Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Elektřina, topení a voda: Jak ušetřit za energii a nemrznout?

/
 • Elektřina, topení a voda: Jak ušetřit za energii a nemrznout?
  4. října 2016 ● 16:07

  Podzim je tu a zima za dveřmi a s ní začínají i dlouhé večery! Jestliže chcete přes zimu ušetřit na energii v domácnosti a na jaře nemít v peněžence vyvětráno, koukněte na pár našich tipů!

   

 • 1.

  Okna: Ušetříte až 30%!

  Právě okny z bytu uniká nejvíce tepla, pokud tedy ta vaše netěsní, můžete jejich vlastnosti zlepšit instalací kvalitního profilového těsnění.  Nebo rovnou výměnou oken za nová! „Důležitá je rozlišit, chceme-li zdokonalit tepelnou, nebo zvukovou izolaci. Podstatná je rovněž potřeba prohřátí místností, či naopak zabránění prostupu slunečního záření,“ uvádí Jan Ros ze společnosti RI Okna.

  Elektřina, topení a voda: Jak ušetřit za energii a nemrznout?

 • 2.

  Topení: Ušetříte až 30%!

  Nemusíte kupovat nový kotel ani zkoušet alternativní zdroje vytápění! Stačí, když snížíte průměrné teploty o jeden stupeň! Už tím dokážete stáhnout náklady až o 6%! Ušetřit můžete, pokud odvzdušníte topení nebo výměnou radiátorů. „Jednoduchou výměnou litinového radiátoru za nový deskový můžete ušetřit dvacet až třicet procent,“ uvádí Kateřina Knihová ze společnosti Korado.

  Elektřina, topení a voda: Jak ušetřit za energii a nemrznout?

 • 3.

  Elektřina: Ušetříte až 30%

  Pokud vyměníte klasické žárovky (75 W) za kompaktní (15W), klesnou vám náklady na svícení na třetinu.  Za rok tak ušetříte tisíce korun. Největší položkou je však lednice! Ta spolu s mrazákem spotřebovává další pětinu veškeré energie. Důležité je přitom nejen nastavení správné teploty a udržování lednice plné, ale i pravidelné odmrazování. Jen 5 mm vrstva ledu dokáže zvýšit náklady na provoz až o 30%.

  Elektřina, topení a voda: Jak ušetřit za energii a nemrznout?

 • 4.

  Voda: Ušetříte až 50%

  Na vodě můžete ušetřit řadou opatření! Třeba, že vyměníte vanu za sprchování. Tím můžete ušetřit na každém koupání až ¾ použité vody. Použitím baterie místo klasických kohoutků ušetříte až 40% vody. Ušetřit můžete i novou toaletou. Podle Ingrid Hejkalové ze společnosti Laufen použily staré typy na jedno spláchnutí až 9 litrů vody, zatímco ty novější používají na velké spláchnutí 4,5 litru a na malé jen 3 litry!

  Elektřina, topení a voda: Jak ušetřit za energii a nemrznout?

  Fotogalerie
  4 fotografie

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

Tarpedivan: My doma máme starší dřevěná okna a je pravda, že skrze ta z bytu unikalo opravdu hodně tepla. Naštěstí je to problém, který se dá celkem snadno řešit. Já to vyřešil tak, že jsem z https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm pořídil nové těsnění oken a dveří a musím říct, že už teď je ten rozdíl opravdu znát.

(15. 02. 2019 09:06)

koliaska: Zdravím. Díky moc za super tipy. Co se týče topení, tak z vlastní zkušenosti musím říct, že ta okna dělají fakt hodně. Ve starém bytě jsme měli dřevěná okna a myslím, že hlavně díky nim jsme za topení platili nehorázné sumy. Teď máme plastová a je to mnohem lepší. Co se týče třeba té elektřiny, tak jsem si všimla, že hodně velký rozdíl dělají třeba žárovky. Dlouho jsem byla zastánkyní těch klasických až do té doby, než jsem si vyzkoušela ty LEDkové. Nejen že šetří energii, ale i to světlo je mnohem příjemnější na oči. Dnes už jich je na trhu vážně hodně, takže pokud byste nevěděli, jakou vybrat, tak super rady najdete třeba tady: http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/vybirate-zarovk y-prectete-si-jak-vybrat-spravne

(18. 02. 2018 05:22)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy