Nejprve je důležité se na chvilku zamyslet, na co hodláte půjčené peníze použít. „Na něco se totiž lépe hodí kontokorent, na něco klasická půjčka. Pokud například potřebujeme překlenout krátkodobý nedostatek financí (například chceme koupit vánoční dárky), je rozhodně vhodnější kontokorent,“ vysvětlil pro Aha! Ondřej Hák z Equa bank.

Podle něj je ale vhodné si výdaje na vánoční dárky předem dobře naplánovat. „Pokud ale přemýšlíme o pořízení například nové kuchyně nebo jakéhokoliv nového vybavení domácnosti, je lepší využít půjčku,“ doplnil Hák.

Půjčka, nebo kontokorent?

Kontokorent

Kontokorent poskytují banky jako doplněk k běžnému účtu. Znamená, že můžete jít na svém účtu do minusu. Výši částky, kterou takhle můžete využít, máte sjednanou ve smlouvě. Kontokorent splatíte, jakmile se na účtu dostanete zase do plusu.

Pokud máte tedy kontokorent nižší, než je například výše vaší výplaty, která vám chodí na účet, splatíte ho každý měsíc. Kontokorent můžete využívat opakovaně. Lhůta, dokdy ho musíte splatit, se u různých bank liší. Nejčastěji je to rok, někde ale jen půl roku.

Výhoda: Máte jistotu, že vaše pravidelné platby (inkaso, SIPO, pojistky apod.) odejdou vždy v pořádku, protože při nedostatku peněz to »zatáhne« kontokorent.

Nevýhoda: Skok do minusu něco stojí. Úroky se pohybují mezi 10 – 20 % ročně.

Půjčka

Kontokorent zvolte v případě, že budete potřebovat větší částku peněz. Půjčit peníze si můžete u banky nebo nebankovní společnosti. Zjednodušeně řečeno si můžete půjčit na cokoli (spotřebitelská půjčka) nebo na konkrétní věc, třeba na auto (účelová půjčka). Účelové půjčky mají většinou o něco výhodnější úročení.

Výhoda: Vytouženou věc si můžete koupit, aniž na ni roky střádáte.

Nevýhoda: Půjčka je poměrně velký závazek, který musíte dlouhodobě a pravidelně splácet. S úroky zaplatíte podstatně více, než jste si půjčili.

5 rad aneb návod na splacení

✔ Každé zadlužení si důkladně promyslete.

✔ Spočítejte si, kolik zvládnete splácet, a víc si nepůjčujte.

✔ Nežijte nadoraz a vždy si nechte nějakou finanční rezervu.

✔ Nikdy nesplácejte půjčku půjčkou.

✔ Věc, kterou si na dluh koupíte, by vám měla vydržet déle než splátky.

Fotogalerie
4 fotografie