Na konci ledna uzavřeli smlouvu u společnosti Okna Macek na výměnu 23 oken a vchodových dveří v jejich domě. „Od dubna pak začala práce. Ale skutečně jen začala,“ popsal Blesku pan Václav. Hned v úvodu se totiž ukázalo, že dodaná okna jsou příliš velká. „Jejich technik špatně okna zaměřil, takže dělníci přijeli, zjistili, že výměnu udělat nemůžou, a zase odjeli,“ pokračoval muž.
Vítr a prach
U Bukovských to v tu chvíli vypadalo jako na staveništi, to ale nikoho nezajímalo. „Již vybouraná okna nám provizorně zadělali, ale profukovalo skrz ně a v bytě byl neustále prach. Navíc nebylo jasné, kdy nám nová okna dodají,“ doplnil Václav s tím, že právě komunikace s firmou byla dost nepříjemná. „To bylo: já tam někoho pošlu, já se vám ozvu, ale nakonec nikdo nepřijel a nikdo se neozval,“ popsal Bukovský. V těchto podmínkách žili dalších šest týdnů, než firma konečně dodala správná okna.
Rozsvítil, odemkl a rána
Vrcholem byla výměna vchodových dveří. Dělník totiž z nepochopitelných důvodů provrtal skrz kovový rám dveří dlouhý šroub přímo do elektroinstalace. Stačilo pak rozsvítit a u Bukovských šlo o život.
„Syn chtěl otevřít dveře. Stiskl vypínač a otočil klíčem v zámku, když mu tělem projel elektrický proud,“ vzpomíná Václav. Chlapce okamžitě naložil do auta a odjel s ním do nemocnice. Naštěstí vyvázl jen s drobnou popáleninou.
Jak postupovat?
O tom, co dělat v případě, že se ocitnete v podobné situaci, radí Česká obchodní inspekce (ČOI). „Spotřebitel by měl nejdříve vznést své požadavky vůči dodavateli. Pokud nebude reagovat nebo nevyhoví, může ten, kdo uzavřel s dodavatelem smlouvu, podat návrh na zahájení mimosoudního řešení sporu u České obchodní inspekce,“ upřesnil mluvčí ČOI František Kotrba s tím, že to lze udělat do jednoho roku od vzniku problému.
Takhle to po rekonstrukci vypadá uvnitř Obchodního domu Máj na Národní třídě. Prochazka & Partners