Řada lidí míří pro půjčku místo do banky za svými kamarády nebo příbuznými. Často kvůli tomu, že už někde dluží a banka by jim nepůjčila ani korunu. Od »příbuzenské« půjčky si slibují, že na ně nebudete tlačit kvůli splátkám. Někdy už dokonce předem kalkulují s tím, že vám nesplatí nic nebo jen malou část. Jsou si totiž celkem jistí, že člen rodiny nebo kamarád kvůli nim k soudu nepůjde.
Pokud si nechcete narušovat dobré vztahy s blízkými nebo vám je trapné je odmítnout, trvejte aspoň na písemné smlouvě. Pamatuje na rčení, že dobré účty dělají dobré přátele a chraňte smlouvou sebe i svou rodinu. „Podle zákona není nutné mít o zápůjčce uzavřenu písemnou smlouvu, nicméně lze ji jen doporučit,“ říká JUDr. Barbora Pospíšilová z pojišťovny právní ochrany D.A.S. Díky smlouvě se v budoucnu vyhnete spoustě možných problémů, např. dokazování, zda jste někomu vůbec něco půjčili.
Ve smlouvách se změnil jazyk
Myslíte si, že smlouvu o půjčce napíše každý »jouda«? Chyba. Nový občanský zákoník změnil zažitý smluvní jazyk a objevily se v něm výrazy, které jste možná nikdy neslyšeli. Místo věřitele, který dlužníkovi poskytoval půjčku, dnes zapůjčitel poskytuje vydlužiteli zápůjčku.
*Zápůjčka (dříve půjčka) – zapůjčená věc, kterou zapůjčitel poskytuje vydržiteli, aby ji využil a po čase vrátil. Nemusí jít jen o peníze, ale třeba o ovoce nebo uhlí.
*Zapůjčitel (dříve věřitel) - ten který předmět zápůjčky přenechá vydlužiteli.
*Vydlužitel (dříve dlužník) – ten, který zápůjčku bude užívat a následně vracet zapůjčiteli.
Vzor smlouvy:
(dle § 2390 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník)
Jméno a příjmení…………………………………..
Datum narození…………………………………..
Trvale bytem…………………………………..
(jako „zapůjčitel“)
a
Jméno a příjmení. …………………………………..
Datum narození…………………………………..
Trvale bytem…………………………………..
(jako „vydlužitel“)
uzavírají dne ……. podle příslušných ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník tuto smlouvu o zápůjčce:
Čl. I.
Zapůjčitel …. zapůjčuje na základě této smlouvy vydlužiteli …. částku ve výši …….. Kč,
slovy : …..….. korun českých, a to na základě požadavku vydlužitele vůči zapůjčiteli.
Čl. II.
Částka ……. Kč byla předána vydlužiteli před podpisem této smlouvy v hotovosti, což vydlužitel svým podpisem této smlouvy níže výslovně potvrzuje. Vydlužitel se zavazuje zapůjčenou částku zapůjčiteli vrátit ve lhůtě dohodnuté níže. Zapůjčená částka je úročená.
Čl. III.
Vydlužitel se zavazuje, že zapůjčenou částku celou spolu s úroky splatí zapůjčiteli na bankovní účet č. ………….. vedený u …………..nejpozději do …... . Za okamžik splacení se dle dohody stran považuje den připsání zapůjčené částky spolu s úroky na uvedený bankovní účet.
Čl. IV.
Dále se vydlužitel zavazuje, že jako úrok zaplatí věřiteli navíc celkem (za celé období trvání této zápůjčky) …. % (p. a., tj. ročně) z jistiny, tedy ..…. Kč, když tyto úroky jsou splatné spolu s jistinou.
Čl. V.
Pro případ prodlení vydlužitele s vrácením zapůjčených peněžních prostředků včetně úroků podle této smlouvy si strany této smlouvy sjednávají, a vydlužitel se zavazuje, že zapůjčiteli zaplatí, smluvní pokutu ve výši …. % z dlužné částky za každý započatý den prodlení, a to až do doby úplného zaplacení.
Čl. VI.
Jakákoliv změna této smlouvy, její úprava, či zrušení mohou být zásadně provedeny pouze písemnou formou na listině podepsané všemi účastníky této smlouvy.
Čl. VII.
Smluvní strany prohlašují, že se s obsahem smlouvy řádně seznámily, že byla sepsána dle jejich svobodné a vážné vůle a nebyla sjednána v tísni a za nápadně nevýhodných podmínek
Smluvní strany dále prohlašují, že jsou plně svéprávné a neví o žádné skutečnosti, která by jim bránila tuto smlouvu platně uzavřít.
Tato smlouva nabývá platnosti a účinnosti podpisem všech jejích účastníků. Smlouva byla vypracována ve 2 vyhotoveních, každé s platností originálu, kdy každý účastník smlouvy obdržel po jednom vyhotovení.
……………... ……………….
(jméno, příjmení) (jméno, příjmení)
zápůjčitel vydlužitel