Prosím o radu, je mi 55 let, asi 3 roky mě velmi často bolí hlava ráno hned po probuzení. Všechna vyšetření vč. CT a magnetické rezonance jsou negativní. Je to tupá celkem mírná ale velmi nepříjemná bolest. Co s tím? (Vladana) 
Milí čtenáři, hodinka s vámi mi velmi rychle a příjemně utekla.Přeji vám zlepšní vašich obtíží, kontakt na dobré lékaře, kteří k vám přistupují individuálně a s radostí.Pokud budete mít zájem navštívit naše centrum, ráda se s vámi setkámMUDr Alena Nouzová, Centrum bolesti hlavy, Havelská 14, Praha 1, tel 222094200, www.bolesthlavy.com
Pani doktorka,môžu vznik migrény ovplyvňovať zmeny hladiny hormónov?Ako zastaviť prichádzajúci silnejúci záchvat bolesti,ktorý prichádza akoby od chrbtice cez krk do záhlavia a trvá cca 4dni?Ďakujem a pozdravujem,Danda. (Danda) 
Samozrejme.Vliv hormonů je na tento zdravotní problém velmi významný.Při opakovaných blokádách krční páteře doporučuji jako prevenci uvolňující cviky, rehabilitaci a relaxaci.
Dobrý den,už dlouho trpím migrénou,vím to protože jí trpí i moje matka,ale můj doktror mě nikam nechce poslat,tvrdí,že jsem ve vývinu a hlava mě prostě bolí...je mi 19 let v pubertě dávno nejsem a hlava bolí čím dál víc,bolest se mi spustí po dlouhém sezení ve škole kde se svítí zářivkami a nebo když z jakéhokoli důvodu zatlačím...Ani toho mému doktorovi nestačí k tomu aby mě někam posla...kam se mám obrátit?? (Martina) 
Milá Martino, se svým problémem se pasivně nesmiřte, nenajdete-li ve svém okolí možnost kontaktu na odborníka, ráda se váas ujdmu a s problémem vaší bolesti hlavy se pokusím vám pomoci.
Dobrý den paní doktorko, poprosím vás tímto o radu, ikdyž vím, že léčit a diagnostikovat touto cestou je velmi obtížné. Už přibližně 3 roky trpím chronickými bolestmi hlavy, nyní si myslím, že důvodem je hlavně má psychika a hektický životní styl. Zajímalo by mě, zda v takovémto případě je lepší navštěvovat psychologa či neurologa (ten mi však druhým rokem nijak zásadně nepomáhá). Jak mi můžou návštěvy u psychologa v tomto případě prospět a jak taková "léčba" vůbec probíhá? Předem děkuji za odpověď. Přeju Vám hezký den. (Lucie O.) 
V našem Centru pro bolest hlavy tyto vámi zmíněné cesty propojujeme.Začínáme neurologickým vyšetřením k vyloučení organické příčiny potíží,pokud je tato vyloučena pacienty "nevyženeme",ale pracujeme s nimi dál psychosomatickou léčbou.Je to nezbytné v rámci komplexního přístupu k pacientovi.
Dobrý deň,mám problém už 20 rokov. Nepravidelne, aj niekoľkokrát do mesiaca a potom zase aj niekoľko mesiacov nič, spočiatku mám mihotanie pred očami, potom už neviem rozpoznať žiadne veci, postupne mi začne trpnúť najprv prsty na rukách, potom postupuje na celú ruku,líce, nos, rty. Je zaujímavé, že vždy len jedna polovica tela. Vtedy mi úplne vypne akoby mozog, neviem rozoznať ľudí, neviem sa vyjadrovať ... Musím vždy si ľahnúť, keď odoznie trpnutie - trvá to aj niekoľko hodín, začne ma bolieť hlava a som z toho úplne vyčerpaná aj 2 dni. Bola som na všetkých vyšetreniach - rengén, CT, MMG a nič mi nezistili - iba že by to mohla byť nejaká forma migrény. Môže to byť pravda alebo je to niečo vážnejšie. Ďakujem. (pacientka zo Slovenska) 
Doporučovala bych vám požádat lékaře o vyšetření cévní, nejlépe TCD (transkraniální doppler) k posouizení vašeho cévního řečiště a EEG. Vaše příznaky budí dojem aury před migrénou,zde by poté pomohla prevence potíží vasoaktivními preparáty.
Téměř každý den mám bolesti hlavy začínající v pravém oku.Jedná se o migrenu a jak s tím bojovat? (Hana Zdráhalová) 
Váš dotaz je velmi stručný, přesto se domnívám, že tento druh bolestí hlavy není migrenou.Doporučuji vám návštěvu neurologa.
Dobrý den, trpím migrénou od svých 12 let, nyní mám 40. Byla mi diagnostikována migréna s aurou, léčila jsem se různými léky, nejnověji triptany, ale po nich mi bylo velmi zle-bušení srdce, brnění rukou, pocit nafouklé hlavy. Když jsem se zajímala o alternativní metody léčby - akupunkturu, bylo mi lékařem sděleno, že buď si vezmu tabletu a možná mi bude líp, nebo si nevezmu nic a budu trpět. Dotaz: opravdu na migrénu nic jiného NEZABÍRÁ?? Děkuji za odpověď. (Hana) 
K léčbě migrény považuji za zásadní komplexní přístup k pacientovi a snahu propojit všechny tradiční event. i netradiční způsoby ke zlepšení stavu.V našem Centrum bolesti hlavy je toto samozřejmostí, samozřejmě s maximálně vstřícným a individuálním přístupem ke každému klientovi.Bolest lékem tlumte, ale v čase bezbolestném "něco pro své zdraví dělejte". Držím vam palce.
Dobrý den, nedávno jsem prodělala infekční mononuleózu spojenou s EBV virem. A od té doby mě neustále bolí hlava u lévého spánkua v horní části nad čelem v levé půlce hlavy. Pracuji jako noční doplňovač a když málo spím tak se mi ty bolesti vrací nemoc byla od sprna 2008 prokázána a byla jsem na neschopence půl roku. Děkuji Míša (Michaela Čechová) 
EB viroza se onemocněním, na které velmi často nasedá dlouhodobá únava, nevýkonnost a pomalý návrat do běžného života.Zde pravidelná " dětská" životospráva je hlavním bodem léčby.Dobře spát, pravidelně jíst.. Vaše pracovní zařazen vám rychlé uzdraneí komplikuje nepravidelností spánku.Uvažujte o změně, i když vím, že nebude jednoduchá.
Dobrý den,paní doktorko,celý život mne trápí migrény,doufala jsem,že po přechodu se mi uleví,bohužel nestalo se a ba naopak trvají i několik dní po sobě.Někdy jsem už psychicky zlomená.Žádné léky nezabírají,léta pomáhal ergofein,ale ten už nesmím,protože jsem se dostala do "rebound efektu",totéž triptany.Nechala jsem si udělat i potravinovou intoleranci,2 roky držela přísnou dietu,výsledek nula.Myslíte,že mám nějakou šanci? Prosím o pomoc,ráda bych se k Vám také objednala.Děkuji,I.K. (Irena Kubovičová) 
Šance je vždy a zde se přímo nabízí též psychosomatický přístup neurologa k vašim obtížím, vzhledem k tomu, v jakých sopuvislostech svou bolest uvádíte.Ráda se s vámi setkám v našem Centru pro bolest hlavy.
dobrý den,trpím často bolestí hlavy-migrénou,nemám žádné průvodní jevy,ráno se vzbudím a bolí mě hlava za pravým okem,do večera se mi udělá špatně(zvracím)-stav přetrvává 2-3dny.Běžné léky na bolest nezabírají.Bolesti hlavy mám 1-2x do měsíce.Je mi 44let. (Marcela) 
Migréna bývá velmi často hormonálně vázána,může u vás souviset s počáteční perimenopauzou.Touto životní etapou musí projít každá žena, je to období velmi naročné a je dobré hledat pomoc u odborníků.Varuji před běžnými analgetiky, na bolest volte spíše Ibalgin, a léky ze stejné skupiny. Neuroplog by mohl vyzkoušet speciální antimigrenika.
Dobrý den je mi 18 let,trpím hroznými záchvaty migrén,omezuje me to ve fungovani celý den,mam nevolnosti vše mi začíná zamlžením očí,nevim si už rady,prášky proti bolesti již nezabírají,bolest přijde nečekaně nevim co ji zpusobuje,poradíte mi? (Margita) 
Objevit příčinu, která spouští migrenozní záchvat je obvykle problém.Pokuste se bolest videt v sopuvislostech, co jste ten den či den předchozí dělala, jedla, řešila....Pokud je bolest silná až vás zcela vyřadí z běžného dne, je nutné nmavšívit neurologa.Pokud zatím hledáte na koho se obrátit, objednejte se do našeho Centra pro bolest hlavy, ráda vám s vašim problémem pomohu.
Dobrý den, od minulého týdne mám bolesti hlavy, hlavně na pravé straně, také otok kolem úst, oka... Ze stomatolog. hlediska žáden nález, rtg byl proveden, nic nezjištěno. Můžete mi prosím poradit, na koho se ještě mám obrátit? Děkuji za odpověď.  (Michaela Jabůrková) 
Doporučuji vam navštívit pracovitě ORL k vyloučení problému vedlejších nosních dutin.Zkuste též ke svým obtížím přistoupit jako " k nachlazení",zkuste se doma večer vypotit,ppprohřát as odpočinout si. Nebude-li to lepší,. pak doporučuji navštívit neurologa.
Dobrý den paní doktorko, co poradit lidem pracujícím v uzavřených kancelářích bez možnosti otevřít okno celý den s počítači, kteří jsou kvůli neustálým bolestem hlavy a únavy většinou pod Ibalginama?Je to fenoném dnešní doby bolesti hlavy při dnešním stresovém způsobu života? Můžou takovéto bolesti hlavy v pozdější době způsobovat i vážnější zdravotní problémy?děkuji hezký den  (Lucie) 
Děkuji vám za váš dotaz.Souhlasím s vámi, že dnešní doba zapomněla, že jsme lidké bytosti, které sice žijí v uzavřených prostorech,velkoměstech, přesto zůstávájí součástí přírody a jejich biorytmů.Pokud není možno změnit prostředí ve kterém jste se rozhodla pracovat, musíte změnit přístup sama k sobě.Dělejte přestavuiku jak to jde, proložtě den krátkým procvičením, dechovým cvičením.Kofein, ibalgin,..jsou jen přechodná ! řešení.Držím vám palce.
Dobrý den,trpím častými bolestmi hlavy. Myslela jsem,že od krční páteře, ale vyšetření magnet.rezonancí bylo negativní.Bolesti se dostavují tak 2x týdně,někdy mě hlava bolí i 4 dny v týdnu.Přes léto je to méně časté.Jsem odkázána na velké množství brufenu, jinak nejsem schopná "provozu".Mám zvýšený práh vnímání bolesti a bolest bez prášků neodezní.Už jsem z toho zoufalá.Co si počít? Děkuji.  (Martina Vacínková) 
Začněte si bolestivé stavy zapisovat do diáře, zapisujte současně též svůj menstruační cyklus. Je dobré svou bolest poznat v širších souvislostech.To se daří při alespoň půlroční soukromé statistice.Současně je dobré se svým problém,y nebýt sama a obrátit se na neurologa, který bude mít na vas dostatek času a vaši bolest hlavy správně zařadí.Poté je možno zvolit správnou léčbu.Nezoufejte, pomoc je možná.
Dobrý den paní doktorko, procházím vyšetřením na neurologii z důvodu poruch vědomí, dozvěděla jsem se, že mé kolapsy, které začínají blikající barevnou podkovou v zorném poli levého oka, mravenčením ruky, nemožností se vyjádřit a ozvěnami je vlastně předzvěst migrény, tzv. aura, je mi 46 let a tímtom trpím zhrba 25 let, je to velmi nepříjemné, musím si lehnout a ztrácím vědomí..máte prosím s migrénou tohoto typu nějaké zkušenosti? Popř. mohla bych se objednat ořímo k Vám na konzultaci? Lékařmi dle výsledků EEG údajně předepíše triptany, ale ty bohužel nemůžu, jelikož mám alergii na sulfonamidy..Ráda bych se o svém problému dozvěděla trochu víc, moc děkuji Iva mail: buliva@seznam.cz (Iva Buličková) 
Vase problémy by mohly zmírnit pravidelně užívané léky ze skupiny antiepileptik, které jsou pozte na recept a doporučení neurologa.Často se výrazně zmírní intenzita, častost i průběh potíží.Pokud máte zájem, objednat se k nám na konzultaci není problém, těším se na vás.
Dobrý den paní doktorko. Léčím se 2 roky, pro vertebrogenní bolesti a jsem v ČID, ale bez operace a trpím velmi bolestmi a často na migrény a pravidelně při nich mám nauzeu a nebo zvracím. Je možné, že to mám od krční páteře? Co by jste mi doporučila a popř. jaké vyšetření? Nic mi nepomáhá, běžné léky v tbl. a i náplasti(Durogesic) velmi špatně snáším. Předem děkuji a přeji pěkný zbytek dne. Ivana (Ivana) 
Stav páteře, hlavně krční páteře výrazně ovlivňuje možnost bolestí hlavy,ale operace obvykle bolest definitivně neodstraní.Je nutná pravidelná rehabilitace, pod vedením zkušeného fyziotherapeuta,ale též propojit tuto léčbu s psychosomatickým pohovorem.
17-ti letá dcera už 2 roky trpí silnými migrénami, a to až 3x měsíčně, v tuto dobu je prakticky vyřazena z "provozu", byla proto na neurologii, kde jí paní doktorka předepsala nějaké léky, které jí však nezabraly, když za ní přišla znovu po půl roce a prosila ji o výměnu léků, paní doktorka se na ni rozkřikla, co zase otravuje, vždyť v dnešní době přece trpí bolestmi hlavy třetina lidí a ona jí už léky předepsala. Opravdu není možné nějakým způsobem vyřešit její problém. Ve škole jsem vše musela řešit až u ředitele, protože má mnoho zameškaných hodin a nevěří jí, že je to tak zlé. Já sama jsem migrénami trpěla až do 35let, pak to skončilo přechodem. Ale vím, že je člověk v tu dobu prostě "nepoužitelný". Naše Mudr. je jediná pro děti na okrese a k dospělým ji nevezmou, protože nemá 18 let. Děkuji za odpověď. (alena) 
Bohužel se u svých klientů setkáván s takovými zkušenostmi u svých obvodních lékařů.Užívat jen léky na záchvat u takto mladého člověka je nesprávné.Doporučuji doplnit u dcvery vyšetření EEG( doporučí neurolog) a zvolit správnou preventivní léčbu.Genetika v rodině sice hraje roli, ale je skvělé, že sve dceři pomáháte toto nechtěnné dědictví nepříjmout a definitivně vyřešit.
Mnoho let trpím silnými migrénami, občas mne "vyřadí ze života", léčila jsem se dlouhodobě na neurologii. Bezvýsledně. Beru triptany. Myslíte, že by mi bylo u Vás nebo někde jinde pomoci? Dík za odpověď. Jarka (Jarmila Chmelíková) 
Bolest hlavy do života nepatří.Je to sice nepohodlná,ale "dobrá "kamarádka, která vá.s nutí zamyslet se nad zmenou ve vlastnim životě.Pomoc jistě je a pokud jste se rozhodla s tím něco dělat, velmi ráda vás u nás v našem Cntru pro bolest hlavy uvítám
Dobrý den Před několika dny jsem trpěla nesnesitelnými bolestmi hlavy. Bolesti byly jak v oblasti celé hlavy, tak zasahovaly třeba jen jednu polovinu, střídalo se rozložení v oblasti hlavy a i jejich intenzita. Neustávaly ani v noci a celkem tento stav trval sedm dní (a nocí). Nepomohla mi ani návštěva lékaře, který mi aplikoval lék (bohužel nevím jaký) pomocí injekce. Bolesti doprovázel silný tlak v očích a výrazný pulz jak v očních důlcích, tak i ve spánkové oblasti. Podobné stavy se mi opakují několikrát za rok. Nejedná se vždy ale o průběh stejný. Je pokaždé jiný, někdy doprovázený zvracením. Stejné je pouze to, že mi v té době nic nezabírá. Co doporučujete. Předem děkuji za odpověď. (Lenka) 
Pokud se bolesti hlavy vyskytly nově,dříve jste jimi netrpěla, je důležité provést kvalitní neurilogické vyšetření a doplnění event. i pomocných vyšetření ke stanovení diagnozy.Poté bych viděla jako správné pravidelné neurologické kontroly a též úvahu pokud výsledky vyšetření budou příznivé ,zda nepropojit léčbu neurologickou s psychosomatickou.
Moj muz (56 let) trpel zachvatami neznesitelnych bolesti hlavy.Zvacsa ho to prepadalo nad ranom. Vsetky vysetrenia vratane CT hlavy boli negativne. Jedine co mu zaberalo boli triptany ( Imigran ). Po rokoch mu bol nahodne namerany zvyseny TK, zacal uzivat Plendil a zachvaty sa stratili. Trapi ho vsak zachvatovito prichadzajuca ina bolest hlavy a sice: Z nicoho nic sa mu upcha nos, zacne ho boliet za ocima, ostudeni mu cele celo a vtedy lezi s termoforom s teplou vodou aj cely den. Vysetrenie dutin Rtg. ma negativne. Z tohoto zachvatu mu pomoze ked sa mu spusti pčikanie, vtedy sa mu z dutin spustia hleny von. tieto stavy mava bezne aj kazdy tyzden bez toho, aby mal nejaku virozu ci nachladnutie. Je to alergia ? Ako sa to dá liecit ? Dakujem za odpoved. (Danica) 
Charakter migrenozních záchvatů se v průběhu života může měnit, v lokalizaci potíží i průběhu.V tuto chvíli bych vam doporučila jako profylaktickou léčbu podávání antialergických lékůZda je léčba účinná posoudí lékař s pacientem až po 3 měsících užívání.
Můj 19letý syn trpí bolestmi hlavy.Jeho lékařka říká, že na migreny je moc mladý.Mám o něj strach, protože moje maminka trpěla bolestmi hlavy a skončila na neurochirurgii,kde jí vyoperovali nádor. Může to být genetické? Poradíte mi,kam se obrátit.Děkuji (A. Machová) 
Migrena existuje i v dětském věku.Bolesti hlavy u vašeho syna je třeba vyšetřit a tím se zbavit obavaných myšlenek.Pokud nemáte již rozmyslený postup, radi vaseho syna vyšetříme u nás.
každé 3-8 týdnů mě bolí hlava 3 dny. Prášky mi nezabírají, navíc mě po nich bolí žaludek, takže to ty 3 dny raději přetrpím. Trochu pomáhá studený obklad. Bolest se pokaždé "přestěhuje" na jednu půlku hlavy. Hůř vidím a jsem citlivá na pachy a vůně. Tyto problémy mám asi 8 let ( je mi 48). Jedná se o migrénu? (JARKA) 
Domnivam se, ze ano.Každopadně se domnívám, že záchvatovitou bolest.v dnešní době zbytečné, existuje možnost účinné farmakotherapie.
Dobrý den. Již několik let mám problémy s téměř každodenní bolestí hlavy. Absolvovala jsem infuze, rehabilitace i konzultaci se známým fyzioterapeutem. Jen posledně jmenovaný mě dokázal zbavit bolesti okamžitě, ale jen na poměrně krátkou dobu (necelých 48 hodin).Podle magnetické rezonance mám na krční páteři výrůstky, které budou možná příčinou mých potíží. Zmiňovaný fyzioterapeut tuto doměnku potvrdil a dá se říct, že měl obavy nějak víc se mnou hýbat. Na neurologii mi doporučovali operativní odstranění těchto výrůstků. Moc se mi do toho nechce. Mohu si vybrat sama zdravotní zařízení, kde by byla operace provedena? Byla mi doporučena Vojenská nemocnice v Praze. Bude mi 56 let. (Dana Vašíčková) 
Z pozice neurologa si myslim, ze na vasich problemech se bude spolupodílet více faktorů,domnívám se, že odstranění výrůstků definitivně vaše problémy neodstraní.Přesto, jste-li již rozhodnuta, Vojenskou nemocnici mohu samozřejmě doporučit.
Dobrý den, je mi padesát a trpím bolestí hlavy tak třikrát za týden jedenkrát za měsíc přejde do migrény. Psala jsem si jídelníček, ale nevypozorovala jsem, co by to mohlo spouštět. Jen jednou se stalo, že jsem měla stejné jídlo, ale pak už se zase migréno po tom samém jídle nedostavila. Děkuji (Věra Toužimská) 
Dobry den, jsem tu a rada bych vam hodinku odpovidala na vase dotazy.