"Naše divadlo sáhlo po antické látce v době, kdy se v blízkém zahraničí odehrávají válečné konflikty nebývalých rozměrů. Střet zcela odlišných logik a způsobů myšlení je také hlavním tématem této tragédie," uvedl Vévoda.

Děj Antigony začíná těsně po skončení války, kdy po smrti Oidipova syna Eteokla usedá na trůn nový vládce Kreon. Drama vypráví tragický příběh princezny Antigony, dcery bývalého thébského krále Oidipa, která přes zákaz nového krále pohřbila svého bratra Polyneika. "Antigona je hlubokou rozpravou o lidské důstojnosti a povinnosti k sobě samému. Řada myslitelů srovnává její filozofický význam s Platónovými a Aristotelovými díly," komentoval výběr textu režisér Žůrek. "V Olomouci bylo toto drama inscenováno již v barokní době, kdy je jezuité uváděli na jednom jevišti společně s příběhem o umučení Ježíše Krista. Zdůrazňovali tehdy paralely mezi osudy obou postav," dodal režisér.

Zástupci divadla se při přípravě inscenace rozhodli využít v celé míře prostory bývalé kanovnické rezidence ve Wurmově ulici. Diváci se stanou součástí dramatu a společně s herci se postupně přesunou mezi prostory nádvoří, Freskového sálu a divadla. V hlavních rolích se představí Ondřej Jiráček a Pavla Dostálová. Sobotní premiéra Antigony je vyprodaná, první repríza bude o dva dny později.

Olomoucké Divadlo na cucky existuje 12 let a začínalo v Domě armády, předloni našlo stálé sídlo ve Wurmově ulici. V první premiéře letošního roku divadlo představilo drama rakouského spisovatele Thomase Bernharda s názvem Ritter, Dene, Voss.

O přízeň diváků na divadelní scéně se kromě Divadla na cucky v krajském městě uchází také Moravské divadlo, Divadlo Tramtarie sídlící ve Slovanském domě a hostující soubory nabízí i Divadlo na Šantovce.