7. srpen 2020
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav

Jak přežít vedro v autě? 4 fakta, která byste měli znát o větrání a klimatizaci

/
 • Vedro v autě je úmorné
  29. května 2018 ● 14:35

  Bez klimatizace si mnozí z nás nedokážou jízdu v autě ani představit. Jenže i ona se musí čistit. Máme pro vás čtyři rady, na co byste neměli zapomínat.

 • 1.

  Klimatizaci nepouštějte ihned

  Ať už s autem parkujete v garáži, nebo na horkém místě, nezačínejte spuštěním klimatizace. Pokud potřebujete vyvětrat, nechte po nějakou dobu jízdy jen otevřená okna a klimatizaci zapněte až po chvíli. Teplota klimatizace by měla být v rozmezí 5 až 7 stupňů oproti teplotě venku. Optimální teplota uvnitř vozu je v 22 až 24 stupňů.

  Vedro v autě je úmorné

 • 2.

  Nejdříve větrejte okénky

  Chcete-li auto zchladit co nejrychleji, nezapínejte hned ze startu vnitřní okruh. Vnitřní okruh totiž znamená, že klimatizace nasává vzduch v úrovni pod palubní deskou a po zpočátku mírném zchlazení ho ventilací vypouští přednostně průduchy dozadu. Takže cestujícím na zadních sedadlech „opaříte“ nohy. Ideální je větrat okénky, nejlépe těmi vzadu, protože jimi lépe uniká teplý vzduch, který do prostoru auta tlačí ventilace.

  Vedro v autě je úmorné

 • 3.

  Pozor na nachlazení

  Klimatizace odvádí ze vzduchu vlhkost, která se zachycuje ve výparníku pod palubní deskou, kde se nejvíce daří bakteriím, virům, roztočům a dalším nečistotám. Takový „koktejl“ pak může vaše posádka dýchat. Nesprávné nastavení teploty klimatizace nebo přehnané chlazení vozu mohou vést k nachlazení nebo k zablokování krční páteře. V klimatizovaném prostoru mohou trpět i vaše oči, protože klimatizace vzduch vysouší.

  Suchý vzduch z klimtizace může i za pálení očí.

 • 4.

  Čistěte ji dvakrát ročně

  Klimatizace by se měla čistit alespoň dvakrát ročně a především před létem. „Že klimatizace nefunguje úplně správně, většina motoristů sama nepozná. Nejčastější problém s klimatizací je zanedbaná údržba. Lidé podceňují pravidelné čistění klimatizační jednotky, které je důležité nejen pro správnou funkčnost systému, ale především jako prevence před možnými zdravotními neduhy,“ říká odborník Radek Daněk z autoservisu.

  Zdroj: Davo Car

  Vychlazení auta není zadarmo. Počítejte s vyšší spotřebou paliva, a pokud se o klimatizaci pravidelně nestaráte, odnese to i vaše zdraví.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy