ONLINE CHAT
Dobrý den, mám holčičku, která letos nastoupila do první třídy. Celé prázdniny se strašně těšila a po jednom měsíci školy, se jí tam nechce někdy i pláče a dnes dokonce řekla, že ji bolí bříško. Ve škole je prý vše v pořádku, přesto je mi to velmi divné. Mohla by to být šikana nebo jenom fakt, že ji došlo, že si nemůže již jen hrát, ale že má také nějaké povinnosti? Děkuji za odpověď(Pavla M.)
Foto
Je velmi dobře, že se svým dítětem komunikujete, zkuste kontaktovat i třídní učitelku, aby sledovala případné signály. Příčin může být samozřejmě více, je však důležité, aby vaše dcera byla spokojena. Někdy se nám dospělým může zdát, že jsou to "malichernosti", ale v očích dítěte je to (ať je to cokoli) velkým problémem. Nepodceňujte tedy prosím tyto signály.
Vaše odpovědi jak na mé dotazy tak i ostatní, jak to sleduji, jsou absolutně profesionálně zodpovězeny. Sama osobně si na Vás seženu kontakt, kdybych se dostala s dcerou do problémů. Protože se mi líbí Váš přístup. Plyne to z Vašich odpovědí. Děkuji moc. A ať šikany ubývá. Přeji hezký den. Jarka W.(Jarka W.)
Foto
Moc děkuji a ráda vám pomohu, pokud bude potřeba. Samozřejmě v internetové poradně je mnohem více prostoru i času. RV
Dobrý den, existuje mezi vámi odborníky na šikanu i někdo, kdo se zabývá už odrostlými obětmi šikany, kteří si těžkou dlouholetou zkušenost z dětství nesou stále v sobě a stále se s ní nemohou vyrovnat a co víc, ještě se to v nich prohlubuje? Děkuji. (Jáchym )
Foto
Dobrý den, rozhodně. Je dobré najít ve svém okolí psychoterapeuta, který s takovýmto klientem bude pracovat. Popř. se obraťte na o.s. AISIS, kde mají seznam terapeutů a odborníků, kteří se oblasti šikany věnují po celé republice. Děkuji všem za dotazy a prosím, pokud by někdo věděl o možném sponzorovi internetové poradny o šikaně (jde o velmi malou částku), kontaktujte o.s. AISIS, pana Milana Kotíka. Přeju všem dětem i rodičům hodně sil a bezpečnou školu. Mgr. Renata Vordová (kontakt na mě možný též přes www.aisis.cz Krásný zbytek dne. Dnes je Mezinárodní den duševního zdraví :-)
Bohužel některé školy kryjí šikanu, aby nebyla pošramocena pověst školy. Co může rodič se s tím dál dělat? nebo šikanuje "doktorský, ředitelský ... " synek a škola proti takovým rodičům nejde. Učitelka, která šikanu takovéhoto synka řeší, rodiče agresora přeřadí uraženě synka na jinou školu a učitelka od vedení dostane kárání, že kvuli ni synek takto postavených rodičů opustil jejich školu, jak to vypadá, že je vlastně učitelka neschopná a tak i učitel někdy šikanu nechce řešit a přehlédne ji raději. Co s tím, (pepík)
Foto
Pokud jste rodič, můžete si samozřejmě stěžovat u zřizovatele, popř. na České školní inspekci, kde se mají povinnost nahlášenému případu věnovat. Stížnost lze podat i anonymně. Tím vás k tomuto nenebádám, ale pokud by jméno bylo tím kritériem, podle kterého se rozhodujete, zda stížnost podat či ne, je to možné.
Má povinnost škola, pokud se rozhoduji umístit dítě do první třídy odpovědět pravdivě, zda jsou případy šikany na škole a v jakém procentu? Protože to už musí též vypovídat i o té prevenci učitelského sboru. (Jarka W.)
Foto
Samozřejmě. Pokud vám škola bude tvrdit, že u nich šikana není, zbystřila bych. Pokud odpoví, že mají propracovaný systém prevence, pracují na bezpečném klimatu a pokud se šikana vyskytne, jsou připraveni ji řešit, byla bych spokojená.
Dobry den, pozdravujem zo Slovenska:) A chcem sa spytat na link na internetovu poradnu, kde sa tejto teme venujete. Dakujem a prajem co najmenej deti s tymto problemom...(Maria)
Foto
Dobrý den, zdravím na Slovensko. Bohužel v současné době poradna nefunguje. Sháníme sponzory. 7 let fungovala samozřejmě i pro občany SR, kteří často své dotazy posílali.
Mam dítě kdyžtak taky seřezat, když si o tom se mnou nebude chtít promluvit?(Franta)
Foto
beru váš dotaz jako vtip, doufám.
Byla byste pro zavedení školních uniforem ve školách? smazaly by se tím ekonomické rozdíly mezi dětmi a jeden z hlavních důvodů šikany (dítě z chudší rodiny, která nemá na značkové a nové oblečení, drahé hračky, telefony atp.) by se tím myslím tak odstranil. Myslíte, že by měly být uniformy povinne? děkuji(Olga Melounová )
Foto
Já osobně pro uniformy nejsem, není u nás tradice "příslušnosti ke konkrétní škole" a zatím tam, kde uniformy zavedli, pouze tímto krokem šikanu samozřejmě nevymýtili. Je to samozřejmě diskutabilní. Já jsem spíše pro, aby se děti učily více "být" než "mít" a tedy neměly potřebu se vymezovat na základě majetku... Pokud je ovšem naše školství stále ve velké většině zaměřeno více na výkon a výsledky, těžko se toto odstraňuje.
Dobrý den, Vámi uvedené procento šikany bych si dovolila konstatovat je alarmující. Jaká je Vaše praxe a zkušenost přístupu učitelského sboru při šikaně. Chtějí ji řešit nebo ne? (TenderTouch)
Foto
Bohužel vše závisí na tom, jaký důraz, prostor, význam přikládá škola práci na vztazích. Je hodně škol, kde s dětmi opravdu moc pěkně pracují, věnují se vztahům, aplikují partnerský způsob práce. Pochopili totiž, že učitel v současné době už není "nositelem informace", ale především tím, kdo ať už vědomě či nevědomě stanovuje hranice, nastavuje vzor vzájemného chování (pokud učitel ponižuje dítě, nastavuje tím ostatním dětem možnost také ponižovat...) a je tedy spíše nositelem vztahů. Učitelé by měli děti učit, jak s informacemi pracovat a svým příkladem partnerského, respektujícího chování je vést k dobrým a otevřeným vztahům. Apeluji i na rodiče, aby vybírali školy dle takovýchto kritérií a nenechali své děti tam, kde škola se vztahy nepracuje, popř. to po škole vyžadovali. Dokud rodiče budou schvalovat ponižující jednání učitelů vůči dětem, nic se nezmění. Dobrých škol přibývá a je jen na nás, abychom dali najevo, co od školy očekáváme.
Co vlastně vede některé děti k ponižování druhých a šikanování? Bývají agresory častěji děti z problémových rodin, nebo spíš z těch lepších, kde na ně rodiče kladou přehnané nároky?(Michaela)
Foto
Jak už jsem uvedla výše, dítě, které má zapotřebí ponižovat někoho jiného, si tím vpodstatě zvyšuje své sebevědomí na úkor v jeho očích "slabšího". Toto chování bývá důsledkem nedostatku přijetí, uznání (doma, ve škole, v kroužku), samozřejmě i na druhou stranu přehnanými nároky na dítě. Těm dítě nedokáže vyhovět a tudíž opět výsledkem je nízké sebevědomí.
Jsou nějakým způsobem školeni učitelé a profesoři , jak se zachovat v případě odhalení šikany a jak jste uvedla i jak vést prevenci proti šikaně? (Jarka W.)
Foto
Existují projekty, semináře, školení pro celé sborovny (což je dost důležité, protože je třeba, aby v tomto byli učitelé jednotní). Např. projekt Minimalizace šikany (o.s. AISIS)vzdělává celé sborovny v dlouhodobých seminářích, bohužel na pedagogických fakultách je stále ještě této problematice věnováno velmi málo prostoru nebo vůbec žádný.
Je možné,aby oběť šikany trávila volný čas s agresorem,chodila k němu domů hrát hry na pc,trávila s agresorem volné hodiny ve škole,chodila s ním na oběd apod.(Luciana)
Foto
Bohužel takovéto projevy jsou možné ve stádiu šikany, kdy už dochází k tzv. vzájemné závislosti. Vpodstatě jde o to, že obě strany přijaly svou "roli".
Co vede malé agresory k šikaně slabších jedinců?(Moravák)
Foto
viz níže
Předpokládám, že o tom, když máme doma šikanovaného, se dozvíme hodně z ostatních otázek. Ale pojďme na druhou stranu - co když máme doma toho, co šikanuje? Asi to bude individuální, ale mohla by jste říct něco k tomuto problému?! Předem podotýkám, že se mne ani jedna strana "zatím" netýká, ale před nástupem syna dop školy se chci připravit na obě varianty... Děkuji!(Michael)
Foto
Projevy by mohly být vpodstatě obdobné. Je důležité si všímat všech případných změn v chování. Agresivní chování vůči jinému je také důsledkem nízkého sebevědomí, např. důsledkem nedostatečného přijetí v rodině, či neúspěchů ve škole, kde je kladen důraz na výkon... Před umístěním dítěte do školy byste měli vybírat i vzhledem k tomu, kolik důležitosti přikládá škola vzájemným vztahům mezi dětmi, ptát se i na to, jak jsou učitelé připraveni řešit případnou šikanu. K jakým hodnotám škola své žáky vede... Pokud např. na svých stránkách nabízí pouze výborné výsledky a nezmiňuje se o vztazích a hodnotách, dala bych si pozor.
Hezký den, paní Magistro, můj syn je trochu problematický nedává pozor, ale určitě není potřeba, aby ho učitelka tahala za ucho. Snažil jsem se jí domluvit, ale marně. Syn chodí do školky a nemám moc možnost ho dát jinam. Poradíte mi nějaké kroky, aby pochopila, že na mého syna nemá sahat. Ona to popírá.(Lukáš)
Foto
Máte právo na prošetření celé situace. Domluvte si schůzku s vedením a požadujte prošetření a nápravu. Ze schůzky si nechte vypracovat zápis, kde budou uvedeny konkrétní kroky, kterými bude MŠ postupovat.
Chování mého syna se změnilo, už nechodí ven s kamarády, je více uzavřený sám do sebe. Býval tospolečenský kluk i vynikající žák, ale jeho známky se od začátku školního roku zhoršují. On sám se ale nesvěřuje. Tráví většinu času doma u počítače. Je pravda, že změnil od nového školního roku školu. Myslíte, že by ho tam ty děti mohly šikanovat? Bojím se toho nejhoršího... (Michaela)
Foto
Bohužel tyto signály mophou nasvědčovat tomu, že se ve škole děje něco, co může váš syn pociťovat jako nepříjemné. Je nutné, abyste si s ním promluvili, ale zároveň mějte na paměti vše, co jsem popsala výše (otázka č. 1)
Dobrý den. Dědí se šikana? Je možné, že když je v dětství šikanován rodič, bude mít podobné problémy i jeho potomek? Děkuji Hůnová(Hůnová E.)
Foto
Vše závisí na tzv. osobnostním nastavení, pokud má dítě nižší sebevědomí, je bohužel často "snadnější" obětí. Ale platí vše výš uvedené - škola má povinnost zajistit bezpečí VŠEM dětem.
Synův učitel na základní škole si na něj zasedl. Nosí nesmyslné poznámky, je zkoušený častěji než ostatní žáci. Je to šikaná? Byla jsem ve škole, prý je můj sen neukázněný. Komu mám v této situaci věřit, když tam nejsem?(Pavlína Doubravová)
Foto
Dobrý den, učitelé nesmí směšovat učení a "kázeňské přestupky", tzn. nesmí trestat nekázeň zkoušením... to jsou dvě věci a také podléhají jiným pravidlům, které škola má (vnitřní řád a hodnotící řád). Rozhodně je vaším právem požádat o nápravu vedení školy - ze schůzky si nechte udělat zápis, kde budou jasně popsány kroky, kterými bude škola v prošetření, nápravě postupovat.Pokud by škola odmítla, můžete postoupit vše České školní inspekci. (pro to je také dobré mít zápis)
Dobrý den. Jak poznat, že je dítě šikanované? Když se rodičům i učitelům bojí nebo stydí svěřit...(Milan K.)
Foto
signály - viz výše
Dobrý den, kdy je ještě šance případ šikany zvrátit a kdy už je lepší, aby dítě třeba změnilo školu apod. Prostě z toho prostředí "vypadlo"? Děkuji(David K.)
Foto
viz výše
Dobrý den, jak lze s šikanou účinně bojovat? Například přípravou dítěte - zvednout mu sebevědomí, aby se nestávalo terčem šikany, poslat ho na bojový sport, aby posmívajícím se šikanátorům rozbilu nevymáchanou hubičku? Děkuji!(Petr P.)
Foto
Podpora sebevědomí je samozřejmě v pořádku, je nutné pěstovat doma otevřenou komunikaci, aby se dítě svěřilo včas, pokud se něco děje...
Myslíte si, že když dítě zažilo šikanu na střední škole, může být do budoucna uzavřené, snažit se nikoho si nepřipustit k tělu, preventivně slovně útočit, neschopné obtížně s někým navazovat vztah? (Monika)
Foto
Bohužel ano. Pokud šikana nebyla řešena, či dostatečně "ošetřena", může bývalá oběť trpět sociální fobií. Bylo by dobré navštívit terapeuta.
Dobrý den, ve škole se mi pořád smějí, že jsem tlustá. Dost mě to trápí. Je to už šikana, co s tím mám dělat? dík(Jana z Brna)
Foto
pokud se k vám kdokoli chová tak, že je vám to nepříjemné, není to v pořádku. Můžete požádat o pomoc učitele, kterému věříte, nebo školního metodika prevence. Popř. rodiče či jiného příbuzného, kterému věříte. Určitě si to nenechávejte pro sebe. Škola má povinnost vám pomoci, jen musí mít informace. Držím palce.
Dobrý den, jak lze na dítěti poznat, že je obětí šikany? Pokud třeba trpí, ale neřekne to a není to tak závažné, aby se to výrazně odrazilo například na prospěchu?(Silva)
Foto
Častými signály jsou: změny v chování (dítě se více drží doma, nekomunikuje s kamarády, ráno se mu nechce do školy), může se projevit i ranními nevolnostmi, častým onemocněním, popř. velkou spotřebou peněz...
Dobrý den, může šikaně zabránit učitelský sbor? Jakým způsobem?(Renata W.)
Foto
Rozhodně. Hlavně prevencí, tzn., že škola věnuje dostatek času a prostoru pro práci se vzájemnými vztahy ve třídě, pracuje s pravidly, na kterých se děti podílejí, panuje bezpečné klima, kde je samozřejmostí otevřená komunikace. V případě propuknutí šikany se řídí doporučeným postupem (Metodický pokyn MŠMT), nebo přizve odborníka z pomáhající organizace (SVP, PPP)
Dobrý den, chtěl bych vědět, co už je považováno za psychickou šikanu a jak proti tomu postupovat.(mATES)
Foto
Za šikanu je považováno jakékoli jednání, které je ponižující, opakuje se, popř. se stupňuje. Důležité je vnímání "oběti"
Dobrý den, doporučila byste při prokázané školní šikaně změnu školy?(Lianna)
Foto
vzhledem k tomu, jak škola je či není schopna šikanu řešit... tedy - pokud škola neřeší, je často vhodné školu změnit, ale s velkou opatrností, protože oběť může vnímat přestup jako "trest" - je tedy nutné opatrně pracovat jak s dítětem, tak s novou školou - zjistit si, jak oni případnou šikanu řeší a zároveň otevřeně říci důvody přestupu. Pozor: pokud se cíleně nepracuje s těmito informacemi v nové třídě, může se stát, že se oběť začne chovat jako agresor (obrana). Pokud škola původní šikanu zvládá, tedy ji prošetří a dále pracuje s celou třídou na vzájemných vztazích, přechod bych nedoporučila.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. O šikaně své dcery vím (dozvěděla jsem se to náhodou), když si s ní o tom chci ale promluvit, zapírá. Je uzavřená do sebe a nekomunikuje se mnou. Zkouším to již poněkolikáté a pořád nic. Nesvěřuje se ani kamarádkám, zjišťovala jsem to. Poradíte, co bych měla dělat? Jsem zoufalá. Děkuji.(Iveta)
Foto
podívejte se prosím na odpověď v tomto chatu - otázka č. 1
Jak se má šikanované dítě mezi spolužáky chovat, aby ho dál nešikanovaly?(Zdeněk)
Foto
je třeba, aby učitel i po vyřešení šikany pracoval cíleně s celou třídou na vzájemných vztazích a pomohl tak oběti opět najít místo ve skupině
Kolik je průměrně šikanovaných dětí v českých školách?(Petra Z.)
Foto
dle posledních výzkumů v ČR se šikana týká cca 40% dětí - tedy jako obětí, tzn., že se ovšem dotýká VŠECH zúčastněných
Jak přinutit dítě, aby povědělo rodičům, když mají podezření, že je obětí šikany? Děkuji(Iveta B.)
Foto
Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Budu se zde snažit odpovídat, i když oblast šikany je velice široká a protože je šikana proces, je také velmi důležité, jak dlouho, jak často se věci dějí... Mám zkušenosti ze škol ZŠ, SŠ a především z internetové poradny v rámci projektu MIŠ. K vašemu dotazu - je důležité si uvědomit, že pokud je dítě obětí šikany, velmi brzy se u něj obvykle objeví pocit viny - má tedy velký pocit, že si za vše může samo, že je špatné. Proto se také nerado svěřuje - podle něj vlastně přiznává svoji vinu. Tolik na vysvětlenou. Tedy nejlepší by bylo ujistit vaše dítě, že víte, že je skvělé, že NIKDO nemá právo mu ubližovat, i kdyby si myslelo, že si "to zaslouží". Je třeba mu vyjádřit velkou podporu a ubezpečit jej, že stojíte při něm, ať se děje co se děje a bez jeho souhlasu nebudete podnikat žádné kroky.