Operativní nebo klasický leasing?

Když se řekne leasing, asi každého hned napadne klasický finanční leasing, kdy auto patří leasingové společnosti, vy úvěr pravidelně splácíte a jakmile ho doplatíte, auto se stane vaším majetkem. O operativním leasingu už slyšel málokdo, do nedávna byl doménou podnikatelů. O co jde?

V obou případech se pod pojmem leasing rozumí písemná dohoda mezi nájemcem vozidla a jeho pronajímatelem. Dohodu uzavírá fyzická nebo právnická osoba a leasingová společnost, která vozidlo vlastní, nájemce ho pak používá a platí pravidelné měsíční splátky.

Autor: Autocentrum BARTH a.s.

Na operativní leasing si můžete pořídit i lepší auto

Hlavní rozdíl mezi klasickým a operativním leasingem spočívá v tom, že vy si v případě operativního leasingu auto jen pronajímáte. Po skončení smlouvy se nestane automaticky vaším majetkem, ledaže byste ho od leasingové společnosti odkoupili.

Teď se možná ptáte, v čem to je tedy výhodné? Auto si jen pronajmete, nikdy nebude vaše. To se přeci nemůže vyplatit. Opak je ale pravdou.

  • Splátky u operativního leasingu bývají nižší. Vy si tak můžete „pronajmout“ auto, které byste si jinak dovolit nemohli.
  • Ke sjednání operativního leasingu nepotřebujete žádné vlastní finance na akontaci nebo kauci.
  • Nestaráte se o servis vozidla, ani jeho pojištění. To všechno jde za leasingovou společností, která také odpovídá za jeho provozuschopnost.
  • Smlouva se uzavírá obvykle na 2-3 roky. Pak automobil buď vrátíte, nebo využijete nabídky společnosti a auto si můžete odkoupit.
  • Když operák skončí, můžete si stejným způsobem pronajmout nové, modernější vozidlo.
  • Odpadnou vám starosti jak třeba prodej starého vozidla, když už jej nepotřebujete.

Autor: Autocentrum BARTH a.s.

Co byste ještě měli před sjednáním operativního leasingu vědět?

Když si pořídíte auto na operák, budete měsíčně splácet fixní částku. Jakmile se bude blížit konec smlouvy, měli byste auto nechat v předstihu prohlédnout v servisu a co bude třeba, nechat opravit. Když ho budete vracet, leasingovou společnost bude zajímat jeho stav, za případné poškození byste pak museli zbytečně platit.

Další věcí, kterou je třeba si pohlídat, je roční nájezd kilometrů, který je součástí smlouvy. Nejčastěji se pohybuje mezi 10-20 tisíci ročně, odvíjí se od něj i výše měsíční splátky. Kilometry se ale sčítají, takže když máte smluvní nájezd 20 000 km a jeden rok najedete jen 10 000 km a další 30 000 km, nic se neděje.

Zní vám to jako rajská hudba? Téměř bez starostí mít automobil? Tak hurá do toho! Vyberte si vozidlo dle svých představ a užívejte si všech jeho předností.

Autor: Autocentrum BARTH a.s.