V rozhovoru pro Blesk promluvila o dluzích i hercova přítelkyně Michaela Kryčfalušijová (41). Popsala, že dlužil doslova na všechny strany.

Co na to odborník?  „Pan Řanda se dostal do kolotoče dluhů – do takzvané dluhové spirály. Ta se začne roztáčet a pak se nabalují pokuty a sankce. Také to můžeme nazvat vytloukání klínu klínem. Při tom všem rostou úroky, sankce a poplatky, a naopak klesá finanční rezerva a majetek. Takový dlužník je jednou nohou ve finančním kolapsu a druhou v osobním bankrotu. Pan Řanda zvolil první řešení,“ soudí David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.

Půjčil si nestandardně?!

Podle experta na finanční problematiku si zesnulý herec možná půjčil nestandardně, a kdyby zvolil oddlužení, tedy osobní bankrot, věřitelé by se přihlásili. „A to s ohledem na riziko asi nechtěl. Rubem téhle mince je setrvalé strádání a psychická a z toho pramenící fyzická nepohoda a potíže,“ vysvětluje Šmejkal a nabízí možné řešení.

„Rodina a přátelé mohou zásadně pomoci, stejně jako diskrétní odborník na dluhy jako my. Pan Řanda neměl peníze, mohl však zavolat na bezplatnou poradenskou linku a něco bychom vymysleli. Nemuselo to možná takto skončit,“ dodává Šmejkal.

Čestmír Řanda ml. na hřbitově
Autor: Martin Hykl, archiv

Věřitelům zůstanou oči pro pláč...

Po mrtvém zbyly exekuce. Přejdou na jeho nezletilou dceru (12)? „V případě projednání dědictví přejde odpovědnost za dluhy na dědice. Jestliže by ale žádný majetek nebyl, dědictví se projednávat nebude a dluhy na nikoho nepřejdou. Věřitelům tak zůstanou oči pro pláč,“ uzavírá odborník.

Potřebujete pomoci?

K dispozici je bezplatná poradenská linka Poradny při finanční tísni, o.p.s. 800 722 722

Fotogalerie
18 fotografií