Česko oslavilo 61. výročí konce druhé světové války. Pietní akty se konaly po celé republice. Hold válečným hrdinům vzdali i politici. A to před nastoupenými čestnými jednotkami na pražské hoře Vítkov. I když šlo o velkou parádu, veřejnost to moc nezajímalo. Slavnosti přihlíželo pouhých pět desítek lidí. To den předtím, tedy v neděli, jich na Vítkově bylo víc. Stovky! Po 64 letech byl totiž v Národním památníku společně s manželkou Jaroslavou pohřben bývalý předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, kterého v roce 1942 popravili nacisté. Desítky lidí pak včera sledovaly na Pražském hradě slavnostní přísahu vojáků. Prezident poté jmenoval osm nových generálů.
Plzeňáky uchvátil konvoj amerických vozů Tisíce mávajících lidí vítaly v neděli v ulicích Plzně převážně americká historická vojenská vozidla s posádkami v dobových uniformách. Spanilá jízda 50 džípů Willys, nákladních vozů Dodge a Ford byla vrcholem pětidenních oslav osvobození Plzně americkou armádou. Burácející motory ovšem nebyly v uplynulých dnech jediným lákadlem v centru západočeské metropole. Ozývala se tu také ohlušující střelba z lehkých i těžkých zbraní či sténání raněných. "Pokusili jsme se lidem přiblížit, jak asi vypadaly poslední okamžiky před osvobozením v jistém západočeském městě, kde sídlila početná německá vojenská posádka společně s jednotkami SS, které se nechtěly vzdát. Akci zahájili čeští povstalci a na pomoc jim včas dorazila i americká armáda," řekl organizátor bojové ukázky Michal Kindl. Stejně jako vrcholnou spanilou jízdu sledovaly i kapitulaci, popravu zákeřných snajprů a zastřelení německého oficíra stovky diváků.
Zemřel nejznámější letec Smutná zpráva zasáhla Českou republiku. Necelý měsíc poté, co oslavil své 95. narozeniny a od prezidenta Václava Klause dostal čestnou plaketu, zemřel v sobotu časně ráno legendární pilot z druhé světové války generál František Peřina. Podlehl následkům chronického onemocnění a celkovému vyčerpání organismu. Do čtrnácti dnů by se měl uskutečnit pohřeb s vojenskými poctami. Letec přezdívaný generál nebe opustil Protektorát Čechy a Morava v červnu, den po svatbě se svou ženou Annou. Proslavil se především v letech 1940 až 1942 během bitvy o Francii a později Anglii. K zemi poslal nejméně 12 německých letadel. Sám byl sestřelen nad Paříží a vážně zraněn. Po válce musel emigrovat do USA. Do vlasti se vrátil až po roce 1989. Za své činy dostal řadu vyznamenání, např. Československý válečný kříž.