Odzvonilo oddlužovacím šmejdům! 5 novinek v osobních bankrotech
-
Vyřešit své dluhy cestou osobního bankrotu se každoročně rozhodne zhruba 22 tisíc Čechů. Žádost o oddlužení často podávají prostřednictvím tzv. oddlužovacích agentur, kterým platí velké peníze za malé služby. Návrhy jsou totiž zpracované tak nekvalitně, že je soud zamítne. Kšeftování s oddlužením ale zatrhne novela insolvenčního zákona. Přinese 5 velkých změn.
- 1.
Návrh musí podat právník místo neziskovka
Dosud si návrh na oddlužení mohl sepsat sám dlužník, případně mohl zpracováním někoho pověřit. „Nově budou ke zpracování a podání návrhů oprávněni pouze zástupci právnických profesí, tedy advokát, notář, insolvenční správce, případně exekutor a dále neziskové a veřejně prospěšné organizace, které získají potřebnou státní akreditaci,“ uvádí Oldřich Řeháček, insolvenční správce z Administrace insolvencí City Tower.
- 2.
Za kvalitu ruší zpracovatel
Zpracovatelé návrhů ponesou odpovědnost za jejich kvalitu. „V případě, že bude návrh soudem z důvodu formálních pochybení zamítnut, bude zpracovatel povinen jej bezplatně opravit,“ upozorňuje Řeháček. Za nekvalitně zpracovaný insolvenční návrh bude hrozit až milionová pokuta.
Díky tomu by měly vymizet případy, kdy na doporučení oddlužovací agentury podávali žádost o osobní bankrot i dlužníci, u nichž bylo od počátku zjevné, že pravidla oddlužení nemohou splnit, a odměnu tak agentuře zaplatili zbytečně.
- 3.
Maximální cena bude 4000 Kč
Výše odměny za zpracování návrhu na oddlužení byla dosud věcí dohody a pohybovala se od 5000 do 50000 korun. Úspěch přitom dlužník neměl zaručený a mohl tak zaplatit zbytečně. Nově ale novela stanovila maximální částky, které může zpracovatel za přípravu návrhu inkasovat.
Pro jednotlivce jsou to maximálně 4000 korun, při společném oddlužení manželů pak 6000 korun. Neziskovky budou návrhy zpracovávat zcela bezplatně po přechodnou dobu jednoho roku.
- 4.
Nebude se platit předem
Platit za přípravu návrhu se nově bude až po zahájení insolvenčního řízení, a to ze splátek, které bude dlužník pravidelně měsíčně hradit. „Zájemce o osobní bankrot, který se zpravidla nachází v tíživé finanční situaci, tak již nebude muset kvůli podání návrhu na oddlužení shánět finanční prostředky na jeho přípravu. Úhrada odměny zpracovatele vlastně půjde na vrub věřitelů, neboť bude přednostně hrazena ze splátek dluhu,“ vysvětluje Řeháček.
- 5.
Jednání povede insolvenční správce
Zatímco dosud se musel dlužník kvůli zahájení procesu oddlužení osobně dostavit k příslušnému krajskému soudu, nově bude většina formalit probíhat v sídle či provozovně insolvenčního správce. Těch jsou v Česku asi 3000, ale podle odborníků jich výrazně ubude.
„Může se tedy stát, že například dlužníkovi ze Semil bude přidělen správce s provozovnou v Havlíčkově Brodě vzdáleném více než dvě hodiny cesty,“ upozorňuje Řeháček. Dlužníci tak nejspíš můžou počítat s vyššími cestovními výlohami.
- 6.
Pravidla osobního bankrotu
O oddlužení může požádat člověk, který:
■ má dluhy u dvou a více věřitelů
■ dluhy není schopen po delší dobu splácet
■ bude ze svých příjmů schopen během následujících 5 let zaplatit alespoň 30 % z celkové výše svého dluhu.
Do celkové výše dluhu se přitom počítají i úroky a poplatky včetně například nákladů na exekutora, které vznikly před prohlášením osobního bankrotu.
- 7.
Oddlužení v číslech
■ Osobní bankrot mohou dlužníci využívat od roku 2008.
■ Dosud bylo k soudům podáno více než 150 000 návrhů na oddlužení.
■ Celkem bylo zahájeno více než 115 000 oddlužení.
■ Od roku 2014 mohou manželé využít společné oddlužení manželů.
■ Výše dluhu se u žadatelů o oddlužení pohybuje v průměru kolem 900 000 korun.
VIDEO: 103 tisíc Čechů bankrotuje. Kdo na jejich bídě ještě vydělá?
VideoVideo se připravuje ...103 tisíc Čechů bankrotuje. Kdo na nich v bídě ještě vydělá? Klára Bruclíková, Blesk Zprávy