokument pročíst. Nic nepodepisujte, dokud nebudete všemu rozumět.

9. Zvažte pojištění

K úvěrům jsou nabízena pojištění. Posuďte, zda ho vůbec potřebujete. Spočítejte si, na kolik vás to vyjde, a zda vám to utváří nějakou slevu na splátce, respektive na úroku. Poté můžete prověřit, zda se podobné pojištění nedá sjednat někde levněji, nebo jestli ho dokonce nemáte zahrnuté v nějaké jiné pojistce.

10. Zrádná reklama

Vyhněte se půjčkám, jejichž reklamy tlačí na vaše emoce. Stejně jako těm, které jsou až moc snadno dostupné a lákají vás na hesla, jako jsou »peníze okamžitě a na ruku«, »nekontrolujeme registr«, »u nás nemusíte ničím ručit«, »půjčka bez dokládání příjmu« a tak podobně.

11. Nechoďte jinam

Půjčku si vyberte u ověřeného poskytovatele. Pokud vám odmítne půjčku dát, nikam jinam už nechoďte! Je pravděpodobné, že byste mohli mít problémy se splácením.

12. Oznamte zrušení

Dejte si pozor, pokud nakupujete na splátky po internetu. Pokud vám zboží nebude vyhovovat, můžete ho do 14 dnů vrátit, a tím pádem je zrušena také smlouva o půjčce. Musíte to ale neprodleně sdělit poskytovateli úvěru. To za vás internetový obchod většinou neudělá. 

13. Raději našetřit

Každý chce někomu udělat radost a sám je rád, když něco pěkného dostane, ale určitě to nejsou dárky na úvěr. Je lepší tvořit finanční rezervu a dražší dárky pořizovat maximálně z ní. Pokud letos máte hluboko do kapsy, nezadlužujete se a raději spořte na příští Vánoce.

Žně internetových obchodů: Česká dvojka Mall.cz si prošla největším náborem lidí vůbec.

Video
Video se připravuje ...

Žně internetových obchodů: Česká dvojka Mall.cz si prošla největším náborem lidí vůbec Markéta Volfová, Lukáš Červený