ONLINE CHAT
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to se započítáváním na starobní důchod, když 7let nepracuji a jsem vedena jako osoba pečujicí o osobu blízkou. Syn má 3st. ID. Podle čeho bude vypočítáván můj starobní důchod? Nebudou mi chybět odpracované roky? Děkuji za info.(Zuzana)
Foto
Vážená paní, bude Vám započítávano do odpracované doby všech 7 let, důchod se bude odvíjet z výše příspěvku na péči a všeobecného vyměřovacího základu. Tímto se s Vámi loučím, děkuji za Vaše dotazy. S pozdravem Václav Krása.
Dobrý den, poskytuje se příspěvek na úpravu koupelny pro ZTP/P ? Jestli ano, do jaké výše? Děkuji za odpověď.(Vlaďka)
Foto
Dobrý den, příspěvek na úpravu koupelny se poskytuje až do výše 300 000 Kč. Problém j v tom, že příspěvek se poskytuje pouze na stavební práce, nikoliv na dlaždice a sanitární potřeby.
Mám průkaz ZTP bez časového omezení ale slyšela jsem že platí jen do roku 2015 a pak stejně budu muset znovu před komisi.Jak to prosím vás bude nebo je dekuji (Coníková Dana)
Foto
Zatím to vypadá tak, že došlo k hromadnému novému posouzení, do té doby však pravděpodobně dojde k úpravě zákona, protože hromadné přezkoumání zdravot,stavu by žádný úřad nezvládl.
Dobrý den, kolik hodin a dnů v týdnu může pracovat mentálně postižený člověk, kterému je přiznán 3. st. důchodu, aby mu ho nesnížili? Děkuji(Veronika)
Foto
Záůeží na druhu ID. V tomto případě však pravděpodobně je nejlépe, když takový člověk bude pracovat pouze 3 hodiny denně.
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala jak je to v případě, že pobírám plný invalidní důchod a s prací na plný úvazek? Přijdu o důchod? (Katka)
Foto
POkud máte v rozhodnutí o III.stupni ID, že můžete pracovat za mimořádných podmínek, pak Vám nic nehrozí. V opačném případě doporučuji pracovat maximálně 1/3 pracovního úvazku.
Dobrý den,zajímalo by mě,k čemu je odvolací řízení ohledně odebrání inv.důchodu III.st., když lék. zprávy jsou "vylepšované" od lékaře objednaného lékařem SSZ, a praktická lékařka to zdůvodnila tak, že stát nemá peníze? Lék. zprávy neodpovídají skutečnému zdrav. stavu,progrese chorob je zřejmá a nelze se nikde ničeho dovolat?(Michaela)
Foto
Vážená paní, v takovém případě doporučuji podat správní žalobu na Krajský soud, u takové žaloby se neplatí poplatky, ani nepotřebujete advokáta. Všem doporučuji, aby hájili svá práva!
Dobry den pane Krasa chapu dobre ze kdyz odmitne maminka Skartu bude moji mamince vyplacen 8000Kc na bezmocnost ma 3st.ZTP/p(danulka)
Foto
Ano, Skartu odmítnou můžete, žádná sankce Vám nehrozí, příspěvek bude vyplácen tak, jako doposud.
Dobrý des, vážený pane, zajímají mne odpovědi na všechna otázky a prosím o internet. adresu, kde bych to mohla najít a vytisknout si tyto veškeré výhody. dekuji a přeji krásný den(Alena Řechtáčková)
Foto
Vážená paní, doporučuji Vám web www.nrzp.cz, dále www.vaclavkrasa.cz, případně poradnanrzp@nrzp.cz-tam můžete posílat dotazy.
Dobrý den,přítel má stále v autě původní značku invalidů.Čekal že si ho pozvou.Není to problém?Děkuji(Kytinka)
Foto
Ano, je to problém. Přítel musí sám se dostavit na oddělení sociální péče jeho obce s rozšířenou působností, po předložení průkazu ZTP a průkazové fotografie mu bude vydán.
Dobrý den. poslanci odložili účinnost zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců protože je dost špatný pro postižené úrazy. Můj dotaz je jestli nevíte jestli se pracuje na novele, jakou bude mít podobu a kde se pak dá na ní podívat. doufám že nebude tak likvidační !!! Děkuji (Bobr 007)
Foto
Vážený pane, na novele zákona o úrazovém pojištění se pracuje, ale obávám se, že nebude v tomto volebním období přijat. Jsme jedinou zemí v Evropě, která nemá zákon o úrazovém pojištění.
Dobrý den rád bych se zeptal jak to je s placením zřízení parkovacího místa.Co platím a co ne dekuji jsem držitel ZTP (Coníková Dana)
Foto
Držitel ZTP platí u vyhrazeného parkoviště pouze vodorovné značení, asi 3000 Kč jednorázově.
Děkuji Vám za Vše co jste pro mě a manželku udělal.Takových lidí by mělo být více .Přeji Vám hlavně zdraví .Za vše Vám patří velký dík Petr(p.Petr )
Foto
Děkuji Vám za uznání, mějte se dobře.
Dobrý den kdy příjdou sociální dávky prý amnestovaní mají přednost děkuji za odpověď(Pavla)
Foto
Vážená paní, již o tomto problému víme, dnes jsem o tom hovořil s náměstkem Generálního ředitele ÚP, panem Žárským. Přislíbil, že vše vyrovnají co nejdříve.
dobry den chtela jsem se zeptat jestli mam narok na nejaku davku mam 3deti 9let a dvojcata 8let nemuzu si najit praci pritel pracuje (tata deti) ale jedna vejplata to je akurat na najem sme slovaci a mame povoleni k pobytu trvalej nam daj az po 5 letech dekuji za odp(petra)
Foto
Můžete požádat úřad práce o příspěvek na bydlení, o přídavky na děti.
Jaké podmínky musím splňovat pro získání příspěvku na péči ? Vlastním průkaz Ztp/p Za odpověď děkuju a přeju Hezký den(Mirka)
Foto
Příspěvek na péči přímo neosuvisí s průkazem ZTP/P. Musíte splňovat určitý počet nezvládnutí životních situací podle přílohy vyhlášky č. 505/2006 Sb, na každý stupeň je potřeba jiný počet nezvládnutých životních situací.
Dobry den . Mam plny invalidni duchod nemam na to abych, si platila penzijni pripojisteni plati mi ho manzel narok na statni prispevek mam ale zdanovaci vyhody uz nema na mne ale manzel ano jelikoz nepracuji a mam ZTP/P muze manzel zadat i na moji osobu predem dekuji(mojziskova)
Foto
Váš manžel nemůže žádat o dvojí osvobození od daně z důvodu placení penzijního připojištění.
Ahoj Václave, přeji všechno nejlepší v novém roce. Držím Ti palce a děkuji Ti za všechno, co pro nás postižené lidi děláš. Vážím si Tě. František Lang - Olomouc(František Lang - Olomouc)
Foto
Ahoj Franto, díky, doufám, že se uvidíme na nějaké demonstraci :)
Dobrrý den.Musí mít držitel průkazu ZTP dálniční znamku.(Pavel)
Foto
Nemusí, pakliže má parkovací průkaz a jede v tomto voze.
Nesouhlasím s odebráním průkazu ZTP/P, byl mě přiznán pouze ZTP jak a kde se mám odvolat?(J. Koloušková)
Foto
Odvolejte se k MPSV ČR, a to prostřednictvím ÚP.
Dobrý den.Ráda bych se zeptala zda máme nárok na finanční podporu od městského úřadu na zakoupení spec. Autosedačky pro naši postiženou dcerku (5 letou),která je držitelkou průkazky ZTP/P a zda v plné výši a nebo zda jsou nějaká finanční rozmezí.Děkuji za odpověď.Prosím o odpověď i na email:eva.apltauerova@seznam.cz(Eva Apltauerová)
Foto
Vážená paní, příspěvek na speciáůní autosedačku žádný není, to však nebrání, abyste město o takový příspěvek požádala. Rada města může takový příspěvek schválit, je to plně v jejich kompetenci.
jsem rocnik 1956,mam syna ktery ma ZTP P,Az pujdu do duchodu a dostanu penzi bude muj syn porad brat svuj duchod a penize na asistenta.dekuji Vam za odpoved(marie valjentova)
Foto
Ano, Váš syn nebude nijak krácen tím, že vy odejdete do starobního důchodu.
Pane Kráso, Marx v teoretické rovině vymyslel tezi spirálovitého vývoje společnosti. Myslíte si, že se v podstatě vracíme do společnosti, která si nemůže dovolit profinancovat nutný sociální systém minimálně z titulu zachování 3%-tní pasivní Kalouskovy bilance veřejných rozpočtů, které zřejmě přislíbil MMF a Světové bance? (Petr Šnajdr)
Foto
Vážený pane, myslím si, že jsme opravdu ve spirále, ale není to jenom ČR, řekl bych, že je to celosvětový problém, kdy civilizace dosáhla určitého vrcholu, dojde ke krizi a z ní opět nový vzetsup. Je to cyklická věc, stačí si vzít řadu rozvojí jednotlivýcg civilizací od Chetitů až po Řím. My jsme teď v sestupné fázi.
Dobry den,mam plny invalidni duchod a peci druhy stupen,je mi 35let mam dve deti jsem rozvedena,invalidni duchod pobira 3100kc,peci 4000kc,alimenty celkem 5000kc,mobilitu 400kc,za cely mesic ma tedy celkovy prijem 12500kc,najem v byte platim 9000kc,tak mi mesicne zustava s detmi 3500kc,chci se tedy zeptat na jakou socialni pomoc mam nárok,děkuji moc za vaši odpoved.(Babora)
Foto
Vážená paní, do životního minima se nepočítá příspěvek na péči. Z toho plyne, že máte nárok na příspěvek na bydlení, pravděpodobně i dávky hmotné nouze a příspěvek na děti, který se vyplácí do 2,4 násobku životního minima. Vše vyřídíte na ÚP.
Jak se bránit proti svévolnému rozhodnutí nějakého úředníka o mém zdravotním stavu a tím přeřazení do jiného stupně invalidity, což má za následek snížení inv. důchodu téměř o 6 tisíc Kč. Jsem nucena nyní pracovat bez ohledu na zdravotní stav abych se uživila.(Dagmar Vladařová)
Foto
Doporučuji podat námitku proti rozhodnutí o snížení dcůhodu, a to prostřednictvím okresní psrávy sociál.zabezpečení na Českou správu sociál.zabezpečení. Pokud neuspějete, můžete podat správní žalobu.
Pane Kráso, prosím, poraďte, jak má postupovat žena, po amputaci nohy nad kolenem. Na co má nárok. Její důchod je cca 5500 Kč. Dosud je v nemocnici. Předem děkuiji.(Sally)
Foto
Vážená paní, u nadkolenních amputací jsme ve sporu s MPSV, které tvrdí, že tito lidé s protézou jsou prakticky bez dzravotních potíží. Přesto doporučuji požádat o průkaz ZTPa příspěvek na mobilitu.
Dobry den, v minulem roce jsem pobirala prispevek na ZTP, musi tento rok 2013 zadat znovu o vyplaceni davek tj. 400KC. Dekuji a zdravim.(Hanka)
Foto
Ne, dávka je měsíční, a je vyplácena bez žádosti až do zamítnutí úřadem práce.
Dobrý den, jsem ID 3 st.Dostal jsem příspěvek na auto v 2006 80tis.+ ruční řízení za 90tis. Mohl bych si požádat již nyní o příspěvek na nový vůz? Ruč. řízení mi nebylo napsáno jako kompenz.pomůcka. Jsem vozíčkář a potřeboval bych jiný tip vozu.Děkuji R.(ladislav)
Foto
Dobrý den, nárok na příspěvek na nákup motorového vozidla máte, můžete si požádat na ÚP.
Dobrý den, jsem pohoršena tím, že mému vnukovi, který trpí 5 závažnými zdravotními postiženími, v prvé řadě oboustrannou slepotou, autismem, poruchou růstového hormonu, atd. odebrali 4. stupeň a své rozhodnutí opřeli pouze o diagnózu slepoty. Posudkový lékař se mnou jednal hrubě, dítě nikdo neviděl. Je mu 11 let. Svého vnuka a jeho nárok na příspěvek budu hájit třeba i před soudem. Pěkný den(Naďa Ann Olchawski)
Foto
Vážená paní, doporučuji Vám podat odvolání prostřednictvím ÚP na MPSV. A dále, pokud neuspějete, můžete podat správní žalobu, u které se neplatí poplatky.
Zdravím vás,a chtěla bych se optat jestli se někdy hnou ledy a budou sedět v posudkových komisích opravdu lékaři kteří ví co dělají a né žádní vysloužilci!!můj syn je retardovaný + autismus a jiné.....byl by dobrý třeba psychiatr který by jej posuzoval a né 65 letý pediatr !!děsí mě ta jejich neznalost a lhostejnost při posuzování a odvolání kterým jsme již prošli 3x je jako házet hrách na zeď hlavně u nás na Ústecku.Pene Kráso nevíte jestli se v této problematice bude něco dít ??, děkuji za odpověď Martina(martina)
Foto
Vážená paní, souhlasím s Vašimi výhradami k posudkovým lékařům. Při posledních úpravách zákonů jsme požadovali ,aby byla vícečlenná posudková komise složená z několika odborníků. S návrhem jsme však neuspěli.
Dobrý den pane Kráso, již několik let řeším průkaz TP a ZTP.Nyní mi vzali i TP.Chtěla jsem je označení na vozidlo,abych mohla parkovat na vyhrazených místech pro invalidy.Jsem po úrazu nohy a chůze mi dělá značné problémy,bez pomoci manžela a druhých jsem nemožná.Nechci žádné jiné výhody.Proč je tato možnost vázaná na průkaz ZTP??Není nějaké jiné řešení??Několikráte jsem Vám již k této mé osobní situaci psala a stále žádná změna!!!Děkuji za odpověď s pozdravem Hana Ježková Morava(Hana Ježková)
Foto
Vížená paní, pokud máte pouze malé obtíže s chůzí, opravdu Vám nebude přiznána průkazka ZTP. Kritéria pro přiznání průkazu ZTP najdete v příloze vyhlášky č. 505/2006 Sb, a,b.
Jsem po operaci bederní pátěře momentálně v částečném invalidním důchodu a jediné co mi stát přidal je na bydlení takže na celý měsíc mám pouze asi 2.500kč.to se nedá žít prosím o radu co dělat děkuji.(Dagmar Lazarová)
Foto
Vážená paní, doporučuji Vám zkusit požádat o dávky hmotné nouze. Dále byste mohla zažádat o příspěvek na péči, pokud potřebujete nějaké služby. O dávky se žádá na ÚP.
Při žádosti o vrácení DPH z ceny automobilu pro osobu ZTP je údajně nutno nejprve zažádat o příspěvek od obce a to i v případě, že žádný příspěvek nepožaduji nebo formálně zcela zanedbatelný. Z tohoto důvodu je ovšem třeba vykonat zcela důkladný majetkový striptýz všech členů domácnosti ( příjmy, vklady, cenné papíry, umělecké předměty, nemovitosti, lodě, auta, šperky atd ). Úřednice obce tvrdí, že jste autorem tohoto postupu. Jsou také takto lustrované osoby z řad podnikatelů, nebo pouze osoby ZTP, když požadují po státu vrácení DPH? (Nováková)
Foto
Vážená paní, osoba se ZP může požádat o vrácení DPH při nákupu auta pouze v případě, že obdržela příspěvek na nákup motorového vozidla. Autorem nejsem já, ale MPSV a MF ČR.
Mohou být vydány průkazy TP a ZTP vydány v místě přechodného bydliště v Rožmitále pod Třemšínem ? Trvalé bydliště máme v Jirkově u Chomutova . Manželka se špatně pohybuje . Děkuji Mikeš Jiří(Mikeš Jiří )
Foto
Dnes je v zásadě jedno, na kterém ÚP požádáte o průkaz ZTP. Databáze je propojená.
Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli člověk s částečným invalidním důchodem se počítá jako ZTP, / ZTP/P / a kde je nutno zažádat o tento průkaz? Ovšem nyní jsem už v důchodu starobním. Děkuji, Wágner( Richard Wágner)
Foto
Dobrý den, vážený pane, jako starobní důchodce je nezbytné, abyste si zažádal o průkaz ZTP, poplynou z toho pro Vás určité benefity, především v oblasti parkování a příspěvku na mobilitu. Žádost podávejte na ÚP.
Dobrý den, mám průkazku ZTP, která mi byla vydána ohledně diagnozy bechterev. Pobírám důchod II.stupně. Letos mi bude platnost průkazky končit, proto bych chtěla vědět, zda o ni nepřijdu, neboť se tyto průkazky ruší. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. (Jana K)
Foto
Doporučuji Vám již nyní požádat o prodloužení průkazu ZTP, žádejte papírovou průkazku, odmítněte Skartu.
Dobrý den pane Krása.Jsem částečně invalidní v 1. skupině po operaci páteře.Byla mi přiznána trvalá invalidita v důsledku zániku nervových kořenů.Prosím chtěla jsem se zeptat,jestli mám nárok na průkaz ZTP a kde se o něj žádá a za jakých podmínek.Děkuji za odpověď.Jestli je možno odepsat na email:VladkaH22@seznam .cz.Horáková(Vladimíra Horáková)
Foto
Vážená paní, doporučuji Vám, abyste zkusila požádat o průkaz ZTP, žádost se podává na ÚP.
Kdy se zacne pracovat na valorizaci - zvyseni prispevku na mobilitu? Soucasna vyse CZK 400,00 / mes. tzn. 4 800 rocne je vzhledem k cenam PHM a avizovanemu dramatickemu zvyseni cen autopojisteni naprosto nedostatecna vyska.(Fucik Leos)
Foto
Tuto otázku musíte adresovat na MPSV ČR. Loni došlo k dramatickému snížení této podpory.
Mám syna kterému bylo v prosinci 15 let,je držitelem průkazky ZTP/P.Chtěla jsem se zeptat na co vše máme od státu nárok.Děkuji moc Vovesná (vovesná)
Foto
Vážená paní, můžete požádat o příspěvek na péči, pokud Váš syn potřebuje pomoct při různých činnostech, máte nárok na příspěvek na mobilitu, případně na příspěvek na nákup motorového vozidla. V 18 letech by syn mohl požádat o invalidní důchod.
Dobrý den, maminka má příspěvek na bezmocnost 4000,-Kč, nyní se bohužel její stav zhoršil na tolik,že se ani nepostaví na nohy.Pokud bych si zařídila péči o osobu blízkou, přišla by maminka o daný příspěvek? Děkuji za odpověď a přeji hodně štěstí.(petra)
Foto
Vaše maminka pobírá příspěvek na péči, pokud se zdravotní stav zhoršil, doporučuji Vám podat žádost o zvýšení stupně příspěvku na péči. Vy byste potom mohla být doma, pečovat o maminku, byla byste zdravotně pojištěna a péče by se vám započítávala do odpracovaných let. Vy ná žádnou ávku nemáte nárok, pouze na dávky hmotné nouze, pokud by Váš společný příjem byl nižší než životní minimum.
Dobrý den, byl mi opětovně přiznám inv.důchod 1. stupně, ale kde zjistit jestli nemám nárok na 2. stupeň? Zdravotní stav se mi rapidně zhoršil a opět mi přiznali jen 35%. Děkuji za odpověď(Hana Tvrdíková)
Foto
Vážená paní, doporučuji Vám podat žádost o zvýšení stupně invalid. důchodu, a to na okresní správě sociálního zabezpečení.
Dobrý den. V létě mi končí platnost průkazu ZTP. Údajně došlo ke změně klasifikace stupně postižení na stupeň závislosti? Podává se úplně nová žádost, která nebere v potaz stávající průkaz ZTP? Je to skutečně záminka, jak připravit co nejvíc invalidů o stávající životně nutné výhody, jako je např.vyhrazené parkování atd.?(Jonáš)
Foto
Dobrý den, také se domnívám, že nový systém má především redukovat počet průkazů ZTP. Doporučuji Vám již nyní podat žádost o prodloužení, počítejte s tím, že bude znovu posouzen Váš zdravotní stav.
pane kraso deset let sem mel invalidni duchod a nestacil sem si udelat po trech letech prohlidki a tim padem sem o nej prisel.nestacil sem ho udelat s duvodu toho ze me v cechach vykradli a zapalili domek a nikdo mi jako invalidovi nepoh.tim padem sem nemel kde bydlet a musel sem s pomoci znamejch odjed bydlet k nim do zahranici.co mam ted delat abycch ziskal duchod zpet.dekuji mejl vykycabyvseznam.cz(vyky )
Foto
Vážený pane, doporučuji znovu si požádat o přiznání invalidního důchodu, a to na okresní správě sociálního zabezpečení.
V lednu 2012 mně byla prodloužena platnost průkazu ZTP do:"bez omezení". Nyní, když budou vydávány invalidům tzv. sKarty, mají mít původní průkazy ZTP omezenou platnost do 31.12.2015. Budu mít po obdržení sKarty rovněž platnost do:"bez omezení", nebo budu muset po vypršení nějakého termínu platnosti zase žádat o vystavení nové sKarty včetně lékařské prohlídky?(Vladimír)
Foto
Skarta má obecně platnost pouze 4 roky, takže i když má člověk trvalé zdrav.postižení, pořád bude otravován úřady. Nenechte si vnutit Skartu, nic se Vám nemůže stát.
Dobrý den. CHci se zeptat,co mám udělat proto, aby mi byl přiznán průkaz ZTP. V roce 2009 a v roce 2011 výměna kolenních kloubů a v srpnu 2012 byla uskutečněna operace výhřezu ploténky L3/4.Průkaz ZTP mě skončil 31.7.2012. Źádost o průkaz jsem podal, ale bylo mě řečeno, že moc šancí nemám.Po těchto operacích mám problémy zdravotní, tak by mi moc pomohl průkaz při obstarávání běžných osobních záležitostí.Děkuji za radu. Hezký den - Jaroslav(Jaroslav)
Foto
Pravděpodobně je Vaše žádost projednávána, pokud Vám průkaz nepřiznají, doporučuji odvolat se k MPSV ČR. Nesmíte se vzdát :)
dobry den . mam amputovanou vetsi cast chodidla,diagnoza . ateroskleroza koncetinovych tepen . mam ZTP ale jen 1rok .prispevek na mobilitu nemam. dekuji za odpoved. (ludmila z noveho jicina)
Foto
Vážená paní, doporučuji, abyste požádala na Vašem ÚP o příspěvek na mobilitu. Musíte zkoušet vícekrát.
Dobrý den pane krása jak to bude s SKartama(Jitka)
Foto
V současné době máme již připravenu ústavní stížnost na Skartu, předpokládáme, že po podpisu senátorů bude začátkem ledna podána.
Jsem rocnik 1955, jedno plně invalidní dítě o které se starám od svých 35 let. Do té doby jsem pracovala. Blíží se doba starobního důchodu a já mám obavu jaká to bude almužna. Řeší se nějak tato otázka, nebo nám opravdu hrozí minimální důchod? Syn je v IV stupni.(Jana Ticha)
Foto
Dobrý den, protože pečujete déle než 15 let o syna, který je osobou se ZP, bude Vám tato péče zahrnuta do starobního důchodu, tudíž budete mít vyměřen normální starobní důchod. Jeho výše se bude odvíjet od IV.stupně příspěvku na péči. Předpokládám, že bude mezi 7-8 000.
Dobrý den, muj muź je ve starobním důchodu ( cca 14000), dcera plně invalidní (9000kc), ja bez prijmu jen péče o dceru ( IV stupen) Žijeme v starém domku v menší obci, který jsme kvůli dceři nedávno koupili a tak splácime hypotéku. Nevím zda máme nárok na příspěvek na vydlení. Dekuji za cáš čas.(Vera Novotná)
Foto
Vážená paní, náklady na bydlení pravděpodobně nedosahují 30% všech příjmů společně posuzovaných osob, tudíž nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Ve Vašem případě byste mohla požádat o příspěvek na mobilitu na dceru.