Řešením, jak s nedostatkem peněz bojovat a vytvořit si finanční rezervu, je naučit se spořit. Odborníci nabízejí 5 jednoduchých rad, které by vám měly první spořicí kroky usnadnit.

Zapisujte si, zač utrácíte

Třetina Čechů si podle průzkumu nevede záznamy o rodinném rozpočtu. Mít přehled o výdajích se přitom vždy vyplatí. Stačí si pořídit zápisník nebo aplikaci do mobilního telefonu a tam si výdaje průběžně zapisovat.

Zamyslete se nad přehledem

Po pár týdnech si své výdaje projděte. „Díky pravidelným záznamům o tom, kolik jste daný měsíc utratili, získáte jasný přehled o toku vlastních financí, z něhož se při dalším rozhodování můžete poučit,“ říká David Middleton ze Sberbank.

Osekejte zbytečné výdaje

Našli jste opakující se výdaje za věci a služby, které váš rozpočet zbytečně zatěžují? Zkuste je omezit nebo si odpusťte něco, zač pravidelně utrácíte. Ušetřené peníze si dejte stranou.

Stanovte si cíl

Lépe se šetří, když máte před sebou vidinu splněného snu. Toužíte po nových botách, nářadí do dílny nebo dovolené u moře? Tak musíte začít šetřit. Naplánujte si, kdy si chcete věc koupit, a částku, kterou musíte měsíčně ušetřit.

Peníze odkládejte pravidelně

Když díky rozpočtu vidíte, kolik vám měsíčně zbývá, můžete začít šetřit automaticky. Nastavte si trvalý příkaz a přebytečné finance ihned po výplatě posílejte někam, kde je nemůžete tak snadno utratit.

 Nejčastější výmluvy chronických utrácečů

Nedaří se vám ušetřit ani korunu? Možná jako »berličku« sami pro sebe používáte některou z těchto výmluv...

...nutně potřebuji lepší telefon, novou kabelku.

Lákadel je mnoho a vždycky bude něco, co bychom si rádi dopřáli. To by ale v pravidelném spoření bránit nemělo.

...vždyť je to jen pár korun.

Kupujete si každý den cestou do práce kávu v kavárně, protože si připadáte »in«? Tak si spočítejte, kolik jen za tuhle dobrotu utratíte. Při ceně 50 Kč za kelímek je to tisícovka měsíčně, ročně tedy 12 000 korun! A za to se už dá leccos pořídit.

...já stejně neuspořím moc, nemá to cenu.

Každá koruna se počítá. Zkuste si např. každou kovovou padesátikorunu, kterou vám vrátí v obchodě, dávat stranou. Asi vás překvapí, kolik třeba za měsíc ušetříte.

...nemám už kde ušetřit.

Často nemáme přehled, kam naše peníze během měsíce mizí. Přitom ale za drobnosti, které si hned nevybavíme, utrácíme až překvapivě velké částky. Přehrajte si v duchu celý svůj den a přemýšlejte, které pravidelné výdaje si můžete odpustit.

VIDEO: Viceguvernér ČNB Nidetzký: Důležitější než kurz koruny je její stabilita, Brexit nás moc neohrozí

Video
délka: 34:03
1080p 720p 360p

Viceguvernér ČNB Nidetzký: Důležitější než kurz koruny je její stabilita, Brexit nás moc neohrozí Blesk TV