Koupě nebo prodej nemovitosti musí proběhnout písemnou formou a musí být zapsané do katastru nemovitostí. Nově je ale možné kupní smlouvu rozšířit o tzv. vedlejší ujednání:

 

Výhrada vlastnického práva

 

Kupující se stane vlastníkem nemovitosti, až teprve když zaplatí celou kupní cenu.

 

Výhrada zpětné koupě

 

Na žádost prodávajícího musí kupující věc za úplatu prodat zpět za kupní cenu a v nezhoršeném stavu. U movitých věcí je lhůta na vrácení 3 roky, u nemovitostí 10 let.

 

Koupě na zkoušku

 

Pokud koupíte věc na zkoušku, kupujete ji s podmínkou, že věc ve zkušební době schválíte. U nemovitostí je zkušební doba jeden rok. Kupující přitom nemá právo věc odmítnout, pokud ji nemůže vrátit ve stavu, v jakém ji převzal.

 

Výhrada lepšího kupce

 

Pokud v určené lhůtě najde prodávající kupce, který mu nabídne lepší cenu, je původní kupní smlouva neplatná. U nemovitostí je lhůta rok od uzavření smlouvy.

 

Kupujete si i povinnosti

 

Koupí nebo převodem získáváte nejen byt, ale i podíl na společných částech nemovitosti. A vy musíte finančně přispívat na jejich správu. Podíl, jakým musíte přispívat, závisí na velikosti vašeho bytu, není- li dohodnuto jinak.

 

- Jakmile má dům aspoň dva byty, může vzniknout bytové spoluvlastnictví.

 

- Pokud je v domě aspoň pět bytů a minimálně tři patří různým vlastníkům, musí jejich majitelé založit společenství vlastníků.

 

- Společenství vlastníků nevzniká automaticky, ale založením, schválením stanov a zapsáním do rejstříku společenství vlastníků jednotek.

 

- Společenství vlastníků společně spravuje dům i pozemek, stará se o placení záloh na služby i o pojištění domu.

Co když se objeví vady?

V případě, že má koupená nemovitost skryté vady, o kterých musel prodávající vědět, máte pětiletou lhůtu pro uplatnění svých práv. Jedná-li se o podstatnou vadu, má kupující právo na odstranění vady opravou věci, na přiměřenou slevu z kupní ceny nebo odstoupení od smlouvy.

 

Prostudujte katastr

Kupujete dům, byt nebo třeba jen garáž? Pokud je člověk, od kterého ji kupujete, vlastníkem i podle katastru nemovitostí, nemusíte se bát problémů. Zákon totiž chrání dobrou víru kupců, kteří vychází z tzv. veřejných seznamů. 

S novým zákoníkem se také rozšiřuje počet zapisovaných typů věcných práv do katastru nemovitostí, například o právo stavby umožňující do budoucna stavět stavby na cizích pozemcích, ale také o nájem nebo pacht zemědělské půdy. Zároveň musí katastr oznamovat všechny změny, které se týkají vaší nemovitosti.

 

Pozor na věcná břemena! Tato břemena vás nutí něco dělat, tedy vyžadují vaše aktivní chování. Třeba každoročně musíte ze svého pole poskytnout pytel pšenice sousedovi nebo bednu okurek ze zahrady. Reálná břemena se ale vztahují jen k nemovitostem a musí být zapsaná v katastru nemovitostí. U břemene je uvedené, jak dlouho se musí plnit (např. pět let), nebo pokud je břemeno na dobu neurčitou, musíte mít nově možnost se z břemene vyplatit (tedy vyvázat se ze své povinnosti).

 

Práva, která plynou z věcných břemen, můžou také zaniknout. Stačí, aby práva z věcných břemen nebyla využívaná 10 let. Pokud tedy například přes váš pozemek vede dávno zapomenutá a nevyužívaná cesta, o které už nikdo neví, přestává být věcným břemenem. Musíte ale prokázat, že lidé měli možnost v průběhu oněch deseti let cestu využívat.

 

Bydlet je možné i na vodě

 

Bydlet je nově možné i v bytě, který nebyl k bydlení schválen stavebním úřadem. Stačí, aby byl k bydlení vhodný a zdravotně nezávadný. Obývat nebo pronajímat je tak možné třeba hausbót, obytný vůz nebo maringotku