Není půjčka jako půjčka. Zatímco neúčelovým typem úvěru můžete financovat téměř cokoliv, účelový lze získat jen na předem stanovený účel. Pakliže bance prozradíte, na co půjčku potřebujete, dočkáte se lepších podmínek, a to nižší úrokové sazby a vyšší půjčené sumy. Tajnůstkáři si budou muset za půjčku připlatit.

Prozraďte bance, na co chcete půjčit, a získejte výhodnější půjčku

Klasický spotřebitelský úvěr není účelovou půjčkou, mezi ty se řadí například:

-        ­autopůjčka,

-        hypotéka,

-        úvěr ze stavebního spoření,

-        studentská půjčka,

-        podnikatelský úvěr.

Všechny zmíněné typy úvěrů jsou určeny k financování konkrétního účelu, autopůjčku si tak nesjednáte na opravu domu a studentskou půjčku vám nikdo nedá na rozjetí businessu. I přestože účelový úvěr je levnější než neúčelový, jeho čerpání je výrazně komplikovanější. Připravte se na to, že budete muset doložit, zda jste ho využili skutečně k tomu, k čemu jste se zavázali. Banka po vás tak bude vyžadovat faktury, účtenky a doklady o tom, kolik peněz jste utratili a za co konkrétně jste je utratili. Zatímco u koupě automobilu tak bude stačit dodat jednu smlouvu, u rekonstrukce domu se s dokládáním desítek faktur pořádně zapotíte.

Půjčit si můžete na dárky, dovolenou i nový telefon

Neúčelovou půjčkou je půjčka na cokoliv, můžete s ní financovat vše, co vás napadne. V tomto případě se meze nekladou. Otázkou ale zůstává, zda vám poskytovatel půjčku schválí. Zadlužit se lze i kvůli nejnovějšímu typu mobilního telefonu, avšak pokud budete pro banku neúvěruschopným klientem, pak neuspějete, ať už váš účel bude jakkoliv zbytný či nezbytný.

Pakliže budete pro banku či nebankovní společnost dostatečně bonitní, můžete si půjčku sjednat třeba na dovolenou, dárky nebo novou televizi. Účel v takovém případě nehraje žádnou roli, to, zda ale taková půjčka odpovídá zásadám zodpovědného zadlužování, je už zcela jiná kapitola.

Jaká jsou pravidla bezpečného zadlužování?

Na pravidla zodpovědného zadlužování je nutné pamatovat stále, a to ať už vás zajímá jen rychlá půjčka, kterou následující měsíc plánujete splatit, nebo dlouhodobá hypotéka, kterou si chcete sjednat na desítky let.

1.     Nepůjčovat si na zbytečnosti

2.     Nepřeplácet životnost

3.     Neriskovat osobní bankrot

4.     Nedůvěřovat všem

5.     Neunáhlovat se

6.     Neporovnávat pouze úrokové sazby

7.     Nepodepisovat neznámé

8.     Nemyslet jen na současnost